Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
roflmal - напреднал
Здравейте! Събота обикаляйки битаците си намерих 2 батериики Bosh 9.6 V 1.4А заредих ги на старото зарядно дето е за 7-12 V nicd,nihm замерих ги , едната има умряла клетка вади напрежение 8.5 V ама другата само 4.9 V реших да я бастисам(затова и ми бяха батериите де) :-D и от нея си изкарах 4 здрави батериики 1.2 В и успях да "съживя" 2 от останалите 4 който не дават никакво напрежение ... и сега се нуждая от зарядно което да ги зарежда по 2 . Доколкото знам nicd,nihm батериите няма значение с какво напрежение ги зареждаш ами с какъв ток , идеята ми беше да свържа 2 батерии последователно и да ги захраня с зарядно за телефон 5.2V 800mA (и според изчисленията ми ще отнеме около 3 часа зареждане ). Обаче за да съм по сигурен първо търсих по форумите и само някъде бях намерил горе/долу обяснено ,че трябва да ги зареждам със ток 10 пъти по малък от капацитета им за около 15 часа , и за да съм още по сигурен питам тук дали правилно съм разбрал . В моя случай имам 2 батери по 1.2v свързани последователно, което прави 2.4 v на 1400 mAh ,ще трябва да избера резистор който да намали тока на зарядното (5.2 V 800 mA) на 140 ма ? . И примерно мога ли да го намаля не на 140 mA което е 10 пъти по малко от капацитета а на 280 mA което е 5 пъти по малко от капацитета им и по този начин да намаля времето за зареждане ,в смисъл аз мога обаче безопасно ли е ? Да не вземе да гръмне някоя батерия или да се запали .
shadow__01 - майстор
Купуваш износени и почти непотребни батерии със силно намалял капацитет. Някой от тях дори вече са мъртви. Този капацитет 1400mAh отдавна няма го нямат. Сега е може би 5-6 пъти по малък.
Искаш да ги възбудиш с зарядно за телефон! Ако сложиш резистор (правилно изчислен) може да зареждаш живи клетки, но не и да възбудиш мъртви.
Резистора ще ти е 14 ома за за 2.4V и 140mA заряден ток.
Успех в начинанието!
roflmal - напреднал
Възбуждам ги с 14 V акумулатор като допра за 1-2 секунди паралелно на батерията и след това вече напрежението им се е възвърнало и почвам да ги зареждам, след 3-4-то зареждане вече са си г/д добре и тея 2-те батерии ми струваха 10 лв + клещи и отвертка :D така че не сам загубил много , иначе днес бастисах и другата батерия която си работи добре с 8,5 V от 9.6 V
и реших да пробвам 3 от клетките последователно на електронната си цигара и без проблем точа 6 A при 3.6 V .

...по темата (според мойте изчисления ако ги зареждам с 5.2 в и ми трябват 140 мА трябва да използвам 37 ома резистор и вече започнах да зареждам 2). И остана другия въпрос мога ли да увелича тока на 240 мА за да ги заредя 2 пъти по бързо ?
fox_vt - майстор
Ако не се загряват много може.Тия бързите зарядни за бош с кадмиевите батерии как мислиш ги зарежда,буха ампери но като стигне определена температура спира и пак така.

Тема "Зарядно за NiCd батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: