• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kvazo - помощник
Здравейте!
Искам да помоля да ми кажете в коя наредба е упоменато и мога да видя за различните схради (домакинства, производства, магазини, цехове и т.н.), колко е отпуснатата мощност. Из форума бях видял да се споменава въпросната наредба, но за съжаление не мога да я намеря.
hidrazin - майстор
Отпуснатата мощност е .... колкото ти отпуснат. Може и нищо да не ти отпуснат. Заявената мощност е друга бира.
:partyman:
Dzver - специалист
ако просто те интересува колко му е необходимо на ЕДНО Домакинство като мощност,а не нещо законово..

Според мен 12-15кв са напълно достатъчни..
Съдя по мен. Всичко ми е на ток. Вдигам зимата за по половин час 48А товар..
Kvazo - помощник
Мерси за информацията!
schuldiner - майстор
То зависи в какво живееш.
Години наред бях с 4 КW в къща, от две години с 12. Или 16 - все тая. Само печката на дърва и бойлерът на газ минават 40... да ги сменя с ток не си и помислям, колкото и коп да ми предлагат. Та, проблеми с тока нямам и не съм имал. Кофти е с газта и дървата...

ПП Едно време имаше правило, ако можеш да включиш Кракрата, значи имаш ток. Другите консуматори си имат алтернатива. Специално за газовия проточен - по-добре е от електрически с водосъдържател, въпреки че е към 20 КW. С печки на дърва срещу климатици е по-сложна сметката.
hidrazin - майстор
schuldiner написа:
С печки на дърва срещу климатици е по-сложна сметката.
Със свестни климатици въобще не е сложна. Даже и с не толкова свестни. :)
:partyman:
schuldiner - майстор
Сложна е, щото не е само математика, а и в голяма степен усещане за комфорт. Премръзнал никога не мога да се сгрея на климатик... уж циферблатът показва, че ми е топло, а аз такова нещо не усещам. Докато печката на дърва... както ракия с надпис "дюли 2006" ти се разлива по вените...
hidrazin - майстор
Оооооо... Това със субективните усещания е друга бира. И да, така е., ама сега не ми се занимава със физика, дължини на вълните, спектри .... Пък и няма смисъл. Определено една печка на дърва създава по-голям уют, усещане за топлина ... и съответно на много висока цена.
:partyman:
П. Петков - специалист
hidrazin написа:
Със свестни климатици въобще не е сложна. Даже и с не толкова свестни. :)
:partyman:
А бе това с термопомпите хич не го разбирам. Колко е температурната разлика между външното и вътрешното тяло? Ако е 40 градуса и вън е -15, то тогава вътре тялото ще духа с 25, което си е студено. За Гърция и Италия става, ама за България? Каквито и ще да са инверторните компресори и фреоните им, падне ли температурата вън под 5 градуса, икономията в консумацията от 1 към 3 май си заминава. Ако някой е по-наясно да каже. Досега, навсякъде, където е трябвало да се слагат термопомпи, вентилационните инженери са ме карали да им слагам на входа електрически калорифери с терморегулатор за подържане на 5 градуса температура (повечето трифазни и то до към 40 kW - основно на Борис марков от "Крам", щото тия на Системеър са бая скъпи).
Къде ще е далаверата тогава? Май само на търговците дето ги продават.
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Със свестни климатици въобще не е сложна. Даже и с не толкова свестни.
Много на кантар е. И при голям студ климатиците много трудно топлят.
  • 1
  • 2

Тема "Необходима мощност на домакинство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: