• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Ами то още в първия fikata ти показа същото като от клипа - твърда връзка.
http://vikiwat.com/product/16500/kontak ... 0v-ac.html
Е няма да е точно същото като от клипа, защото ще е на друг производител. В който магазин за ел. материали да влезеш, вероятно ще имат налични.
Само от този модел недей взима. Големи боклуци са:
Връзка твърда
:partyman:
fikata - майстор
Изгледах с интерес клипчето
https://www.youtube.com/watch?v=zBvNLJqqGqI
или How to change a cooker connection unit
Видеоилюстрация на всичко написано дотук как се свързва печка в контакт твърда връзка.
Направи свързването както е на видеоматериала, щом считаш,че ще ти бъде по лесно.
За мене няма принципна разлика между написаното и клипа.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Дано не сте ме разбрали погрешно- не искам да обидя никого, и не казвам, че това, което сте написали е грешно или не ми харесва. Просто във видео клипа ги няма тези лустер-клеми и "мостове", и за това ми се видя по-просто. Иначе последователността на кабелите същата ли ще бъде, както в клипа- фаза, земя, нула?
fikata - майстор
Последователността на кабелите не е от значение.
От значение е правилно да определиш кой проводник от инсталацията и кое жило от кабела на печката е фаза, земя, нула.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Те нали винаги са в един и същ цвят- синьо-нула, кафяв-фаза, жълт- земя? Или не винаги цветовете са такива?
lyubohar - майстор
Доста коментари.
И доста полезни.
Аз съм на 63 години и никога до сега не съм връзвал готварската печка с твърда връзка.
Винаги с контакт и щепсел.Е,моите уреди не са вградени.И там си имам теория.
Все съм си мислел,че е по лесно при нужда да хвана щепсела и да го извадя.
Обаче обръщам внимание на проводника,който захващам в щепсела-винаги добре го усуквам и калайдисвам.
Също така на връзката на проводника в контакта.И самия контакт.Възможно най качествен.

Не казвам,че е правилно.
Само споделям.
jordanvass - майстор
lyubohar написа:
Обаче обръщам внимание на проводника,който захващам в щепсела-винаги добре го усуквам и калайдисвам.
Точно заради лошата връзка между кабела и контактните клеми в щепсела се получава повече загряване, отколкото между щепсела и пластините на контакта. Аз вкъщи на всички консуматори над 1квт съм запоил кабелите за контактните клеми в щепсела и нямам никакви грижи, никакво загряване. И на разклонителите така съм направил, щото не се знае кой какво ще включи в тях.
thinkpad - майстор
Просто е - на всеки консуматор до 3000W може да се поставя щепсел Шуко. Всъщност контактите и щепселите са разчетени до 16А, но натоварени на ръба на възможностите си почват да загряват. Ако се замърсят или окислят пиновете на щепсела, започва да загрява също така. Имаше и стари български контакти с 3 пина, плоски за 25А - усилени, бакелитови. Има и нови изработки с някакви си 3 пина, дето ги недолюбвам. За всеки консуматор с голяма мощност - директна неподвижна връзка.
soewhaty - напреднал
пон авг 18, 2014 7:33 amfikata написа:
Зачиства се изолацията на нулевия проводник от инсталацията на по-голяма дължина така,че без да се прекъсва проводника да се направи свързване от него и на двете клеми, като първо се свърза към клемата за защитното жило от кабела към печката и след това се свърза към клемата за работната нула.Това е при двупроводна инсталация, когато от нулата трябва да обединят работната нула N и защитната нула РЕ и се получава PEN
Един въпрос само относно цитираната част от иначе много изчерпателен отговор - като се връзват синята нула и жълто-зеленото предпазно зануляване от кабела от печката се връзват и 2те на отделна клема, но има ли значение последователността на връзката - тоест, ако си представим PE и N кабелите, идващи от печката и нулата идваща от мрежата/инсталацията в стената, то до колкото аз разбирам връзването би трябвало да е следното:

1) по-близо до края на кабела нула от стената/инсталацията се връзва синьото N (нула) от печката и
2) PE (предпазното зануляване) кабела от печката се връзва, така че да стои по-близо до стената/инсталацията, докато N (нула) кабела от 1) стои по-към края на кабела, един вид стои там като последна връзка на върха на кабела, грубо казано.

Вярно ли е това или няма значение редът на връзването на 1) и 2)? Тоест, кое да е по към края на кабела от стената и кое да не е?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Поставяне на щепсел на готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: