• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MIRO_073 - майстор
mironcho написа:
А сега малко съчки в огъня - главния прекъсвач на таблото може да е без защита - изолатор (разединител), т.е. "шалтер". Довода за това е, че той би пазил само таблото, а вероятността за късо вътре в него е минимална. Също относително се намалява проблема с каскадирането на предпазителите.
Да сложи съчки :) Не пази таблото "само". Дублира защитата на всеки предпазител при дефектиране на някой от тях. А за каскадирането-какво каскадиране при предпазители един до друг? Достатъчно е да са еднаква крива и различен ампераж. Ако пада главния, а не основния предпазител, то значи има проблем в един от двата. Каскадиране се смята, когато имаш дълга линия.
fade - специалист
Благодаря на всички за отговорите.
Положих FTP Кабел, в отделни тръби. Вече бях положил кабела, като видях това за металните, но се надявам и така да нямам проблеми.
Да уточня - имам едно главно табло, от външната страна на къщата, и две малки, за всеки етаж.
Като метраж от голямото до първото малко (ет.1) е 9 м. В малките мисля да са 50А, в главното - 63, с еднакви криви.
Мисля си, че е ок така?

Взимам си бележка за ДТЗ за хамбара.
thinkpad - майстор
mironcho написа:
А сега малко съчки в огъня - главния прекъсвач на таблото може да е без защита - изолатор (разединител), т.е. "шалтер".
За домашни цели няма нужда от FTP. Вземи качествен кабел UTP (хубавия тежи и е скъп защото е от мед).
UTP е кабел за пачкорди/пачкабели. Това не е кабел за изграждане на слаботокови инсталации.
Главният предпазител дублира защитата и няма разумен човек, който ще предпочете разединител за битови цели.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
UTP е кабел за пачкорди/пачкабели. Това не е кабел за изграждане на слаботокови инсталации.
Тва пък какво означава???
:partyman:
Junak - майстор
"Господи, миналата година прибра любимия ми певец Майкъл Джексън, любимия ми актьор Патрик Суейзи и любимата ми актриса Фара Фосет. Позволи ми да Ти напомня, че моят "любим майстор" във форума е ...... Предварително Ти благодаря!"
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Тва пък какво означава???
Означава, че с UTP ще си правиш двуметровата връзка от рутера до компютъра или от розетката в стената до рутера/компютъра, а няма да изграждаш вътрешната инсталация за интернет/телевизия IP/домофон/видео наблюдение/СОТ с него. Или както искаш. Работил съм в интернет доставчик. UTP беше ерес и забранена дума. Кутиите с FTP се мъкнеха. И много бързо тогава и разбрах защо UTP не е стока, особено като ми го замажат в стената и външната изолация се къса само като го разбуташ, за да закрепиш розетката. За мен лично UTP не важи. И е по-тънко, та зъбчето на RJ-то не хваща външната изолация стабилно.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
Означава, че с UTP ще си правиш двуметровата връзка от .... до...
И що пък трябва да си я правя с UTP ами не с FTP ??? :!:
Junak написа:
"Господи, миналата година прибра любимия ми ...
:prayer:
:partyman:
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
И що пък трябва да си я правя с UTP ами не с FTP ??? :!:
Хидразине, FTP има по-добри екраниращи свойства, екранът(заземен, разбира се) пази от електростатични разряди, има малко по-плътна, по-дебела и значително по-устойчива изолация. FTP е много по-разумно да бъде използван, ако трябва комуникационен кабел да върви паралелно на захранващ кабел или на други места, където може да се срещнат забележими смущения.
mironcho - специалист
thinkpad написа:
mironcho написа:
... и няма разумен човек, който ще предпочете разединител за битови цели.
Слагаш си качествени АП-та и не ти трябва дублиране. Ако целта е дублиране за всеки случай, нали се сещаш, че това упражнение няма край. Всяка една система се проектира и по параметър "Риск". Мисля, че в коректно изпълнено табло няма какво да се случи, а ако все пак се случи то късото ще е такова, че далечния автомат няма начин да не задейства.

За мен е излишен разход и заради следното : Предпазител 63А, следва 6м 10мм2 (там си беше), следва 50А главен на ТАП, следва 30см гребен и изходящи предпазители. Краен резултат: при всяко късо (случва ми се от време на време) падат по 3 автомата в редица.
Въпрос: каква работа върши този главния, при положение, че и този до електромера винаги пада? Дублира не е довод, защото разликата между АП 50А и 63А в режим на късо не е кой знае каква при положение, че са пряко свързани с кабел с достатъчно сечение.

Къса се UTP от 0.23лв/м. Нали знаеш от какъв метал е направен.
Относно UTP / FTP забрави за момент какво си работил си отговори: ако изобщо не си наясно и ти трябва интернет, ще ти пука ли кой от двата кабела ще използваш, ако крайния резултат, е че интернета върви еднакво и в двата варианта.
Дори мога да споря, че FTP в някои ситуации създава проблеми при преноса на сигнал заради неправилен монтаж.

Извинявам се за оффтопа.
thinkpad - майстор
mironcho написа:
За мен е излишен разход...
...Къса се UTP от 0.23лв/м. Нали знаеш от какъв метал е направен.
Аз съм пускал интернет сигнал и по ТСВ, друг е въпросът как става и дали ми харесва. FTP се слага и не създава проблеми. Който "монтира" неправилно няма място в тази дейност. Разликата в цената между UTP и FTP не е достатъчна да оправдае оглушките. UTP-то от 23 стотинки е сигурно CCA? :wink: Аз ти говоря изолацията как хубаво му се къса на UTP-то..
Дай ми една причина да не сложа автоматичен предпазител, след като няма да ми излезе по-скъпо? Предпазител Шнайдер - под 10лв.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Варианти за предпазители и ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: