• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
При отпадане на единият, това ще доведе до непредвидено претоварване.
Няма как да отпадне в табло и твърда връзка /ако е направена както трябва/, освен умишлено........иначе филми могат много да се разказват.
Проводниците имат връзка само в 2 точки - краищата.
Напълно достатъчни са....
Излишно товарите питащият с препоръки, а той само пита дали може да сдвои някакви си кабели за определена нужда. Отговора е МОЖЕ. Добре, че не ви каза, че ще кове трасето по джанките в двора, щото и стълб ще му препоръчате да си купи. Сори ама някой път доста се вманиачавате със съветите :)
thinkpad - майстор
gogo7777 написа:
Няма как да отпадне в табло и твърда връзка /ако е направена както трябва/, освен умишлено........иначе филми могат много да се разказват
Ако беше толкова хубаво, нямаше да се продават и произвеждат проводници с различни сечения, ами щеше да има едно и да си ги сдвояваме спрямо нуждите. Както има един размер тухли единички - като не ти стига височината, просто слагаш още.
gogo7777 - майстор
Тинки, човека пита може ли да ползва наличния си кабел, вместо да купува друг........какъв е отговора според теб :wink: И да ползва електрожен, дори не му трябва да сдвоява кабела, 2,5 мм2 са тамън за монофазна машина.....кви са тия притеснения де да знам :shock: . Да сдвоява кабелите за подсигуряване и толкоз.......няма да има НИКАКЪВ проблем.
Последна промяна от gogo7777 на нед окт 19, 2014 11:05 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Тинки, а за моята идея сдвояването да стане с предпазители 3х16А какво ще кажеш? Ако прекъсне единия остава на 16А другия и няма претоварване.

Между другото май не е казано каква е дължината на кабела. Ако е 100метра :?

:partyman:
kuger - майстор
На човека му трябват 20-тина метра, не четете :evil:
goodkat написа:
Благодаря Фика. Точно обяснено.

В крайна сметка реших, че няма да правя нещата с усукване. Ще си пусна за сега 2х2.5 мм2 да имам лампа и един контакт там, а следващия месец ще си взема 2 х 6мм2, че да ми е спокойна главата. В крайна сметка ми трябват около 20 метра, няма да е кой знае какъв разход.

Тези дни ще изградя таблото и ел. инсталацията там. Ще пусна след това снимки да кажете какво мислите.
gogo7777 - майстор
Между другото май не е казано каква е дължината на кабела. Ако е 100метра
Добро начало за един късометражен филм. Ми кво, ще трябват стълбове, ще се копае, ще се къртят плочки, ще се правят спайки, спойки, Ваго-Маго......и накрая едно хубаво ДТЗ за капак. Мога да ви кажа и кои ще са артистите в тоя филм. :lol:
valentino76bs - майстор
В практиката си съм срещал при различни захранвания на машини било то АВР, ККУ,ТРАФОВЕ и т.н. да се паралелят кабелите .А пък и самото им конструктивно изпълнение на комутацията е направено така.При наложащо използване на големи сечения над 240 кв. то е ясно ,че няма как да стане по друг начин ,но съм срещал и много запаралелени кабели с малки сечения въпреки ,че сумарния им сбор е по малък от 240 и може да се направи с един кабел ноооо...
Стиви - специалист
valentino76bs написа:
Bul шиет....мда то твоя е най правилния!И за какъв правилен съвет ми дрънкаш като пича хал хабер си няма даже и труда не си направи да потърси информация и аджеба как ще подбере и разбере кой е най правилния .Ти как заставаш зад думите си ...с мъжката си дума ли ай стига ...най правилния е този който има подпис от долу който носи отговорност за след това ама ай да не изпадаме в подробности...
Радвам се, че все пак си променил отношението си и си дал и адекватни съвети.
Точно защото хабер си няма, е необходимо да му даваме само правилни съвети, за да може да избира само измежду правилни варианти. Правилните варианти не ги измисляме аз или ти а са описани в наредби и правилници и аз заставам зад тях. Твоите съвети с какво са подплатени? С шесто чувство?
Относно дефектнотоковата защита, една работилница има много по голяма нужда от нея отколкото дома. В нея се работи с инструменти които могат да наранят или прекъснат някой кабел, също така се работи със собственоръчно направени инструменти включително на открито, където инструментите и разклонителите могат да бъдат намокрени. Като стана въпрос за разклонители, леле какви разклонители и удължители съм виждал...
Други колеги също са се включили с подигравки към правилата и наредбите. Чудя се къде спят модераторите, за да допуснат толкова потенциално опасно отношение. Форума се чете от хора които не могат да направят разлика между сериозното и шегата в съветите, а към всяка електроинсталация и част от електроинсталация е необходима изключителна отговорност!
valentino76bs - майстор
Стиви написа:
Радвам се, че все пак си променил отношението си и си дал и адекватни съвети.
Точно защото хабер си няма, е необходимо да му даваме само правилни съвети, за да може да избира само измежду правилни варианти. Правилните варианти не ги измисляме аз или ти а са описани в наредби и правилници и аз заставам зад тях. Твоите съвети с какво са подплатени? С шесто чувство?
Относно дефектнотоковата защита, една работилница има много по голяма нужда от нея отколкото дома. В нея се работи с инструменти които могат да наранят или прекъснат някой кабел, също така се работи със собственоръчно направени инструменти включително на открито, където инструментите и разклонителите могат да бъдат намокрени. Като стана въпрос за разклонители, леле какви разклонители и удължители съм виждал...
Други колеги също са се включили с подигравки към правилата и наредбите. Чудя се къде спят модераторите, за да допуснат толкова потенциално опасно отношение. Форума се чете от хора които не могат да направят разлика между сериозното и шегата в съветите, а към всяка електроинсталация и част от електроинсталация е необходима изключителна отговорност!
Абе не знам дали има смисъл да отговарям щото локумите ще започнат пак....А пък и като заговори за наредбите на няколко пъти съм се сблъсквал с неща да не кажа противоречащи си ала по скоро объркващи и неточни ама ай се едно не съм го казал това...За другото всеки сам си решава какво да прави говори мисли и т.н..А ти като си толкова загрижен за фнансовото му положение намери му на човека предпазители,табло и дтз на цена каквито не може да намери и му ги прати...кво толкова едно добро ще направиш! :) Малко оффтопик Аз съм правил добрини на хора за без пари от форума като мислех ,че са скъсани ама май ще ми е за последен път ,че и за смях станах на колегите.Идват ми с едни коли за по 10000 лева и с телефони за 1000 а пък тука мрън мрън.
Спомнян си само последния път имаше реплика ''затрудни ли те много,чао'' ''няма благодаря'' ''ще пиеш ли една бира''.Що ли ги пиша тея работи ама мноооо ме фана яд само като се сетих...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "4 х 2.5 мм2 на 2 х 5 мм2, може ли?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: