• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
estario - специалист
Здравейте,
Взехме си хубав мощен блендер от САЩ, но за жалост малко го надценихме и го претоварихме. Моторът прегря, беше много горещ на пипане и от корпуса излезе бял дим, с много характерна миризма(типичната за изпушил мотор). Отворих корпуса и го охладих бързо с вентилатор. Видимо не видях нещо стопено или повредено. След като добре се охлади го пуснах на празен ход без натоварване и видимо нямаше промяна в мощността и скоростта, която разви.
Въпросът ми е заминал ли е блендера? Има ли шанс изпушването да е сравнително безобидно или дните на блендера са преброени? Не познавам конструкцията и точния принцип на работа на електромоторите и не знам какво изпуши. Възможно ли е да се оправи? Да го използвам ли все още? Кой сервиз ще ми препоръчате? Аз се спрях на тази фирма - http://elektromotor.alle.bg/
thinkpad - майстор
Ако си можел да го пипнеш, мотора не е бил толкова горещ. А лаковата изолация на проводника е можело да е започнала да прегаря иначе. Шанс от тук нататък какво ще стане.
hidrazin - майстор
estario написа:
...Взехме си хубав мощен блендер от САЩ, ...
А за колко волта е блендера след като е от САЩ?
:partyman:
Кики - специалист
Може и да е на 240 волта, ама защо автора на темата си мисли че като е от САЩ е много убав тоя блендер, и там вече всичко е китайско или в най-добрия случай мексиканско, костариканско или подобни глупости. Мотора почти сигурно е Made in China. Дано да не е сдал "багажа" и преди следваща експлоатация да се има предвид освен захранващото напрежение и работната честота 50Hz която при продължителна работа си оказва влияние на мотора.
shadow__01 - майстор
Кики написа:
Може и да е на 240 волта...
На 240V там са само по-мощните консуматори. Блендерите едва ли ще ги направят на 240V.
Толкова ли не направи впечатление, че щепсела е друг?
За честотата е сигурно, че ще е направено за 60Hz. Тук дори и при правилно напрежение би въртяло с по-малко обороти.
Кики - специалист
Има щати в които по стандарт всички контакти в кухнята около плота са на 240V, контактите и съответно щепселите са различни като тези в кухнята са с вградени ДТЗ. Автора на темата повече не се появи и явно се е оправил вече с изпушилия блендер.
ESPACE - майстор
shadow__01 написа:
За честотата е сигурно, че ще е направено за 60Hz. Тук дори и при правилно напрежение би въртяло с по-малко обороти.
Не бих заложил на това твърдение. А ако му подадеш постоянно напрежение с какви обороти ще върти?
shadow__01 - майстор
ESPACE написа:
Не бих заложил на това твърдение. А ако му подадеш постоянно напрежение с какви обороти ще върти?
Може би ще са повече. Не съм сигурен. Обикновено тези машинки се включват на променливо напрежение.
todortv - майстор
Щом мотора върти, какво очакваш да направят в сервиза?
Според мен го ползвай така, без да го претоварваш и го занеси на сервиз като откаже напълно.
estario - специалист
Обадих се на http://elektromotor.alle.bg/ Обясних им какъв е случая и казаха, че щом продължава да работи на пълна мощност няма проблем. Просто трябва да внимаваме повече да не прегрява. Сега го ползваме доста активно и няма проблем. Просто вече сме по-разумни. Блендерът е Blendtec Смила много добре всичко и си заслужава. В България никъде не мога да намеря толкова мощен. Купих трансформатор от 220 на 110.
  • 1
  • 2

Тема "Изпушил блендер - какво да правя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: