• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jekasus - майстор
Ако иска от интернет-магазин да ги поръчва, какво значение има в кое село живее? Ама и аз предполагам, че в най-голямото :-D
fade - специалист
Да, имах предвид електронен магазин и да ми ги доставят с куриер.
В близост съм до Троян и Ловеч, но цените в Троян за някои компоненти са в пъти завишени.
fade - специалист
Благодаря за линка.

Други чуденки имам сега.

1. От главното табло до малкото мисля с 6 кв. кабел да направя връзката. Дали е достатъчен?

2. Ако положа в общ канал, но в отделни тръби силови кабели и кабел UTP, дали ще има смущения?

3. Дали има защита за UTP-to, която да се вгради в таблото и да прекарам от там кабела?
MIRO_073 - майстор
6 кв значи 50А главвн предпазител. Сложи FTP а не UTP и му заземи екрана. По т 3 има UPS
Junak - майстор
Не е добра идея UTP и силов кабел в един канал.
thinkpad - майстор
Не се обединяват слаботокови инсталации с инсталации за ниско напрежение. По наредба номер 3. Не че не може. Използва се в съобщителната техника диференциално предаване. Но не е хубаво. Ако ще се прави ново, да се прави грамотно. Отделно, в съответните кутии където да се събира примерно инсталацията за интернет и т.н
fade - специалист
Мда, реших да ги събера в едно малко отделно табло с рутера в него.

А по отношение на каналите - в отделна тръба ще е кабела за нета и кабела за контактите, но мисля да ги пусна тръбите в общ вкопан канал в стената , но все пак се чудих дали от близостта със 2,5 кв. кабел ще има смущения.

След съветите на MIRO_073 взех FTP кабел, надявам се екранировката да върши работа.
MIRO_073 - майстор
Все пак правилата в такъв случаи са мин 5 см при успоредно полагане. А ако го сложиш (FTP) и в такава тръба ще си много по-сигурен. И, ако прекъсне ще го изтеглиш лесно.
mironcho - специалист
Вариант 2 е близо до това, което бих направил. Ето нещо за размисъл:
Мисля, че ако не предвиждаш чудовищно осветление е достатъчно за един етаж - 1 токов кръг с предпазител - 10А
За бойлера можеш да сложиш предпазител 20А и да го захраниш с кабел 3х2.5. 4mm2 е преразход, а и е голям гърч (близко до невъзможно без вълшебни слова) докато го свържеш в бойлера и в ключа, който трябва да имаш извън помещението.
Полезно е и хамбара да е защитен с ДТЗ. Една от основните задачи ДТЗ е да защитава излази за преносими електрически уреди (разбирай обикновени и необикновени контакти).
Осветлението по правило също трябва да е трипроводно, но при положение, че няма да идва приемателна комисия решаваш сам.
На село, като правих подобна акция сложих в таблото един апарат на Шнайдер, който да събори главния прекъсвач при поява на напрежение над 270V(по спомен) защото два пъти телевизора ходи на ремонт заради съборени кабели и 380V в контакта.

А сега малко съчки в огъня - главния прекъсвач на таблото може да е без защита - изолатор (разединител), т.е. "шалтер". Довода за това е, че той би пазил само таблото, а вероятността за късо вътре в него е минимална. Също относително се намалява проблема с каскадирането на предпазителите.

За домашни цели няма нужда от FTP. Вземи качествен кабел UTP (хубавия тежи и е скъп защото е от мед). Изтеглянето му в отделна тръба гарантира, че при повреда на силов кабел, няма да се прехвърли опасно напрежение към слаботоковия. Без проблем тръбите за 230V и слаботоковите могат са си вървят в едно трасе.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Варианти за предпазители и ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: