Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanov6600 - специалист
hidrazin написа:
ivanov6600 написа:
... от къде ще вземеш земно за ДТЗ.
Ще разклони нулата преди ДТЗ-то и ще я използва за земно. Ти да си видял някое ЕРП да ти кара до електромера фаза, нула и земно ???
:partyman:
До електромера да Всички. Но след него си е твоя работа. Много отдавна ЕРП-та са задължени да заземяват електромерните си табла.
Пример. Във входа в който живея подмениха вътрешноста на ел таблото с нови електромери и апета. съответно пред входа набиха кол за земно и заземиха старото метално ел табло с поцинкована метална шина.
hidrazin - майстор
Това че са ти набили кол пред входа не означава че са ти осигурили земно. Пък и тоя кол колко е земно е друга бира. Понякога и с три кола не можеш да влезеш в норма.
Чл. 186. (1) При схемите TN се изпълнява повторно заземяване на защитния проводник PE и на проводника PEN.
Препоръчва се повторното заземяване да се изпълнява при главното разпределително табло. За повторно заземяване с предимство се използват естествените заземители.
(2) В големи или високоетажни сгради изравняването на потенциалите чрез свързване на проводника PE към главната заземителна клема (шина) изпълнява същата функция, както повторното заземяване.
(3) Съпротивлението на заземителя за повторно заземяване е не по-голямо от посоченото в чл. 228 независимо от вида навъвода-въздушен или кабелен.
Така че както писах. За земно се използва нулата, която се разклонява ПРЕДИ ДТЗ-то.
:partyman:
dsw
Здравейте. Следващата седмица съм отпуска и се започва.Ще се пазарува тези дни.
За пералня и сушилня трябват ли отделни кръгове? В момента наличните уреди са стари и е въпрос на време да се наложи смяна. Разглеждайки примерни мощности в интернет стигнах до извода, че трябва да са на отделни кръгове 4мм2. Прав ли съм? Ако да, за тях ДТЗ ще трябва ли?
За контактите ДТЗ ID 2P 40A 30mA ?
За печка и бойлер DPN N Vigi Schneider Electric 6kA 25A 30mA ?
С каква ДТЗ да направя инсталацията трипроводна?
rabbeat - помощник
Тук на 10 мнения, най-много едно е адекватно. Всеки втори е майстор или специалист и ги ръси едни - да паднеш. =D>
1. Съгласно наредбата, ДТЗ е задължително само на кръговете с контактни излази. Иначе доколкото съм виждал в Русия слагат ДТЗ на всеки кръг - те ги ползват вместо АП :)

2.
нед юни 22, 2014 1:09 pmfikata написа:
Измъкнах само това,защото нямам време за другите въпроси :
Пише го в Наредба 3 и в прав текст и общо че металните конструкции се заземяват.
Т.е. металните профили на гипсокартона задължително се заземяват
Доста абсурдно тълкование поради незнание! Под МЕТАЛНИ КОНСТРУКЦИИ се има предвид носещи части от конструкцията на сградата,
а не всяко парче ламарина по пода или стените.
Иначе колегата ако иска може да си заземи остъкления балкон, арматурата на вграденото казанче, конструкцията на някой стелаж от винкел и де що има метална конструкция в апартамента, за да е спокоен =D>

3. Условието за да работи ДТЗ правилно е, кръговете след защитата да са трипроводни. Земята (PE) се извежда от нулата (N), преди защитата - схема TN-C-S. След защитата не се допуска обединяване на PE и N - добре познатото премостване в контакта. При наличие на такова премостване в някой стар контакт ДТЗ няма да може изобщо да се включи.

4. За избор на праг на сработване на ДТЗ се смята сумата от токовете на утечка, на консуматорите в този кръг, като стойностите са ориентировъчни и се взимат от таблица. Обикновено се избира ДТЗ с праг на сработване 30mA, освен ако няма да правиш компютърна зала. Когато се предвижда включване на повече компютри - офис/зала - контактите се разделят на повече кръгове и на всеки се слага отделно ДТЗ.

5. Изобщо не е препоръчително използването на ДТЗ в инсталации изградени с мостов проводник под мазилка (това и повечето проектанти не го знаят), поради големия ток на утечка, което би довело до често нежелано сработване на защитата.
plamen6703 - майстор
пет мар 15, 2019 4:04 pmrabbeat написа:
1. Тук на 10 мнения, най-много едно е адекватно. Всеки втори е майстор или специалист и ги ръси едни - да паднеш. =D>
нед юни 22, 2014 1:09 pmfikata написа:
Измъкнах само това,защото нямам време за другите въпроси :
Пише го в Наредба 3 и в прав текст и общо че металните конструкции се заземяват.
Т.е. металните профили на гипсокартона задължително се заземяват
Доста абсурдно тълкование поради незнание! Под МЕТАЛНИ КОНСТРУКЦИИ се има предвид носещи части от конструкцията на сградата,
С първото съм съгласен и ти сам се причисли към тези Незнайковци, които ги ръсят едни - да паднеш :wink:
Незнайко, хубаво е вместо да изтупваш теми от преди 5 години с цел да ни "ограмотяваш" кое е абсурдно и кое поради "незнание", да седнеш и да натрупаш повечко знания по електротехника за да не се излагаш!
Успех в учението и както се казва, повече пот в учението, по-малко кръв в боя! :partyman:
DMN - майстор
rabbeat написа:
Иначе доколкото съм виждал в Русия слагат ДТЗ на всеки кръг - те ги ползват вместо АП
Включваш се рязко в тема от преди 5г.
Сега след 5г., ако може да обясниш - как ДТЗ се използва вместо АП?
:partyman:
hidrazin - майстор
пет мар 15, 2019 4:04 pmrabbeat написа:
... Когато се предвижда включване на повече компютри - офис/зала - контактите се разделят на повече кръгове и на всеки се слага отделно ДТЗ...
Дрънканици някакви... Напълно погрешно - просто се избира подходящия клас ДТЗ.
:partyman:
rabbeat - помощник
Ми явно и 5 години не са ви стигнали да научите пропуснатия материал...
plamen6703 - майстор
съб мар 16, 2019 8:17 amrabbeat написа:
Ми явно и 5 години не са ви стигнали да научите пропуснатия материал...
Виж какви си ги натворил в друга тема :-D
чет яну 03, 2019 2:25 pmrabbeat написа:
Здравейте,
Правя ел. инсталация на пристройка 60 квадрата към къщата. Не съм практикуващ елетротехник, но имам такова образование - средно и висше.
Като срещнеш някой от тези, които са ти дали диплома за такова средно и висше образование, вземи едно дърво и го опъни по гърба, че са те изпуснали професионално неграмотен :cool:
Ти си практикуващо трепло! :partyman:
krasi92 - майстор
Човека има висше и бързо се учи. От януари до сега се е обучил в русия и вече ръси мозък все едно пърхут ръси. Аман от теоретици пустиняци.

Тема "Смяна на ел. инсталация в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: