Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
Е, знам ли :? . Мегера не е ли и омметър......
hidrazin - майстор
Мегера е МЕГАомметър. С него измерваш изолационно съпротивление.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Ще викам енергото да го измери, за собствено удоволетворение :)
fikata - майстор
Не съм мерил с мегер.........та станало ли е нещо :?
Тук има един специалист, който гледа на боб, та ако е благосклонен към тебе може да ти хвърли боб и да ти отговори дали е станало нещо.
Иначе този филм с мегера и шишовете забити в земята и свързани с него сме го играли още когато вървеше сериала "На всеки километър" . Та на базата на измерванията получени от този мегер /индукторен мегаомметър с ръчка като телефон от времето на ВОСР/ сертифицираните ел.лаборатории издаваха протокол за стойностите на преходното съпротивление за контура земя-нула дали са в нормите, стойностите на преходното съпротивление на заземителната и гръмозащащитната инсталация.....
Сега времената са други, комбинираните уреди са други,не тежат като М110М, MC08/тегло на средно голям куфар/ но допустимите стойности на измерваните величини са си същите/или почти същите/ за които се получава разрешение за въвеждане на ел.инсталацията в експлоатация
thinkpad - майстор
Junak написа:
Ти това текстолитовото табло къде го видя?
Където ти видя таблото със заземяване.
adfed - напреднал
Имам няколко въпроса относно довършителните работи след полагане на новата инсталация.

Какво се използва, за да се замажат новите кабели в съществуващата мазилка (няма да се вкарват в гофрирани тръби, ще се ползват мостови проводници)? След това стените ще се варосат - ако това има значение за материала, който да се ползва. Някакви тънкости по изпълнението? Какви инструменти се ползват? Сравнително лесно ли става или е много пипкаво?

Досега опитът ми в замазването се състои във запълване на дупки от дюбели и не съм много убеден, че бих могъл да го направя сам, но все пак не съм чак толкова вързан в ръцете. Предвид обаче, че докато не се измаже на практика няма да има ключове и контакти, затруднява решението ми да се наема да го свърша сам.

Майстор ми дава цена ~200лв. за цялата тази работа.
fikata - майстор
затруднява решението ми да се наема да го свърша сам.
Ако не си самокритичен към свършеното и може да го търпиш - замазвай сам както си замазвал дюбели.
След варосването замазаните канали пак ще личат.
Но сега има начини за скриеш майсторлъка си - самозалепващи декоративни цветни ленти с цветя и орнаменти и фигури. Едно време беше по зле,че такъв майсторлък можеше да се скрие само с лозунги.
Майстора ти искал 200лв. Това може да е много и малко. Зависи от дължината на каналите и как ще изглежда майсторлъка му след свършената работа.
Какво се използва, за да се замажат новите кабели в съществуващата мазилка
Предполага се,че съществуващата мазилка е варова/щом после ще се варосва/ Нормално се използва гипс за замазване на каналите и около кутиите и конзолите, което ще личи при съществуващата варова мазилка, ако стените не са шпакловани с гипс, а даже и при варова шпакловка замазаните с гипс канали пак ще се открояват.
Сериозно.След като имаш колебания във възможностите си - намери си майстор за изпълнение на инсталацията и довършителните работи.
adfed - напреднал
fikata написа:
След варосването замазаните канали пак ще личат.
Има ли вариант, при който да не личат, но пък да не включва лепене на шаренко? И да разбирам ли, че и майстор да замаже, пак ще личат каналите?

Аз толкова самокритичен не съм, но за сметка на това жената е доста критична :-D

А дюбелите съм ги запълвал с готова шпакловъчна смес, та know-how-то ми май няма да е много полезно за това начинание.
thinkpad - майстор
adfed написа:
Какво се използва, за да се замажат новите кабели в съществуващата мазилка (няма да се вкарват в гофрирани тръби, ще се ползват мостови проводници)? След това стените ще се варосат - ако това има значение за материала, който да се ползва. Някакви тънкости по изпълнението? Какви инструменти се ползват? Сравнително лесно ли става или е много пипкаво?
Една торба с гипс ти трябва. Шпатула и мистрия. И една кофичка. И да гледаш да следиш нивото. Няма начин изрязаните канали да не се виждат обаче, освен с упорито боядисване. Гипсът съхне страшно бързо, не бъркай по много. На обикновеният отвореното му време е броени минути.
adfed - напреднал
За нас е притеснително, че ще личи гипсът под варта. Има ли вариант да се използва друг материал за запълване на каналите? Нещо на варова основа? Защото ни се иска да се избегне шпакловане на целите стени заради едните канали...

Това е крайният план за самата инсталация (майстор ще я прави) :

Етаж 1:
Изображение
Етаж 2:
Изображение

Отделно ще се пуснат и кабели за осветление и контакти (на отделен кръг) за таванското помещение (то не е измазано даже още), за да не трябва да се кърти пак, като някога го подхванем с ремонта и там.

Планираме височина на монтаж на контактите на 30см от пода, кухненските на 1м (да се паднат над височината на плота) и ключовете на метър - доколкото разбирам това са и действащите стандарти.

Има ли нещо, което да пропускаме? Някакви последни съвети, че майсторите започват работа в понеделник?

Тема "Подмяна на ел. инсталация в селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: