Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
Nimi написа:
Могат разбира се с PoE които го имат! Някои NVR имат вградени инжектори даже.А това за захранването по "меден FTP" не го разбрах съвсем. За ползването на "свободните" 4 жила ли става дума? Несериозно е.. но всеки си решава сам.
Именно за захранване по 4-те свободни жила говоря. Дали ще е POE или DC конектор - няма значение. Много устройства се захранват така, например антени от рода на Nano Station или Mikrotik. Изисква се медно жило, не алуминиево(CU, а не CCA), заради по-високият пад на напрежение в алуминиевият кабел.
Няма проблем с напрежение до 50V и малки токове. За по-сериозна консумация не бих разчитал на такова решение.
hidrazin - майстор
Mikrotik - пфу да е...ба латвийските му боклуци. Скоро ми гръмна един MikroTik OmniTIK U-5HnD. Не можа и година да изкара.
http://routerboard.com/RBOmnitikUPA-5HnD
:partyman:
P.S. Сори за оффтопа.
rolls - специалист
Nimi написа:
На всички камери им трябва осветление! Не само на IP-тата! ...
То това е ясно, но все пак аз по-нагоре говорех за външни камери с ИЧ-подсветка.
thinkpad написа:
Именно за захранване по 4-те свободни жила говоря. Дали ще е POE или DC конектор - няма значение. Много устройства се захранват така, например антени от рода на Nano Station или Mikrotik. Изисква се медно жило, не алуминиево(CU, а не CCA), заради по-високият пад на напрежение в алуминиевият кабел.
Няма проблем с напрежение до 50V и малки токове. За по-сериозна консумация не бих разчитал на такова решение.
То ТНТМ-та бол. Че и на 220 по синия и кафявия чифт съм се натъквал. И естествено фазичката беше на синия ...
thinkpad - майстор
rolls написа:
То ТНТМ-та бол. Че и на 220 по синия и кафявия чифт съм се натъквал. И естествено фазичката беше на синия ...
Какво значение има дали устройството има POE или има пуснато захранване - постоянен ток по свободните двойки и сложена съответен мъжки конектор накрая? В POE стандартизацията има поставени определени граници иначе. Поради тънката изолация, макар изпитателното напрежение да е доста по-високо от 50V, никога не бих пускал опасно за живота на човек напрежение.
Лично аз знам какво говоря, защото съм инсталирал както IP, така и аналогови камери. Също така за аналоговите има и коаксиал, който върви заедно с 2х0.5mm2 мед за захранване. Хубаво е всичко да е отделно, но в днешно време много гледат от къде да спестят. А и полагането на 1 кабел е по-лесно от полагането на 2 кабела.
hidrazin написа:
Mikrotik - пфу да е...ба латвийските му боклуци. Скоро ми гръмна един MikroTik OmniTIK U-5HnD.
По всеки въпрос май имаш какво да кажеш. Микротик, UBNT устройствата и някои други са се наложили в България.
rolls - специалист
thinkpad написа:
rolls написа:
То ТНТМ-та бол. Че и на 220 по синия и кафявия чифт съм се натъквал. И естествено фазичката беше на синия ...
Какво значение има дали устройството има POE или има пуснато захранване - постоянен ток по свободните двойки и сложена съответен мъжки конектор накрая? В POE стандартизацията има поставени определени граници иначе. Поради тънката изолация, макар изпитателното напрежение да е доста по-високо от 50V, никога не бих пускал опасно за живота на човек напрежение.
Лично аз знам какво говоря, защото съм инсталирал както IP, така и аналогови камери. Също така за аналоговите има и коаксиал, който върви заедно с 2х0.5mm2 мед за захранване. Хубаво е всичко да е отделно, но в днешно време много гледат от къде да спестят. А и полагането на 1 кабел е по-лесно от полагането на 2 кабела.
Точно за такива ТНТМ-та говоря. Това 220 по UTP-то не съм го пускал аз, така заварих обекта. Конвенционални камери с видеопреобразуватели, не IP.
4х0,22 не е 2х0,5. Отделно, че за конвенционалните полагам комбиниран RG59+2х0,75, а не тоя с 2х0,5. Пад-а на 12-те волта е по малък.
За POE - захранвам само вътрешни бокс/куполни IP камери. Като монтираш бокс камера навън в кожух как захранваш подгрева и вентилатора на кожуха с 220V? С POE ли? Аз лично с 2х0,75 или 2х0,5.
thinkpad - майстор
rolls написа:
За POE - захранвам само вътрешни бокс/куполни IP камери. Като монтираш бокс камера навън в кожух как захранваш подгрева и вентилатора на кожуха с 220V? С POE ли? Аз лично с 2х0,75 или 2х0,5.
Rolls, камери много и различни. Няма какво да се спори по въпроса. Не, няма да пусна 230V по FTP кабел. Казвам как в много случаи може да се използва POE. За това си има спецификации и по тях се гледа какво може и какво не. Ако кабелите в стените са положени в гофра, нищо не пречи да се дръпне и едно ШВПС при нужда.
И стига с това UTP! Има FTP. На първото му е по-калпава изолацията, отколкото на второто. Екраниращите свойства също. :)
п.п Малко по-екзотично, но има не само коаксиал с ток. Има и FTP с ток. Т.е FTP с 2 отделни тоководещи жила специално за захранване.
rolls - специалист
thinkpad написа:
...И стига с това UTP! Има FTP. На първото му е по-калпава изолацията, отколкото на второто. Екраниращите свойства също. :)
п.п Малко по-екзотично, но има не само коаксиал с ток. Има и FTP с ток. Т.е FTP с 2 отделни тоководещи жила специално за захранване.
Казах, че обекта беше направен с UTP, а не, че аз работя с UTP. За мен UTP-то спря да съществува преди 5 години.

Колкото до "FTP с ток" ... що си мислиш, че едва ли не само ти си чувал за "FTP с ток"?
Nimi - специалист
Който се занимава с това.. сигурно е виждал какво ли не :lol:
Може по някога да е правил и той "несъвършени" работи :wink: Да не изреждам защо.

... и аз съм пускал 12В по свободните жила на FTP-то. На един обект и на разстояние около 15м от захранването. Но още си спомням кои са камерите и ме гложди от време на време като се сетя.

Дано питащия и останалите които се интересуват да извлекат полезното от разговора :prost:
thinkpad - майстор
rolls написа:
Казах, че обекта беше направен с UTP, а не, че аз работя с UTP. За мен UTP-то спря да съществува преди 5 години.
Колкото до "FTP с ток" ... що си мислиш, че едва ли не само ти си чувал за "FTP с ток"?
То UTP-то е подходящо само за пач кабели от розетка до компютър или от рутер до компютър... Не съм си и помислил, че само аз съм чувал за FTP с ток, просто рядко се ползва, а просто се използват свободните жила за POE.
Nimi написа:
Който се занимава с това.. сигурно е виждал какво ли не ....
... и аз съм пускал 12В по свободните жила на FTP-то. На един обект и на разстояние около 15м от захранването. Но още си спомням кои са камерите и ме гложди от време на време като се сетя.
Мен са ме карали да пускам 230V по FTP кабел, който щели да заравят в гофра, но в момента стоеше на тревата на детска площадка на 5 метра от люлките. Казах им, че такова нещо нямам намерение да правя. Устройството искаше определено напрежение(18V), просто хванах едно 24V захранване и си доставих захранване без да рискувам нечий живот. Мърморетиха ми какво щяло да забива, но казах - "Не ме интересува. На 5 метра играят деца. Ела си го направи сам с 230V. Отговорност за чуждото безумие не нося."
А 12V никакви ядове да ги пуснеш по FTP. Както казах, заводски много устройства се захранват по FTP, като AP-та за външен монтаж, някои рутери и т.н. Това си в допустимото от POE стандарта. Не е някакво своеволие. Няма какво да те гложди. Колко хотели съм направил така.

Тема "Видео наблюдение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: