Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MIRO_073 - майстор
vk написа:
Виж Кабелкомерс не могат ли да доставят 2х35 мм,
Edit НЕ Могат. borkata3000 виж на лични. Малко е за производство

П.П. Абе нещо не става да изпращам лични Ко напраих :? Не знам откъде си взел тези цени 6 и косур лева :shock:
ivanov6600 - специалист
Здравейте. Моето мнение е, че така или иначе ще се копае. По добре да си пуснете трифазен кабел. Така може след време да си пуснете трифазно захранване.
http://www.tmt-elkom.com/index.php?cPat ... =4a&page=1
При този метраж на кабела може и отстъпки да спазарите.
За първо време ще ползвате жилата в паралел две по две.
borkata3000 - специалист
Спрях се на САВТ 4х50. Оказа се обаче, че EVN в таблото слагали предпазители, в които влизал кабел до 35 кв.мм., а този 50 казаха, че нямало да стане. А както искам и две по две да вържа жилата, става 100 кв.мм., който абсурд да влезе в предпазителя. От там ми казаха да си търся някакъв преходник, за да мога да ползвам 50-те кв.мм.

Имате ли представа за какъв преходник става въпрос? И ако сложа преходник нали намалям сечението, което ми се вижда безсмислено да пускам 50, пък накрая да го намаля на 35. Малко съм объркан. #-o
Dzver - специалист
трябва ти една муфа и едно парче кабел 4х16 мед и ще стане точно..
MIRO_073 - майстор
Първо защо се спря на 4х50мм2? Пък и ще ги спаралелваш 2х2!
Второ таблото ти ли ще си го поръчваш или енергото ще го доставя?
borkata3000 - специалист
На това разстояние от 350 м. пада на напрежение е голям, това е едната причина да избера по-дебелия кабел. Другата е, че на този кабел ще имам възможността да пусна трифазен ток, ако ми потрябва. А докато дойде момент да ползвам 4-те жила разделно, ще си ги вържа паралелно за увеличено сечение и още по-малко загуби. Това ми е идеята
Ще имам две табла - едното, което е до трафопоста и на 350 м. от моята точка ще го монтира EVN, а другото зад караваната - аз.
borkata3000 - специалист
Изображение

Изображение

Трябва да ви попитам и нещо друго. Кабела ще идва по червеното трасе. Сега съм в колебание дали да го докарам до караваната и там да сложа главното табло (жълтото трасе) или да приключа трасето до най-близкия до трасето ъгъл.
Мислех да сложа таблото на постамент на 20-тина см. от караваната, т.е. да не е залепено за нея от гледна точка безопастност (това са все запалими материали), а и защото повечето консуматори ще бъдат в караваната (осветление, пералня, миялна, ...). Но пък така ще връщам кабели до сондажната помпа, до контактите на паркомястото (сивия правоъгълник) и до осветлението по оградата.
От финансова гледна точка по-изгодното му място е на ъгъла на имота. Но дали е разумно?
Моля, дайте съвет, къде се поставя главното табло - на границата на имота или на къщата?
vk - специалист
Съобразно това къде е точката на отчитане/респ. на преминаване на собствеността на мрежата/ - ако сега тя е при трафопоста на енергото на 350 м.от твоя имот, след време ще е добре да се измести на границата на твоя имот, т.е. добре е на границата на имот да имаш табло.
Ако в района се заселят и други лица би следвало да ти откупи тази инвестиция(особено кабела) и всичко да дойде на границата на имота.
Все пак няма страшно таблото да ти е на гърба на караваната/фургон/

Тема "CABT или NYY кабел? Какво по дяволите значи това?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: