Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolson - майстор
Не зная каква е тази цена от 8 ст. без ДДС, но аз съм в сдружение, което притежава трафопост. Да, на присъединените не собственици се продава по 0.24лв без ДДС и, повярвай ми, не сме станали енергийни магнати. Напротив, още от придобиването му искаме да се отървем от него, но непрекъснато ни отказват.
Не съм ангажиран лично със съоръжението, но хич не е така, както изглежда от страни. Говорил съм и с други собственици на трафопостове, на някои места е и по-зле. Кражбите на ток и неплащането са не епидемия, ами пандемия.
kam34 - специалист
Колкото до фактора на мощноста (косинус Фи) до 0.9 не се плаща надбавка. Ако паднеш под тази стойност ти начисляват надбавка от 10% от цената на активната енергия като цена на реактивна. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=74756 Може да ти излезе по евтино да си подмениш захранванията с такива с cos fi > 0.9 отколкото да монтираш ККУ да подобряваш cos fi или да си купуваш реактивната енергия.
nikolson написа:
Не зная каква е тази цена от 8 ст. без ДДС, но аз съм в сдружение, което притежава трафопост. Да, на присъединените не собственици се продава по 0.24лв без ДДС и, повярвай ми, не сме станали енергийни магнати. Напротив, още от придобиването му искаме да се отървем от него, но непрекъснато ни отказват.
Не съм ангажиран лично със съоръжението, но хич не е така, както изглежда от страни. Говорил съм и с други собственици на трафопостове, на някои места е и по-зле. Кражбите на ток и неплащането са не епидемия, ами пандемия.
79,90 е моята оферта от алтернативния доставчик на ток - базова цена. Има и екстри, разбира се.

Взех фактура от клиент на Енерго-про, с договор от 80 лв. за мегаватчас на свободния пазар. В нея пише следното, приравнил съм цените към 1 мвч:
Електрическа енергия: 80 лв.
Задължения към обществото: 16 лв.
Акциз: 2 лв.

Това са цени без ддс.

Продължаваме:
Пренос ВН - 4,15 лв.
Достъп ВН - 2,76 лв.
Пренос НН - 34,3 лв.
Достъп (СН/НН) - 7,89 лв.

Също цени без ддс.

Общо: 147,1 лв. крайна цена без ддс.

На свободния пазар, за доставчиците на ток, дали си с траф или не, няма значение. Прехвърлянето на средно мерене става с молба към съответното ЕРП, която те естествено ще се опитат да НЕ уважат, защото им късаш от живото месо. Най честия проблем е, ако има партида открита на съответния трафопост директно към ЕРП-то. Ама пък ако трафа си е твой... това е правен казус до който все още не съм стигнал.
Ако махнем средното мерене се получава 112,8 лв (/1000) = 0,1128 лв. за киловатчас.

Вече драмата с кражбите е друга работа и съм абсолютно убеден, че е така. Затова казах, че не искам да продавам, под каквато и да е форма. Отделно са загубите. Отделно, според видовете консуматори, заради реактивната енергия може да набъбнат нещата много. Ето това се опитвам да си изясня, ама пък чак 24 стотинки... твърде много ми се вижда, каквито и да са загубите. Как си доставяте ток, за свободния пазар разпитали ли сте?

Тема "Питане за трафпост и мерене на средно напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: