• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Нормално явление ли е при късо съединение да падат 50А главен в апарт.табло и 63А в електромерното табло - и двата с крива С :? Ако се съди по това, че в доста апартаменти е така - значи нормално е. То вЕрно , че тока дето ги събаря е един и същ, оти они са последователно навързани, ама по некой път пада само този в електромерното табло (ква ли е причината тока или бързодействието) :shock: АП-тата са серия Мултин - мисля на Шнайдер по апартаментите, а в електромерното табло пак Шнайдер ама с други надписии. Всички са крива С. Експериментално смених моя главен в ап.табло с 50А крива В, но експериментално нещем зорлем да го пробАм с опити на късо и дали ще има ли ефект от по-скъпия предпазител срещу неудобство от разходка по етажите та до електромерното табло.
Примерно в гаража таблото беше с АП 20А-С в главното пак 20А-С. При заварки с Кракра падаха и двата. Сложих 25А-С в главното и почна само той да пада. И тогава ме хвана нервата и се почна. 32А-С в главното и 20А-С в гаражното. В повечео случаи падаше само гаражното. Все пак имаше подобрение. Тогава ми дадоха съвет за крива В. И пак почнах с експериментите. Кривата В я сложих за главен АП32А в гаражното табло. Електрожена през 25А -С и за главното табло остана 32А крива С. И в един момент се сдобих с инверторен електрожен и забравих за експериментите.
Обаче комшиите продължават да страдат по апартаментите, а мен просто не ми се случва. И по-добре.
moimoimoi - майстор
крива Б е с по голямо бързодействие от крива Ц,има и крива Д която е с най малко бързодействие и се ползва при консуматори с по голям пусков ток.

и когато се прави селектиране на предпазители освен ампеража трябва да се гледа и кривата, като в началотоо на линията за главен е добре да се слага предпазител с крива Д
в сливен ЕВН масово слага при електромера предпазител с крива Б и 99% при късо пада и предпазителя при електромера което мисля не е правилно .
marian1 - майстор
Аз пък съм на друго мнение - в апартамента за главен сложих с крива Б - за да не ходя до главното табло :wink: Така ме посъветваха, така направих - иначе се е случвало, да пада в апартамента + в главното табло и почва едно ходене и търсене на ключ за главното табло ..... А така смятам се е решил проблема - но пък не ми се е случвало да ми пада предпазител от както си смених инсталацията и поставих новите предпазители и не мога да кажа, дали е ефективно наистина.
Junak - майстор
Това Кривата е доста относително нещо

С крива - сработва между 5 и 10 пъти номиналния ток In.

50А - от 250 до 500А ток при КС
63А - от 315 до 630А ток при КС

Значи, в диапазона 315 - 500А е божа работа кой ще сработи. Понякога и двата :)
todortv - майстор
kozl написа:
.... То вЕрно , че тока дето ги събаря е един и същ, оти они са последователно навързани, ама по некой път пада само този в електромерното табло (ква ли е причината тока или бързодействието) ...
Да тока е един и същ и двата са с еднаква крива. За обикновени АП времето за реакция е над 10ms, бързите са
под 10ms, свръх бързите под 1ms. Масовите са обикновени.
Това кога кой ще падне, при здраво късо е лотария и зависи в коя част на синусоидата е станало късото и
колко време е траел тока, докато мине през нула. Ако през АП е имало ток, значително надвишаваш тока по крива и
продължителност почти един полупериод е нормално да паднат двата. :razz:
zz_stefanov - майстор
Junak написа:
Това Кривата е доста относително нещо
С крива - сработва между 5 и 10 пъти номиналния ток In.
50А - от 250 до 500А ток при КС
63А - от 315 до 630А ток при КС
Значи, в диапазона 315 - 500А е божа работа кой ще сработи. Понякога и двата :)
Да, но лошото е че предпазителите при електромера невинаги са лесно достъпни. Тая сутрин събудих в 6:10 домоуправителката защото гръмна каната в кухнята. Паднаха трите предпазителя :wink:
kozl - майстор
Да това е неприятно будят и мен. Даже един от ЕС си извади ключ от вратата за ел.таблата. Скъса се да тича в тая посока. Какви експерименти въртеше не разбрах. Предложих му варианта с крива В ама он ми вика "Толко пари - не, гимнастиката по-добре" :shock:
И да си призная предлагам вариант, за който не съм сигурен, че работи, щото не искам да експериментирам. Кога се случи по невнимание, поради несъобразителност ще има и проверка - ама зорлем не искам.
maptod - специалист
Имам същия проблем след малък ремонт на инсталацията на гаража. Таблото беше с керамични главен - 16А и за гаража 16А(лампи и контакти на един кръг). Сложих 50А главен(керамичен) и 20А(АП Мьолер) за гаража, днес след заваряване с телоподаващото на почти макс. мощност започна да пада предпазителя.
Какво да правя? Защо с керамичен предпазител 16А нямах проблеми?
hidrazin - майстор
Ами защото керамичните (обикновените керамични) са много бавни и този 16А няма да изгори при 16А, нито при 20А. Търси го някъде към 25 и нагоре ампера.
:partyman:
maptod - специалист
Сега погледнах на Струната и дават номинален ток - 18А... до никъде. Имам и компресор 2.2кв и 500в лампи. Май ще скачам направо на 30А.
  • 1
  • 2

Тема "Бързодействието на автоматичните предпазители :-(" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: