• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
goodkat - специалист
ОК, Фика. Благодаря за отговора. Едножилни са проводниците.

Няма нужда от повече коментари, да не ви губя времето.

Ще пиша чак като съм готов със цялото изпълнение.
Стиви - специалист
Въпреки нехайството и безотговорното поведение на "колегите", аз съм на мнение, че в една електроинссталация не бива да се допускат компромиси. По-добре е да питаш преди да я изпълниш, за да изчистим нередностите още в проект, защото те може рядко да водят до проблеми, но пък тези проблеми вповечето случаи са с необратими последствия, понякога дори фатални. Ако на колегите им омръзна от тебе, аз се наемам да помогна докрай.

Като за начало, главния ти предпазител трябва да се намира ПРЕДИ сдвоените кабели, защото основното му предназначение е да пази тях. Максимума който ти е необходим за силовия контакт е 20~25А. Ако смяташ да включваш повече мощни консуматори работещи едновременно, по-добре им пусни допълнителен кръг.
goodkat - специалист
Благодаря и на теб Стиви.

Имам само още един въпрос - Ако реша да сложа гребен вместо клема на предпазителите в таблото, как се подвързва към дтз-то? До сега не съм виждал гребен на живо та не знам дали има къде да се подвърже кабел към него.
valentino76bs - майстор
Стиви написа:
Въпреки нехайството и безотговорното поведение на "колегите", аз съм на мнение, че в една електроинссталация не бива да се допускат компромиси. По-добре е да питаш преди да я изпълниш, за да изчистим нередностите още в проект, защото те може рядко да водят до проблеми, но пък тези проблеми вповечето случаи са с необратими последствия, понякога дори фатални. Ако на колегите им омръзна от тебе, аз се наемам да помогна докрай.

Като за начало, главния ти предпазител трябва да се намира ПРЕДИ сдвоените кабели, защото основното му предназначение е да пази тях. Максимума който ти е необходим за силовия контакт е 20~25А. Ако смяташ да включваш повече мощни консуматори работещи едновременно, по-добре им пусни допълнителен кръг.
Тъй ли и къде видя безотговорно отношение ,че и поведение!И за една работилница от типа хоби нали се сещаш ,че няма как едновременно хем да заваряш ,хем да режеш хем да пробиваш,тъй че локуми има да разтягаме до утре.
valentino76bs - майстор
goodkat написа:

Ако реша да сложа гребен вместо клема на предпазителите в таблото, как се подвързва към дтз-то? До сега не съм виждал гребен на живо та не знам дали има къде да се подвърже кабел към него.
Ето пак се почва "Я решИш я не решиш".....човек има много теми тука как се свързва едно елементарно табло и ДТЗ ползвай търсачката и ще намериш бол информация... А пък едно ДТЗ си е цена колкото цялото ти табло.
goodkat - специалист
valentino76bs, ако обичаш не пълни темата с оффтопици. Не си задължен да ми помагаш и да ме упътваш. Аз въпроса си го зададох към останалите, теб те отписах още при предния ти пост.

Виж.. сам си го написал: „Отношението е малко нещо, което прави голяма разлика.”
Уинстън Чърчил
Стиви - специалист
valentino76bs написа:
Стиви написа:
Въпреки нехайството и безотговорното поведение на "колегите" ..
Тъй ли и къде видя безотговорно отношение ,че и поведение! И за една работилница от типа хоби нали се сещаш ,че няма как едновременно хем да заваряш ,хем да режеш хем да пробиваш,тъй че локуми има да разтягаме до утре.
Прочети си само твоите последни три мнения в темата и ако се замислиш ще видиш и безотговорност и нехайство. Предвид критериите ти - "важното е да светне ламбата и да тръгне да се върти дрелката", може и да не видиш, а дори да се чувстваш по-отговорен от мен за финансовото състояние на питащия и че поемаш отговорност за определяне на НЕГОВИТЕ приоритети - кое му е по-важно, парите или сигурността. Моето виждане е, че трябва на всеки въпрос в този раздел да се дава НАЙ-ПРАВИЛНИЯ съвет, а ако питащия иска да прави компромиси, поради някаква причина, включително финансова, чак тогава да търсим компромисни решения и да го запознаем с евентуалните проблеми! Най-малкото ми е странно, когато някой иска да направи нещо като по учебник, а "съветниците" да му казват " абе ти луд ли си да спазваш правилата, я карай по-безотговорно, баба ти все ..." То затова развитите страни се движат към бъдещето, а ние си обясняваме помежду си колко са прости и все ни влече в противоположна страна - към миналото. Не позволяваме никой да се развива, а директно го дърпаме назад! Какво толкова ви боде в очите това ДТЗ? Дори да не му помогне никога (дай Боже), поне няма да му навреди!
goodkat - специалист
Та.. Стиви, ще кажеш ли само за гребена, защото ми изглежда като по-добър вариант от клемите. Аз към предпазителите ще го вържа, но към ДТЗ-то как? Към него има ли някъде място за захващане на кабел? Благодаря.
ivanovbg - майстор
Стиви, стига замотва човека. Като хабер си нямаш от ток защо даваш акъл? А и той от глупав по глупав ти вярва. Поне да знаеше що за животно е ДТЗ и как се използва. Ето ти да прочетеш от подписа на колегата thinkpad http://shuko.free.bg/ Срамота е да заблуждаваш така човека.

Колега goodkat, ако искаш ме слушай махай ДТЗ-то, слагай си сдвоения кабел като не забравиш да занулиш контакта (ако не знаеш как кажи да обясня) и си гледай кефа. Ако си толкова параноичен свържи го както ти казах през тройния предпазител наместо през единичен и си живей живота. Ако не си схванал как става през него ще ти начертая и схема.

Изображение
Ей това е многожилен кабел. Какво виждаш? Няколко едножилни свързани в паралел :lol: :lol: :lol:
goodkat - специалист
Ще си го направя аз с ДТЗ-то. Гледам съседът ми има, значи и аз трябва да имам :-D :-D :-D

Сега сериозно: Само един въпрос ми остана неразрешен. Както казах - реших да взема един гребен, вместо от главното АП+ДТЗ да пускам до другите ток чрез клема или да ги връзвам с мостове. Въпросът ми е - Има ли място по тези гребени (точно на тоя - http://www.elektromarket.eu/bg/product/3251.html ) където да се закачи захранващ кабел?

Аз съм решил да ползвам това ДТЗ+АП - http://www.aagroup-bg.com/index1.php?c= ... =3&dan02=3 и от него ще пусна електричество към другите (той се явява главен АП).

Отгоре му ще влиза фаза и нула а отдолу излизат съответно същите. Гребенът обаче ще пречи на нулата отдолу. Вариант 1 - от ДТЗ+АП излиза кабел с фаза, отива в гребена и от там захранва другите АП и 2ри - режа една от пластинките на гребена под ДТЗ-то (дето ще пречи на нулата) и те така.

Та? Има ли място на тези захранващи гребени, където да се захване захранващ кабел? По снимките не се вижда.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "4 х 2.5 мм2 на 2 х 5 мм2, може ли?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: