• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GRENLOULD - помощник
Здравейте приятели, имам едно запитване към вас. Интересува ме, продава ли се термостат с дисплей, който се включва към контакта или нещо такова, и към този термостат да вържа една обикновена духалка. Идеята ми е, чрез този термостат да задавам примерно температура 25 градуса и когато стигне до тия градуси, духалката да се изключва, и когато падне на 20 градуса примерно, пак да се включва. Надявам се, че ме разбрахте какво искам да кажа. Важно е термостата да е с дисплей, за да мога да давам режима на температурната работа. Ето тук намерих някакви, но са доста скъпи някой от тях и не-знам дали точно такива ми трябват: http://www.terratherm-bg.com/pdf/SIEMENS_PRICE.pdf Търся най-евтиният и практичен вариант. Ще чакам отговор, благодаря ви.
miroton - майстор
То по малко от 25 лв няма да си намериш,направо си купи за 45лв стенна духалка(прилича на климатик),на моита си има и дисплеи с градусите,таимер и др.простотиики.
VLADO66 - майстор
Въпреки че терморегулаторите на вентилаторните печки са с голям хистерезис,би могъл да си поиграеш и с езин термометър да засечеш и отбележиш на врътката при едиси кое положение е едиси колко градуса.Тази импловизирана калибрация важи само за едно помещени.
GRENLOULD - помощник
miroton написа:
То по малко от 25 лв няма да си намериш,направо си купи за 45лв стенна духалка(прилича на климатик),на моита си има и дисплеи с градусите,таимер и др.простотиики.
За това не бях се сещал, гледам в olx ги има по 50-60 лв. на Diplomаt....благодаря колега за отговора.
VLADO66 написа:
Въпреки че терморегулаторите на вентилаторните печки са с голям хистерезис,би могъл да си поиграеш и с езин термометър да засечеш и отбележиш на врътката при едиси кое положение е едиси колко градуса.Тази импловизирана калибрация важи само за едно помещени.
Трябва да я пробвам тази манипулация да видим дали ще се получи.

За домашният бит разбрах, и ви благодаря за отговорите, но искам да попитам и друго.
Имам един терариум с тарантула и в въпросният терариум има една "пура нагревател вътре с кварцов пясък", та ме интересува как мога да направя така, че да закача термостат или нещо такова, че да контролирам температурата в диапазон от 21 до 25 градуса, демек разбирате, да се изключва на 25 градуса, а като падне на 21 да се включва и така. Някой ако може да ми каже, най-евтиният вариант, макар и да е нещо с правене или да ми предложите термостат на разумна цена. Благодаря много.
kuger - майстор
GRENLOULD написа:

За домашният бит разбрах, и ви благодаря за отговорите, но искам да попитам и друго.
Имам един терариум с тарантула и в въпросният терариум има една "пура нагревател вътре с кварцов пясък", та ме интересува как мога да направя така, че да закача термостат или нещо такова, че да контролирам температурата в диапазон от 21 до 25 градуса, демек разбирате, да се изключва на 25 градуса, а като падне на 21 да се включва и така. Някой ако може да ми каже, най-евтиният вариант, макар и да е нещо с правене или да ми предложите термостат на разумна цена. Благодаря много.
На времето имаше руски комплекти, нагревател и терморегулатор за аквариум, като двете са отделни, свързани с кабел. Нагревателя беше някъде около 100W, но за директно ползване във вода. Дори имам някъде такова, но убий ме не знам къде е :?
Потърси в зоомагазините, няма вече "руските пазари".
nikolovvd - майстор
Това е първото ми предложение с цена 30 лв. сглобен и тестван.
http://www.sirius-pcb.com/index.php?lng ... g&show=303

Това е второто ми предложение с цена 35лв. сглобен и тестван.
http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod ... &show=1534
И двата съм ги правил. Цената на кита е по-ниска с 5-6 лв. и удиволствието от сглобяването е за теб.
Първият от 2011 не е изключван. Използва се за управление помпата на котела. Необходимо е постоянно токово захранване.
Вторият го използвам от миналата година. Има нужда само от 9V AC адаптор. Ако нямаш мога да ти подаря 2-3-4, колкото ти трябват. Можеш да управляваш кансуматор до 500W без радиатор на семистора.
П. Петков - специалист
VLADO66 написа:
Въпреки че терморегулаторите на вентилаторните печки са с голям хистерезис, би могъл да си поиграеш, като с един термометър засечеш и отбележиш на врътката,че при еди-кое си нейно положение, температурата в помещението отговаря на еди-колко си градуса. Тази импровизирана калибрация важи само за едно помещение.
Едно интересно решение за намаляване хистерезиса на биметалните, стайни терморегулатори на "Хъниуел", преди време видях на един такъв терморугулатор, монтиран в салон на музикалното училище "Любомир Пипков" (бившата къща на Тодор Живков на "Оборище"). Непосредствено под биметалната пластина беше монтиран резистор, който при затворен контакт (температура по-ниска от зададената) подгряваше чрез конвекция биметала над него. При отваряне на контакта, резисторът се обезточва. По този начин, очевидно се въвежда плитка, положителна обратна връзка, както е при електронните, релейни терморегулатори, където се поставя RC група с голяма времеконстанта. Намаляването на хистерезиса е значително, а времеконстантата на загряване и охлаждане на резистора е малка в сравнение инертността на изменение на температурата в помещението. Мощността и номинала на резистора е подбрана така, че подгряването да не разколебава системата.
8180 - майстор
Офтопик по темата:
П. Петков написа:
По този начин, очевидно се въвежда плитка, положителна обратна връзка, както е при електронните, релейни терморегулатори, където се поставя RC група с голяма времеконстанта. Намаляването на хистерезиса е значително, а времеконстантата на загряване и охлаждане на резистора е малка в сравнение инертността на изменение на температурата в помещението. Мощността и номинала на резистора е подбрана така, че подгряването да не разколебава системата.
Колега Петков,
Връщате ме доста в миналото, но ако Ви е работа, предлагам да проверите твърдението си.
Според мен (по памет), изложеното НАМАЛЯВА въздействието на регулатора (продължителността на импулса), благодарение на допълнителната ОТРИЦАТЕЛНА ОБРАТНА връзка. Един вид регулаторът "предугажда" реакцията на процеса. Усреднено и апроксимирано това би могло да се представи като въвеждане на "Д-съставка в закона на регулиране" на релейния двупозиционен регулатор, с изложените от Вас предимства за подобни процеси. При добра настройка, би могло да се намали НАПОЛОВИНА изходния хистерезис.
Възможно е да не съм точен - отдавна ми беше работа.

По темата:
Има резон в предложението на Владо. Равномерното разпределението на температурите в помещението е доста проблематично и често надвишава неточностите дори на най-простата техника (регулиране). В тази връзка, предложеното от Владо "тариране" на духалката е хубаво да се направи с фиксиран отоплител и термометър, разположен в желаната "комфортна" зона, доколкото изобщо комфортът е измерим в градуси.
Съзерцаването на термометър/дисплей/изградена система биха спомогнали комфорта дори при 2-3оС отклонение, чисто психологично, при др. равни условия, според мен.
kozl - майстор
GRENLOULD написа:
Имам един терариум с тарантула и в въпросният терариум има една "пура нагревател вътре с кварцов пясък", та ме интересува как мога да направя така, че да закача термостат или нещо такова, че да контролирам температурата в диапазон от 21 до 25 градуса, демек разбирате, да се изключва на 25 градуса, а като падне на 21 да се включва и така. Някой ако може да ми каже, най-евтиният вариант, макар и да е нещо с правене или да ми предложите термостат на разумна цена. Благодаря много.
Занимавам се с аквариуми от години. Някога не се продаваха в България терморегулатори, внасяха от вън и най-евтините бяха от СССР. Или си ги правех сам с термистор, два транзистора, тиристор и пасивни елементи. След серия от реализирани схеми, това бе най-евтината и успеша схема, която вече над 20 години регулира температурата в последния ми все още функциониращ аквариум.
Ама не мога да схвана за какво ти е този хистерезис от 4 градуса? Аз в аквариума намалявам хистерезиса до минимум в зависимост от разбъркването на водата и разположението на сондата (датчика). Иначе терморегулатора при стайни условия и въпреки, че е без елементи за температурна компенсация дава хистерезис по-малко от 1/2 градус.
Та понеже въздуха е по инертен от водата при топло обмен, от голямо значение ще е разположението на нагревателя и датчика. А терморегулатори се продават в магазините за аквариуми и то в готов за употреба вид. Само трябва да се съобрази каква мощност (колко ток в А) могат да комутират.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за термостат към духалка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: