Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
Аз пък съм виждал баня в хотел с обикновена стенна фасунга. Както и обикновена такава при познат. Нищо лошо не се е случило. Предполага се, че осветлението е горе и няма начин да го потопиш под вода. Макар че е много добра идея да се ползват влагозащитени осветителни тела. Най-малкото на тези, които не са влагозащитени им корозират винтчетата на фасунгата(ръждясват). :-D Жалко, че такива трудно се намират за обикновени крушки с нажежаема жичка.
А иначе - кабелите, ако са нормални ПВВ-МБ1, СВТ или проводник ПВА, то за 230V осветителни тела стига и 1.5mm2, освен ако няма да осветяваш с ПВО прожектори банята си. И все съм се чудил на таван наситен с лунички - предпочитам да ми е по-светло.
cybersas - специалист
@dokobg

По-горе казваш "не съм чувал случай". Е нека ти разкажа един.

220В лунички, гипскартон скосен таван, последен етаж. Яко пара (зима) - конденз и по тавана с "специална боя" и по плочките на стените - долу си е мокро. Повярвай - много е неприятно да бягаш като те тресе - верно - явно само утечка, защото иначе нямаше да мога да се измъкна просто. Това при мой приятел - разбирач като тебе.

Та като всичко "светне" - ти бягай бос и по гол гъз и се моли да не е на 100% тока в краката ти. То веднъж се случва...
hidrazin - майстор
dokobg написа:
... Нещо против мен ли имаш или коментарите ? Никога не съм претендирал за нищо, ...
Против тен - не, против погрешното изпълнение и споделянето му - да.
dokobg написа:
...В банята съм на 220V с енергоспестяващи крушки от 7W всяка. ... нито луничките, нито крушките са влагозащитени. ...
Не разбираш - не споделяш. Изпълнено грешно - пак не споделяш. По тази причина никога няма да видиш от мен съвети как да си направиш гардероб или да си монтираш тоалетната чиния.
Та с една дума - заблуждаваш хората четящи форума как е правилно да се изпълни.
:partyman:
alsted - майстор
Мале-е-е страХ :shock: Я кажете какъв трансформатор да си взема за бойлера ... и нагревател :?:
galin56 - специалист
dokobg написа:
Човека пита, и аз му казвам как съм го направил в къщи. Никой не съм задължавал да прави каквото и да било. Ако иска и на батерии да си прави осветлението в банята да не го убие тока.
+1
Не им се връзвай чак толкова. Тука пак нищо не е, влез във някоя тема в която се пита: какъв бушон да избера за еди кое си? - и гледай само какво става.
Иначе в това, че си с осветление на 220 волта на тавана в банята, изобщо не значи, че си с единия крак в гроба. Добра вентилация(все пак не трябва вътре да е като сауна) и влагозащитени тела/луни и си е ОК (особено ако не си прилеп и не стъпваш по тавана :) ).
valentino76bs - майстор
alsted написа:
Мале-е-е страХ :shock: Я кажете какъв трансформатор да си взема за бойлера ... и нагревател :?:
Просто го изкл. когато се къпеш!... :-D
brum - майстор
cybersas написа:
@dokobg

По-горе казваш "не съм чувал случай". Е нека ти разкажа един.

220В лунички, гипскартон скосен таван, последен етаж. Яко пара (зима) - конденз и по тавана с "специална боя" и по плочките на стените - долу си е мокро. Повярвай - много е неприятно да бягаш като те тресе - верно - явно само утечка, защото иначе нямаше да мога да се измъкна просто. Това при мой приятел - разбирач като тебе.

Та като всичко "светне" - ти бягай бос и по гол гъз и се моли да не е на 100% тока в краката ти. То веднъж се случва...
ДТЗ не спасява ли при такива случки?

Иначе и аз съм на 220V (няколко изгоряли трансформатора) в банята, ама не ме кефи идеята. Още като я правеха монтираха трафа над гипсокартона горе. И въобще не вдянах какъв е смисъла от трансформатор, като пак имам 220V на тавана. И точно на ДТЗ-то разчитам да ми спаси г-за да не се накъдри ако стане фал ...
valentino76bs - майстор
ДТЗ не спасява ли при такива случки?



Спасява само ако са изпълнени някои условия както трябва....ама в твоя случай малко ме съмнява!

П.П. Темата взе много да се разводнява,питащия получи отговори,нека сам той да прецени банята и живота са си негови!
viron - помощник
:mrgreen: Момчета вия здраво я подхванахте. То наистина, човек трябва да се замисли за сигурността. Но ако продължите спора още две страници с този хъс, ще ме убедите да си монтирам в банята свящници и пожарогасител :)

Иначе, да покрай спора имаше няколко добри идеи, за което благодаря.

fox_vt - различни марки бяха, но не пречи все да съм попадал на боклуци. Ако имаш предвид конкретна марка и смяташ, че с това ще мога да се радвам на светло 8г. като теб, моляте сподели я.
fox_vt - майстор
viron написа:
На кратко разваля се втори трансформатор в банята. ...

Траф за лунички Първия попаднал резултат с гошо,на релко 250 вата 52 лв аз бих пробвал 200 ватовия за 38,90лв.Ти имаш 175 вата консумация 200 вата е добре.Варианти бол.Но ако си с гипскартонен окачен таван трябва да се съобразяваш с габаритите на трафа,но тъй като си натикал там 250 ватов надали е проблем.Ако пък сложиш ламелен траф за лунички съвсем пък няма да изгори :wink:
пп писали сме едновременно специално за теб ходих да смъкна една луничка и да го снимам.
Това е трафа
Прикачен файл:
20140429_175736.jpg
20140429_175736.jpg (94.77 KиБ) Видяна 1899 пъти
Няква куча марка :lol: луничките са 4 по 20 на Radium.Цялата баня е опакована с гипскартон като разстоянието между него и тавана е към 25 см.Има едно НО обаче-вентилатора е доста як и процепите през вратата на банята не му стигат и смучи през канала и през дупките във гипс картона също,тъй като има дупка в панела между банята и кухнята за мръсния канал.Та става такова течение зад гипс картона че няма как и молекула вода да остане камо ли конденз :wink: В спалнята съм със два ламелни 105 ватови те са даже още по стари от на банята 2 комплекта лунички са сменили и нямат и намерение да горят :)

Тема "Проблем с лунички в банята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: