• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fade - специалист
Здравейте,

Предстои изгражане на нова инсталация в двуетажна стара селска къща.
Ще има по едно табло на всеки етаж, свързани към главното табло на къщата.

На първи етаж имаме баня, мокро помещение, коридор, кухня с трапезария.
Изчетох темите във форума за защитите, свързванията в РК и т.н. Мисля инсталацията да е изцяло с гофрирани тръби, минимални разклонения, като ги правя с кабели с еднакви сечения.
Печка и бойлиер с директно свързване без разклонения.
Всичко, без осветлението, да е с троен мостов кабел.

Като квадратури - осветление 1,5, печка и бойлер 4, контакти 2,5.

Много умувах за връзките в разклонителните кутии (много буйна тема е тази за Кабелните връзки :) )!
Реших да са с клеми Ваго - засега минуси не видях, а и след тестовете с трансформатора колебанията ми се стопиха.

Основното ми чудене сега е за окомплектовката на таблото! Ето как си го представям:

Вариант 1
--------------------------------------
Главен на таблото - 50А (на основното табло е 63)

Осветление-кухня - 10А
Осветление-баня - 10А
Осветлебние-коридор - 10А

Дефектно токова защита 40А
Контакти-кухня/коридор - 16А
Печка - 25А

Дефектно токова защита 40А
Контакти-баня - 16А
Пералня - 25А

Дефектно токова защита 25А
Бойлер - 25А

Хамбар - 25А


Вариант 2
---------------------------------
Главен на таблото - 50А

Осветление-кухня - 10А
Осветление-баня - 10А
Осветлебние-коридор - 10А

Печка - 25А ??? - четох, че при твърдо свързване и сравнителна отдалеченост от мивка няма нужда от ДТЗ за печка?

Дефектно токова защита 40А
Контакти-кухня/коридор - 16А
Контакти-баня - 16А
Пералня - 16А ??? - тук съм намалил пералнята, защото в момента тя е нормална, без сушилня и ще си остане така още неизвестно колко време.

Дефектно токова защита 25А
Бойлер - 25А

Хамбар - 25А

Как ви се струва като схема до тук, аз клоня към Вариант 2?
Junak - майстор
ЗА вариант 2
Осветление може и 6А.
Аз бих сложил ДТЗ и на печката. Проблемен уред е. Даже и при твърда връзка.
А какви са тез контакти в банята?
MIRO_073 - майстор
За сешоар, самобръсначка предполагам. Нали е предвидил и ДТЗ за тях.
fade - специалист
Да, в банята е контакт точно за сешоар и бръсначка, доста отдалечен е от душа, и ще е с капаче, водоустойчиво.

За печката се чудих, в един пдф на шнайдер за защитите видях, че в една примерна схема печката са я оставили без защита, и затова така подходих за Вар.2

Имах колебание за бойлера - дали да ползвам комбинирана защита+АП, но реших, че поотделно е по-сигурно, някой от форума писа, че така ако се повреди едното ще се замени само то, и това ми се видя доста разумно. А и нещо нямам много вяра на 2 или 3 в едно, и за други уреди.

Замислих се относно защитите - напреженови и катоден отводител. Нужно ли е да правя каскади с отводителите, т.е. един на главно табло и по един на малките? Също дали една напреженова на главното е достатъчна?
Последна промяна от fade на съб окт 18, 2014 8:47 am, променено общо 1 път.
Junak - майстор
"Колкото повече, толкова повече! Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед… и това са две гърненца с мед."

Щом имаш финансови средства... :)
fade - специалист
Ам, хм, не пращя от финанси, общо взето икономисвам от личен труд, но гледам откъм материали и качества да не правя компромиси. Предпочитам да позабавя едно изпълнение, но да е като хората. По-скоро за катодните се чудя дали има смисъл да са на каскада, или един централен ми върши работа.
Junak - майстор
И един централен върши работа
fade - специалист
Ровейки за катодните попаднах на това: http://www.schneider-electric.bg/docume ... ochure.pdf - беше ми полезно, може и на други да послужи.
fade - специалист
Един друг въпрос ме мъчи - главното табло е старо, вградено в стената на къщата в една дървена кутия с прозорец.
Имам ли право да пипам по него? Разбира се без човъркане по електромера:)
Примерно ако сложа там катодния отводител и минат на проверка могат ли да ми кажат нещо?
valentino76bs - майстор
fade написа:
Един друг въпрос ме мъчи - главното табло е старо, вградено в стената на къщата в една дървена кутия с прозорец.
Имам ли право да пипам по него? Разбира се без човъркане по електромера:)
Примерно ако сложа там катодния отводител и минат на проверка могат ли да ми кажат нещо?
Като не пипаш пломбата никой нищо няма да ти каже къщата си е твоя таблото си е твое!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Варианти за предпазители и ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: