Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
viron - помощник
На кратко разваля се втори трансформатор в банята. Искам да смена луничките от 12 волта на 220, с надежда да реша проблема. Уместно ли е това? Какво трябва да знам и за какво да внимавам преди да го направя?


На широко: 5 - 12 волтови лунички на окачен таван в банята, 35 вата-всяка, с трансформатор 250 вата. Често трансформатора се разваля и вече смених два за година.

-не е гърмял бушона.
-няма изгорени кабели.
-няма изгорени крушки.

Осветлението бе направено от електричар, а не от незнайко като мен. Но явно има някакъв проблем. Благодарен съм на всякакви предложения и съвети.
cybersas - специалист
Купи си някакъв читав трансформатор - иам такива - кръгли - директно намотка, не електронен :) За банята е по-добре да е на 12 волта, отделно за толко ти е предвидено окабеляването, имаш си съответните лунички и фасунги...

Да не му е "топло" на трафчето - много ли е тясно там където е или е окачен тавана - да няма много влага - все трябва да има причина.

Обикновено е:

- Траф от 12 лв;
- Тясно и прегрява;
- Влажно и окъсява;

Поздрави
dokobg - специалист
Аз съм против 12V където и да е. В банята съм на 220V с енергоспестяващи крушки от 7W всяка. За 3 години съм нямал проблеми, макар, че нито луничките, нито крушките са влагозащитени. 12V предполага доста дебели кабели от трафа до последната луничка и като си направиш сметката колко пари си хвърлил за 2-3 трафа, кабели и изгорели лунички на 5-6 месеца, няма никаква сметка.
Мое мнение, 12V не си заслужава.
valentino76bs - майстор
dokobg написа:
Аз съм против 12V където и да е. В банята съм на 220V с енергоспестяващи крушки от 7W всяка. За 3 години съм нямал проблеми, макар, че нито луничките, нито крушките са влагозащитени. 12V предполага доста дебели кабели от трафа до последната луничка и като си направиш сметката колко пари си хвърлил за 2-3 трафа, кабели и изгорели лунички на 5-6 месеца, няма никаква сметка.
Мое мнение, 12V не си заслужава.
Твоето мнение е абсолютно погрешно!
dokobg - специалист
valentino76bs написа:

Твоето мнение е абсолютно погрешно!
Защото ?

не давам пари за трафове, лунички и нямам проблеми или нещо друго ?
valentino76bs - майстор
dokobg написа:
valentino76bs написа:

Твоето мнение е абсолютно погрешно!
Защото ?

не давам пари за трафове, лунички и нямам проблеми или нещо друго ?
Купуваш си веднъж качествен траф и качествени луни на 12 волта и нямаш проблем напред във времето,и колко да са дебели кабелите 2.5кв. стигат.И най важното нямаш опасно напрежение над главата си а във влажни помещения еле пък баня това е приоритет! И тука ситуацията е с луни!
thinkpad - майстор
Аз пък никога не съм харесвал многото дребни лунички, за това дори в една тема писах за съвет за плафон влагозащитен за 100W крушка. Това с осветлението на лунички - много слабо ми се вижда някак. Другата мания за осветителни тела накичени навсякъде по стените не мога да я разбера. Хем много, хем маломощни.
По темата - трафчето не обича влагата, на тясно е или просто е менте.
valentino76bs - майстор
В коридора съм със окачен таван, трафа направо го хванах за бетона с фишер и вида преди да го затворя/не е много разумно/ като се има предвид ,че тоя коридор свети постоянно защото апартамента е тъмен еееее за 10 години 3 ,4 луни да са изгорели.Трафа е индукционен няма бучене и мучене....но е важен монтажа разбира се далече от топлини и влаги!
dokobg - специалист
Първоначалната инвестиция е по-голяма, сметката за ток също. 4 луни по 30W дали са на 12V или 220V все са си 120W. Аз съм с 4 x 7W енергоспестяващи и е повече от добре. От влагата в тавана може да гръмне и трафа и луничка на 12V и 220V. Честно казано какво става в тавана си остава там. Ебати и филма да ти падне тавана на главата, да гръмне луната на 220V и да те убие тока доката се къпеш. Досега не съм чувал за такъв случай. ( И дано да не се чува де ).
Въпрос на избор, както съм казал преди няколко поста, за мен няма смисъл от 12V, да си купи човека LED луни на 220V и да забрави.
batvenko - специалист
dokobg
Стига заблуждава хората, че едва ли не твоето осветление в банята е най-велико. Чувал ли си за степен на защита IP? Трафа на 12V задължително се монтира извън банята, а луничките са противовлажни и специално за баня. Не случайно има стандарти какво осветление и как се монтира във влажни помещения. Така, че ако те ДУМНЕ 220W сам ще си си виновен. В банята съм с 5х20W лунички и вентилатор - всичко на 12V и си работи перфектно.
"А ако иска човека икономии да си купи LED луни на 12V И ДА ЗАБРАВИ".

Тема "Проблем с лунички в банята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: