Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
adfed - напреднал
Здравейте!

Предстои ни подмяна на инсталацията в къщата от тази тема. Писал съм и там, но реших, че тук ще има повече отзовали се.

Наличната инсталация е 30на годишна, двупроводникова на 3 кръга, претърпяла доста "подобрения" през годините. За новата с жената измислихме следния идеен проект:

I етаж:
Изображение

II етаж:
Изображение

Как ви се струва подобна топология? Как би било най-добре да се изпълни?

Доколкото разбрах за черната техника - компютри, телевизори и други по-чувствителни уреди - се препоръчва да се използват разклонители със съответните защити вместо повече контакти. Какви са предимствата на едното и какви на другото?

Таблото и електромера се намират на площадката на 2рия етаж, съответно не мисля, че е заземено. Ако ще се прави 3-проводникова инсталация какви варианти има за заземяване? Възможно ли е да се направи без да се мести таблото? Ако все пак е по-добре или трябва да се премести, какви процедури трябва да се спазят - предполагам трябва да се съгласува с ЕРП-то местенето на електромера.

Ще се радваме на всякакви съвети и идеи!
mendi - напреднал
За заземяването/зануляването - или към работната нула в таблото или опъваш един дебел кабел към поцинкован кол забит до къщата.
Иначе електромера по правило трябва да е на границата на имота в отделно табло. Това си е грижа на ЕРП-то.
hidrazin - майстор
Това с електромера на границата на имота - къде го видя това правило? :)
Ако реши да го мести там, ще трябва да си плати. Доста.
:partyman:
mitko2be - специалист
Незнам дали ще се справиш сам.Трябва да се види с колко квадрата кабел е захранено таблото и дали ще може да поеме допълнителната мощност която ще се включи.Според мен новата инсталация ще трябва да се изпълни с две нови табла-за първи и за втори етаж.От тях да се захранват консуматорите с подходящи кабели.При стара инсталация не е необходимо новите кабели да са трижилни.За спалнята помисли да се гаси лампата и от спалнята за да не ставаш след като си легнеш.
adfed - напреднал
Благодаря за отговорите!

@mitko2be: Не смея да се наема да изпълня цялата инсталация сам, особено като досега не съм се занимавал с нищо подобно. Майстор ще я прави :) Аз по-нататък бих се пробвал да пусна някоя допълнителна лампа или контакт, ако се налага.

Какви са предимствата да има по едно табло за всеки етаж? Освен предполагам по-лесното прокарване на инсталацията. В момента таблото и електромера се намират на площадката на втория етаж. Планираме вбъдеще да затворим външната стълба с някаква олекотена конструкция и по този начин електромера ще се окаже вътре в къщата. От енергото така или иначе нямат достъп и ако трябва да се отчете уреда, това трябва да става в мое присъствие (иначе съм на самоотчет, но имам предвид извънреден отчет/проверка). Проблем ли ще е, че електромера ще е затворен? Трябва ли да се мести?

Също така какви са реалните предимства/недостатъци на трипроводникова инсталация, вместо двупроводникова?
jekasus - майстор
adfed написа:

Какви са предимствата да има по едно табло за всеки етаж?
По-малко кабел ще отиде(уж) не показа къде е точно таблото на втория етаж, може да се намира на идеално място до всички консуматори.
adfed написа:
Също така какви са реалните предимства/недостатъци на трипроводникова инсталация, вместо двупроводникова?
Единственно предимство - че си задължен да я правиш трипроводна :-D
thinkpad - майстор
adfed написа:
@mitko2be: Не смея да се наема да изпълня цялата инсталация сам...
Също така какви са реалните предимства/недостатъци на трипроводникова инсталация, вместо двупроводникова?
Трипроводната инсталация е по-сигурна, но и по-скъпа. Ако няма заземяване около самата сграда, единственото предимство е че при прекъсване на нулата, има и защитен проводник, който отново е нула и е заземен.
Инсталация не е прави толкова сложно, колкото мислиш, но е хамалска работа.
jekasus написа:
Единственно предимство - че си задължен да я правиш трипроводна :-D
Така ли? Тя инсталацията в къщата е от време оно, когато не е било задължително нищо такова. Сега дори и да е така, инсталацията вече отдавна е приета и никой няма как да държи сметка за това какво изграждаш след ГРП-то. Това "задължение" е просто някакво фиктивно за преработката на стари инсталации, защото няма как да се упражни контрол.
jekasus - майстор
thinkpad написа:

Така ли?
Чл. 1753. (1)
adfed - напреднал
Нашите съображеня са по-скоро откъм повече сигурност и защита на здравето и уредите, а и така или иначе ще бъде подменяна инсталацията... Освен по-високата цена, има ли други недостатъци? Да слагаме ли ДТЗ-та и къде?

Засега плана на инсталацията включва 6 кръга:
бойлер; кухненска печка; осветление; контакти 1 етаж; контакти 2 етаж; контакти гараж.

Не знам дали има смисъл осветлението да се раздели на поне 2 кръга или си е добре на 1.

Относно таблото с електромера, в момента се намира на площадката на стълбището на втория етаж - пада се в горния ляв ъгъл на схемата. Доколкто успях да разбера, ще трябва да се премести заради ЕРП-то и по-добре да се направи сега, отколкото когато им хрумне на тях, че искат да изнасят електромерите в това конкретно населено място. Някой минавал ли е вече по този път?
fikata - майстор
jekasus написа:
thinkpad написа:

Така ли?
Чл. 1753. (1)
Чл. 1753. (1) В сградите линиите от разпределителните, етажните и апартаментите табла до осветителите за общо осветление, контактните излази и стационарните потребители се изпълняват трипроводни (фазов - L, неутрален - N, и защитен РЕ проводник).

(2) Не се допуска обединяването на неутрални и защитни проводници на различни групови линии (токови кръгове).

(3) Не се допуска в разпределителното табло неутралният и защитният проводник да се свързват под общ контакт.

Този член е от Наредба 3/ЧАСТ СЕДМА

СПЕЦИФИЧНИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ

Глава тридесет и седма

ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИНСТАЛАЦИИ

Раздел I/
Този раздел се отнася за проектиране и изпълнение на нови ел.инсталаци, както и при основен ремонт и подмяна на стари инсталации неотговарящи на чл 1753 /1/ по тази Наредба.
Тема попада в условието на изграждането на нова инсталация в жилищна сграда.

Тема "Подмяна на ел. инсталация в селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: