Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Дългата история накратно: имам множество компютри, които ползвам за различни изчисления - започвайки от "копаене" на криптовалути до рендиране на анимации. Електрически погледнато, графиката ми на натоварване представлява права линия 24/7, около 45 кв/ч във всеки един момент или месечно по ~35 мегаватчаса. Проблема е, че там където съм в момента, няма повече мегдан за разширяване на масива.

Това което мисля да направя е следното - да си купя трафопост, който естествено би ми позволил да ползвам по-голяма мощност. Засега мисля, ако успея да намеря да си купя такъв, да изкарам трафпоста на средно мерене и от там да ми отпадне така омразното ми "пренос ниско напрежение" съставляващо 3.4 ст. от цената ми за ток. Това което ме притеснява е (или поне се опитват да ме плашат) е реактивната енергия която ще плащам.

Въпроса е, каква би била реактивната енергия при мен и моите компютърни захранвания? Компютърните захранвания представляват по своята електрическа схема импулсни захранвания, като не мога да намеря информация за тяхната реактивна "консумация"... ако изобщо консумация е правилния термин, но надявам се да ми простите за невежеството.

Дефакто, ако си взема трафопост на средно мерене, дали премахването на "пренос ниско напрежение", ще е просто премахване на "пренос ниско напрежение" и дали на практива бих спестил от това ~3 ст. на всеки киловат час?

Благодаря предварително за отговорите.
ESPACE - майстор
Колко ще ти е реактивната енергия зависи най вече от това с какви захранвания са машините - дали с активен PFC или пасивен. Но това при теб не е проблем, заради постоянното във времето естество на товара. не че и иначе е проблем със съвременните автоматизирани cos fi регулатори.
hidrazin - майстор
Добре дошъл!
+1 за това, какви са ти захранванията. Дали са с активен PFC, пасивен PFC и дали въобще имат PFC. Евтините китайски захранвания имат косинус фи от около 0,6 което никак не е добре. Хубавите захранвания имат такъв над 0,9.
От прочетеното излиза че в момента имаш постоянна консумация от около 50kW. В момента може да помолиш някой да дойде и да ти измери колко е косинуса за да си направиш сметката.
:partyman:
Благодаря за отговорите.

Силовите захранвания, които ползвам са Delta DPS-2000BB. Те са от блейд сървъри на IBM. За съжаление не виждам никъде дали е Active PFC.

Другите захранвания са основно такива: http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=48920 - така като гледам на тях си пише Active PFC > 0.9, което май е точно стойността на косинус фи, т.е. тези би трябвало да са добре.

Предполагам, някой който да ми замери косинус фи е лаборатория за ел. замервания? Или евентуално някой уред, който има смисъл да си закупя и да го направя сам?
8180 - майстор
hidrazin написа:
Евтините китайски захранвания имат косинус фи от около 0,6 което никак не е добре. Хубавите захранвания имат такъв над 0,9.
От прочетеното излиза че в момента имаш постоянна консумация от около 50kW. В момента може да помолиш някой да дойде и да ти измери колко е косинуса за да си направиш сметката.
:partyman:
Хидра, изненадан съм. :?

За първоначална ориентация, Колегата може да замери (и смята) за няколко РС-та с по-масовите Ватметри, хем ще отпадне терминологичния проблем. При някои такива Факторът на мощност е все cosФ.
Струва ми се, че сметката с трафопост ще е прекалено дебела, сравнено с читаво захранено ново место. Зависи от бизнеса и местните условия.
Има и др. начини да се компенсират стотинките за пренос НН, ако само те са проблем. Мисля че Колегата е добър (макар и нестандартен) клиент за "свободния (частично нерегулиран) пазар".

П.П. На средно напрежение в сметката участват и др. фактори - грубо е по-добре БЕЗ НОВ трафопост, според мен.
Свободния пазар го знам и съм се активирал за там, друг е проблема че нямам "инсталирана мощност" 100 kW, което към момента ми е единствена спирачка да излезна. Има слухове, че това изискване ще отпадне от юни или юли, ама не се знае. Имам дори подписан договор и ще бъда изкаран, в момента, в който това се случи. Но това не ми решава проблема с "любимия" ми пренос, нито с консумацията. Така че, местенето от там където съм в момента е неминуемо. Понижението на цената от тази страна съм го задвижил. И честно да кажа с моята графика на консумация, там където съм попитал много ми се радват, защото съм доста предвидим клиент по отношение на консумация.

Наясно съм, че дори да съм на средно мерене, няма да спестя въпросните 3.4 ст., защото най-малкото трябва да си платя загубите в самия трафпост. Обаче от това което съм чел за трансформаторите на средно напрежение е, че един трансформатор от 1000 kVA, има загуби в покой около 700W до около 3000W под товар. Проста сметка показва, че това са около 2-3%, да не говорим, че един траф от 250 kVA би ми бил повече от достатъчен, а там загубите са още по малки. Мисълта ми е, че тези 18% загуби одобрени от ДКЕВР са доста повече от това което би ми загубил един трафопост. Нещото което не знам е, да не ми изиграе реактивната енергия/мощност лоша шега и освен 3-те процента загуба да нямам още едни 10% от реактивната мощност, което вече би направило купуването на трафпост безмислено.

Понеже не съм с техническо образование, задавам си въпроса така. Разбирам, че косинус ф е с идеална стойост 1. Ако допуснем, че захранванията които ползвам, са с Active PFC = 0.9, може ли да се каже, че реално имам 10% реактивна мощност (или по просто казано - 10% загуби)?
hidrazin - майстор
8180 написа:
...За първоначална ориентация, Колегата може да замери (и смята) за няколко РС-та с по-масовите Ватметри, хем ще отпадне терминологичния проблем...
Аз също. :?
Освен това прегледах линка и не разбрах какво им е енергоспестяващото на тези ватмери? Те са меко казано играчки. :-D Човека явно се занимава професионално с тези неща. При мен имам Fluke 345.
http://www.bultehna.bg/oferta/za-indust ... htnost-345
Дали ще мога нещо да му измеря ? :shock:
:partyman:
moimoimoi - майстор
сметки без кръчмар правиш
ами тоя трафопост нали трябва да се обслужва подържа,ремонтира,не е много ама чат-пат изкача някое по сериозно ремонтче,а понякога и трафа се скапва и тогава далаверата отива в :toimonster: . бюрото по труда изисква да наемеш фирма за обслужването на трафопоста или да си наемеш персонал ,да кажем че е един човек,това са едни 600 лева минимум за заплата,осигуровки ,курсове за безопасност
а от твойте 35 мегавата при 3.4 стотинки икономия ще икономисаш 1100 лева
като толкова искаш да правиш далавера с тока си сложи фотосоларни панели,преди разглеждах соларния форум и беше споменато че за 50 киловата панели ти трябва 1 декар място
nikolson - майстор
Ще се намеся с мнение за техническата и правната страна на питането. Освен "кличеството потребяван ток" друго необходимо условие е т.нар. точка за достъп, или точка на свързване. Електропреносната мрежа е собственост на НЕК до подстанциите, от там е на ЕРП-тата. Всъщност, дори големи консуматори, които нямат изградени подстанции на своя територия, не могат да купуват ток от НЕК.
hidrazin - майстор
Че той няма да купува високо напрежение а средно от някое ЕРП. Примерно:
http://www.cez.bg/bg/tseni/tseni-na-el- ... nciya.html
И за каква НЕК говориш? :-D
:partyman:

Тема "Питане за трафпост и мерене на средно напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: