Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Предстои основен ремонт на апартамент старо строителство. Доколко е смислено за мокрите помещения и кухнята да се ъпгрейдва 2 проводната инсталация до 3 проводна и се постави само за тази част ДТЗ?
Кики - специалист
Щом ще е основен ремонт на целия апартамент е добре да се подмени цялата инсталация особено ако състоянието на старата е лошо, иначе става половин работа. Технически няма проблем да стане и както си го замислил, стига двупроводната част да е добре занулена във всичките си връзки, свързвания и излази. И моя апартамент е така с кухнята но ремонта си ми беше частичен и за това.
PCL82 - майстор
Може да се направи такова нещо. ДТЗ се поставя в апартаментното табло и след нея се пуска трипроводна инсталация (желателно е да не е с мостов проводник, а в тръби или със СВТ/NYM-J). Работната и защитната нули преди ДТЗ се свързват на отделни клеми на нулевата шина на таблото, за да не е възможно едновремменното им прекъсване.

ако инсталацията е тръбна просто се преизтеглят нови проводници.

В случай, че няма възможност за подмяна на инсталацията в коридора, инсталацията се подменя с трипроводна само след бойлерното табло. Тогава ДТЗ се поставя в бойлерното табло. Същото може да се приложи за кухнята с допълнително табло при печката с ДТЗ.
shadow__01 - майстор
Според мен може. Идеята е примерно при повреден консуматор даващ отечка към корпус, тока да мине през защитната нула и така ДТЗ да изключи. Опит може винаги да се направи със една ДТЗ, една пробна лампа и един допълнителен кабел.
mironcho - специалист
Здравей,
Препоръчително е да се пусне трипроводна инсталация на ремонтираните помещения. Някой ден, като дойде ред и на другите ще смениш инсталацията и там. Относно ДТЗ мисля, че за сега ще ти трябват 2 - първата само за бойлера, втората за контактите в кухнята (тук може да стане дискусия, дали не е достатъчно само една - зависи от финикийските знаци в наличност). За печката в кухнята си пусни отделна линия може и да не е защитена с ДТЗ, но задължително трипроводна поне 4mm2, завършваща с твърда връзка.
Относно кабелите, бих препоръчал гофрирани тръби и ПВА проводници (мостовия не го харесвам), сам решаваш.
Svetoslavoff1 - майстор
Благодаря на всички, включили се до момента. Споделихте полезни неща, като се има предвид, че поне 10-ина години не съм се занимавал с ремонт или нови ел инсталации, изключвайки текущите занимавки в къщи и на вилата. Засега обектът е на фаза опразване на помещенията, ще има и малко упражнения с къртача и след това основна ревизия на ел инсталацията. В едно таванче се показаха бергманови тръби и май ще е зор да се пусне нещо в тях :? . Но ми помагате в идеен вид да си изясня нещата :supz: .
В банята почти сигурно е, че ще е и пералнята, та ДТЗ може би е добре да обхване и нея?
А в кухненския тракт освен печката мисля да включа към ДТЗ и едно малко проточно или 5-10л бойлерче, че е далеч от банята и да не претакам по кубик вода дорде текне топлата.
Това като програма минимум. А ако състоянието на инсталацията, финансовия ресурс и Той позволи, ще мисля и за повече.
mironcho - специалист
Бергмановите тръби могат да помогнат в два варианта.
- При наличие на ентусиазъм можещ да ги използваш, но ще трябва да разкопаеш ъглите за да си помогнеш при изтеглянето, защото практиката показва, че вероятността да изтеглиш нови кабели през завоите, като ги закачиш за старите и теглиш е 50:50 т.е. може да стане може и да не стане.
- или като ги изкопаеш и ползваш трасетата за полагане на новата инсталация

Нека и другите те посъветват, според мен (както и писах по-горе) печката не изисква ДТЗ ако е надеждно заземена с третото жило, т.е. захранена през твърда връзка, а не с щипсел и контакт. Ти си решаваш как да го изпълниш.
hidrazin - майстор
mironcho написа:
... печката не изисква ДТЗ ако е надеждно заземена с третото жило...
По този начин печката може да бъде само надеждно занулена. Не заземена. Зануляването върши работа.
:partyman:
mironcho - специалист
hidrazin написа:
mironcho написа:
... печката не изисква ДТЗ ако е надеждно заземена с третото жило...
По този начин печката може да бъде само надеждно занулена. Не заземена. Зануляването върши работа.
:partyman:
Вярно така е :) - и на теория и на практика.
pif4o - специалист
И аз така правих в къщата като се нанесохме (стара къща 65г), старата инсталация не съм я пипал, смисъл такъв пуснах си нова, за бани, кухни, тоалетни, контакти, и прочие със ДТЗ защити почти на всякъде. Старата инсталация си стои, контактите за нея са на високо по стените, ползвам ги я за зарядни я за некви маломощни нещица. Всичко останало го направих с трипроводни кабелаци, сега основните ми контакти са ниско долу по стените. Не съм пипал и инсталацията за осветлението.

Тема "Частична 3-проводна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: