• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Tiger - специалист
По стечение на обстоятелствата си взех 3 димируеми LED крушки на v-tac 10W. Обаче се държат странно при димиране:
Само при щракване на ключа (без да го завъртам) светват силно (като 3-те крушки запалват с разлика няколко стотни), след което веднага намалят силата на светене. При завъртане на ключа силата на светене се променя много рязко до около 1/4 оборот на ключа (ключа може да се завърти 3/4 оборот). Като продължавам да го въртя до 1/2 оборот светлината се променя по-слабо. И след това (от 1/2 оборот до края) светлината изобщо не се променя.
При рязко завъртане на ключа към изключване (без да изключи) силата на светене бързо спада и щом ключа спре да се върти светват малко по силно. Ако същото действие се направи по-плавно този ефект го няма.

Това странно поведение дали е от ключа? Или е нормално за тези крушки? Какви ключове трябват за димиране на този тип крушки?
MIRO_073 - майстор
Кажи какъв ти е димера?
Tiger - специалист
Нямам идея, ползвам стария, който беше с обикновена крушка:

https://www.dropbox.com/s/g1qlv6q37t36x ... .04.38.jpg
MIRO_073 - майстор
Някъде ми беше попаднал списък от V-TAC на марките димери, които са съвместими с техните димируеми LED лампи.
Tiger - специалист
Значи има значение димера.

Вчера ми направи впечатление, че този ефект:
Tiger написа:
При рязко завъртане на ключа към изключване (без да изключи) силата на светене бързо спада и щом ключа спре да се върти светват малко по силно. Ако същото действие се направи по-плавно този ефект го няма.
вече го няма. Но има състояние, в диапазона на много слабо светене, при което крушките започват да премигват. За щастие при нормално светене това го няма
kozl - майстор
Да повдигна темата. Доде време и аз да се надимирам от Лидл.
Първо взех 1 брой те такова
Прикачен файл:
LED 5-5W LIDL_2015-02.jpg
После направих проба към двата плафона на тавана, в които има общо 10 бр крушки по 40 вата. След като се убедих, че се димира, купих още 9 броя. Разбира съвместната работа на LED с нажежаема жичка не дава еднаква осветеност при едно и също положение на димера и светодиодните крушки не могат да светят с минимална светлина като нажежаемите.
Обаче като смених всичките 10 броя и димера се шашна. Присветва и загасва. Не ще да работи само с LED. За това се наложи да оставя 1 от общо десет в този кръг, крушка с нажежаема жичка. И така се надимирах.
Прикачен файл:
DIM LED LIDL_2015-02.jpg
DIM LED LIDL_2015-02.jpg (110.64 KиБ) Видяна 10902 пъти
На снимката трудно се познава кое не е LED.
FM STEREO - специалист
Познава се тази,която стърчи малко не е LED.
jordanvass - майстор
kozl написа:
Не ще да работи само с LED. За това се наложи да оставя 1 от общо десет в този кръг, крушка с нажежаема жичка. И така се надимирах.
Не ще, щото тиристорът (симисторът) в димера е предвиден да работи с активен товар и да се отпушва и запушва в диапазона 0-180 градуса. А в LED лампите ти най-вероятно има кондензатори и товарът става капацитивен. При това положение вече симисторът се отпушва и запушва в съвсем друг диапазон. Кашата с управлението му става пълна. Като добавиш и обикновена крушка, капацитивният характер на товара намалява, той става по-близко до активен товар и затова тогава димерът работи що-годе правилно.
kozl - майстор
FM STEREO написа:
Познава се тази,която стърчи малко не е LED.
Познава се, но не по надстърчането, защото тази е LED.
moimoimoi - майстор
онази в дясно ,вътрешната, по различно осветява тавана
  • 1
  • 2

Тема "Димиране на димируеми LED крушки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: