Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gamencerista - специалист
Здравейте колеги досега бях с обикновен полилей с една крушка. Купих си спот с 4 лед крушки.
Горе на тавана имам 3 кабела един от които е изолиран от майстора когато е сложил полилея. Как трябва да свържа спот-а.
На схемата на спот-а имам следните индикации на кабелите : L, N и заземяване.
П.с. ключа в стаята е с две копчета.
resistbody - майстор
Този изолирания ти е за втори кръг, ако полилея е с 2 крушки да може да свети само едната (примерно)
Та в момента едното копче не върши нищо, нали !
Вероятно може да се преправи това осветително тяло да работи на 2 кръга, ако ти е нужно.....
Премери кое ти е фазата от оставените (изолираният също трябва да е фаза) и свързвай.
Земя, може да не го свързваш, или към 0 ако си сигурен.
Успех!
gamencerista - специалист
Ами сега го вързах и не свети, което и от двете на натисна спот-а не светка. Свързал съм само 2та кабела, а 3тия съм си го оставил изолиран.
Ето схема на спот-а

Прикачен файл

IMG_20140624_202231.jpg
fox_vt - майстор
Без фазомер няма да стане.Качваш се горе и установяваш кое е фазата на двата ти кабела на тавана.Свързваш го към L другия към N.Всъщност я не се занимавай със фазомер просто размени двата кабела :wink:
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
...Всъщност я не се занимавай със фазомер просто размени двата кабела :wink:
Да бе да. И аз така си мисля. :shock:
Не го слушай колегата fox_vt. Може да е на няколко ракии, макар и да е рано още. :-D Намери с фазомер коя е фазата при пуснат ключ. Нея я свързваш към L. Другият проводник свързваш към заземяването и между заземяване и N слагаш мостче. Третия изолиран проводник не бараш.
:partyman:
gamencerista - специалист
Преди малко се чух с ел.техника който прави инсталацията и каза да сложа фаза на Л, другото на Н а заземяването да го оставя празно. Правилно ли е така ? Също така каза че имало начин да ползвам и 3тия кабел и примерно да работят само 2 или и 4те крушки :yawinkle:
докера - специалист
По принцип може , но трябва да се преправя самия спот :wink:
Щом от спота излизат два силови / L и N / проводника и един жълто-зелен , той е изработен да свети с 4-те лампички едновременно. Ел.техника е имал предвид , че инсталацията на осветлението е предвидена за такъв вид разделяне.
gamencerista - специалист
Ето снимка на втория спот, понеже съм взел за двете стаи еднакви да няма сърдене :)

http://prikachi.com/images/89/7426089T.jpg
hidrazin - майстор
Той спота е ясен. В твоя случай синия и жълто-зеления заедно към нулата. Кафявия - към фазата.
Може да се преправи и да работи на два кръга. Трябва да се разглобят тези вътрешните връзки дето са с черен термошлаух и да се разделят на два кръга. Тогава вече ще имаш четири извода. Нула, земя и две фази.
:partyman:
gamencerista - специалист
А ако се сложи нулата само към синия кабел ? Идеята е като се монтира да не тече ток по корпуса на спот-а понеже рамената са подвижни и ще се местят според позицията :)

Тема "Свързване на спот с три кабела" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: