Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ще прекарвам нов трифазен контакт с едножилни проводници 4 кв от таблото до гаража в гофре. Въпроса ми е защитният (жълтозелен) проводник трябва ли и той да е 4кв или може по-тънък например 0.5 кв. И колко дебело да е гофрето за да вкарам лесни 5 проводника?
П. Петков - специалист
Според "Наредба №3 за устройства на електрически уредби и електропроводни линии" от 15 01.2005г. - 4мм2.
Контактните излази на трифазната инсталация е желателно да са поне два, но с разменени две от фазите. Това е за удобство при включване и необходимост от реверс на двигатели - не се налага въртене на фазите.
Кики - специалист
merlin2100 написа:
Ще прекарвам нов трифазен контакт с едножилни проводници 4 кв от таблото до гаража в гофре. Въпроса ми е защитният (жълтозелен) проводник трябва ли и той да е 4кв или може по-тънък например 0.5 кв. И колко дебело да е гофрето за да вкарам лесни 5 проводника?
Защитния проводник трябва да е със сечение като на останалите. Гофрето трябва да е 19-20мм. ако проводниците са ПВ А1 , ако ползваш ПВ А2 може да минеш и с 16мм. гофре, това при положение че предварително вкараш проводниците в тръбата и след това я полагаш. Ако обаче искаш да заложиш празна тръба предварително и след време да изтегляш в нея жиците най-добре вложи тръба 23мм. и при монтажа и гледай да няма чупки и остри завои, освен това е добре ако тръбата е над 3м. с извивки да оставиш в нея пружина (проводник, корда, месина или друго) за лесно последващо изтегляне на проводниците.

Тема "Въпрос за защитен проводник." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: