• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mininova - напреднал
Здравейте. Купих си готварска печка НЕО, която е с 2 котлона-1200w и 500w. Лошото е,че нямат степени за намаляне. То слабият няма проблеми-той си е слаб, но големият (1200w) ми е силничък на моменти. Има ли някакъв първобитен начин, по който мога да направя така,че да се намаля мощността му? Сетил съм се за лампа последователно. Тъпо е обаче :). Друго-резистор, но дали има толкова мощен :? . Трето-с тези ключове за осветление, които намалят светлината. Съмняваме обаче дали ще издържи на тока. Имате ли идеи някакви на този "тъпичък" проблем? :wink:
thinkpad - майстор
mininova написа:
Здравейте. Купих си готварска печка НЕО, която е с 2 котлона-1200w и 500w.
Степените на котлона са в самата плоча. Ако има степени, от нея излизат повече от 2 проводника, съответно с ключа се включва или изключва конкретен обособен нагревател в плочата и така се регулира мощността. Каквато и схема от друга страна да монтираш в печката, ще работи в неблагоприятни условия и не се знае каква ще й е надеждността.
Ако все още си навит - можеш да ползваш симисторен регулатор на напрежение, а от там и мощност. Схеми в нета бол - пишеш в Гуглето и четеш. Може да има и по-умна идея, съфорумниците да я кажат, ако се сещат.
MrMurdjo - майстор
Ако плочата има повече от два извода, означава, че има отделни секции на нагревателя и може да се направи механично.
Нормално са три - две секции с един общ извод и с мултицет може да се определи коя е средната им точка, както и коя от двете е по-мощна и коя - по-слаба.
С обикновен 4-тактов ключ се постигат следните комбинации
1 + 2 последователно (средната точка изключена) - най-ниска мощност
1 само - втора степен (приемаме, че секция 1 е по-маломощната)
2 само - трета степен
1 + 2 в паралел (захранване между средната и двете крайни точки) - пълна мощност.

Ако няма секции, както казва Тани - регулатор на мощност. В магазините за резервни части за домакински уреди вероятно може да се намери готов за нужната мощност. То е хубаво да е за по-висока, да е презапасен.
gogo7777 - майстор
Мощен резистор може да си направиш от парче реотан. Т.е. свързваш го последователно на нагревателя на котлона и паралелно на него (резистора, реотана) свързваш ON-OFF ключе. Този резистор ще се яви като втори нагревател, затова го монтирай на безопасно място в печката.
shadow__01 - майстор
Друг вариант е да се смени цялата плоча на големия котлон с такава за 5 тактов ключ и същия диаметър (предполагам са стандартни размерите).
thinkpad - майстор
gogo7777 написа:
Мощен резистор може да си направиш от парче реотан.
Със сигурност мощен резистор е по-добре от ШИМ. Интересно кой ще плаща после сметката за тока? :wink:
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
...Със сигурност мощен резистор е по-добре от ШИМ. Интересно кой ще плаща после сметката за тока? :wink:
Айдеее... Пак я вапца. :-D Де го видя тоя ШИМ бре? Повечето регулатори са фазови. Не ШИМ. И е най-доброто предложение за регулиране на мощността в дадения случай. Плавно регулиране и почти никакви загуби. Пък ако е малко по на ти с електрониката ще сложи един галетен превключвател с колкото си степени иска и ще му запои резистори.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Аз имам много патила с купешките регулатори на мощност. От опит знам и вече не им се доверявам нито за обявената мощност, нито като качество. Иначе ако има работеща НАДЕЖДНА схема на фазов регулатор ще е най-добрия варянт и най-малки загуби. Идеята да се замени потенциометъра с резистори и галетата е супер идея.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Как да направим степени на котлон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: