• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
alsted - майстор
Ще се опитам да обобщя: желателно е да се включат за работа два пакета в паралел - 6V и при зареждане, да се възстанови оригиналната връзка - 12V. Броя на елементите на картинката е условен (по-лесно за мен).
Прикачен файл:
превключване.JPG
превключване.JPG (25.29 KиБ) Видяна 977 пъти
thinkpad - майстор
И защо за тая батерия не се разделят батериите на 2 отделни пакета, с 3 изходящи проводника, да се ползват двата пакета по отделно, като се инсталира един прекъсвач(или 2) и да може с него батериите да се съединяват в общ пакет за зареждане или да се менкат двете групи от елементи?
sstefanov - майстор
Имаш ли идея колко струва 20А прекъсвач?
miroton - майстор
Няма ли да е по лесно е да си купи оловен акумулатор за 10лв отколкото да разсипва батерията все пак тя е по скъпа.
thinkpad - майстор
sstefanov написа:
Имаш ли идея колко струва 20А прекъсвач?
Да. Но може да набара един галетен ключ от печка Раховец. Аз тук имам един от една печка "Лъч"
miroton написа:
Няма ли да е по лесно е да си купи оловен акумулатор за 10лв отколкото да разсипва батерията все пак тя е по скъпа.
Всъщност наистина би било по-добре, оловните акумулатори са по-евтини от елементите в тия батерии.
shadow__01 - майстор
thinkpad написа:
....оловните акумулатори са по-евтини от елементите в тия батерии.
Батериите са му останали от счупен винтоверт и му излизат без пари.
Иначе може по-добре да купи http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=8623 или http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=8619
И едно зарядно от тези дето са като адаптер и стават за 6V акумулатори. Но трябва да дава пари за всичко това.
Батериите от винтоверта вършат същата работа.
Той автора малко се изгуби ама....
gogo7777 - майстор
Но може да набара един галетен ключ от печка Раховец. Аз тук имам един от една печка "Лъч"
А дали ключа е галетен? Иначе секционен галетен превключвател спокойно може да стане пакетен с всевъзможни комбинации. Намират се 20А-ви, не са чак толкоз скъпи. Идеята за паралелното свързване на двете групи батерии е най-удачна. Мисля, че само с кръстат ключ може да се "развърже" 6 волтовата батерия и да се възтанови първоначалният и вид на 12 волта. Така ще се ползва наличното зарядно. По-късно ще се опитам да поясня с картинки :-D
thinkpad - майстор
gogo7777 написа:
А дали ключа е галетен? Иначе секционен галетен превключвател спокойно може да стане пакетен с всевъзможни комбинации. Намират се 20А-ви, не са чак толкоз скъпи.
Хайде, хайде, да не се правим на много прецизни, защото е ротационен (галетен) превключвател. Колко секции, положения и контакти има - подробности :) Може да си го свали от някоя стара или не толкова стара печка. Може да си свърже и както иска батериите. Предложих просто един вариант.
sstefanov - майстор
Той ако можеше, нямаше да пита.
alsted - майстор
За това сме тук (някои) - за да му кажем :wink: Дали обаче нещо не се отплеснахте :? Батерията трябва да се сваля за зареждане. Освен да се монтира и зарядното в количката?
chuklev, къде си? Интересуват ли те такива варианти или всуе се хабим?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "От 12v на 6v" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: