Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rado_ev - специалист
Здравейте,
интересувам се за проблем в една микровълнова печка Самсунг, която топли когато си реши. На практика как става регулирането на мощността за затопляне. Като отворих печката видях, че врътката на регулатора на мощността управлява нещо в корпуса на таймера. Да не би там да прекъсва. Има и нещо като реле. Не съм отварял такива елементи и нямам представа какво има в тях. Съмнение за проблем във високата страна нямам, защото понякога топли. Според мен нещо прекъсва захранването на първичната страна на трансформатора. Само някой да ми подскаже какво е то :) За съжаление нямам снимки. Моделът на печката ще го добавя довечера.
lov - майстор
Регулирането в микровълновите се осъществява като се променя само времето за работа. Тоест /работа /пауза/работа/пауза .....и така на татък. Като двата компонента са различни в зависимост от избрания режим.
Магнетрона работи само на пълна мощност и в този регулатор се извършва неговото включване.

И само да предупредя че в микровълновите печки има доста високо напрежение в достатъчна мощност за да убие със сигурност човек при малко невнимание. И ако не сте на ясно не правете опити за ремонт защото ще ви е за последно.
tv-servize - специалист
Подсказвам ти ,карбовката на кабелната обувка за отоплението на магнетрона ти е лоша
rado_ev - специалист
Благодаря за отговора. А какъв елемент физически регулира това време на работа/пауза. В смисъл някакво съпротивление или реостат или реле. Това искам да си изясня. Просто нямам повредена печка за да смъкна частите и да ги разглобя с учебна цел. За напомнянето за безопасност при работа също благодаря!!! Наясно съм с опасностите в микровълновата печка. Рядко съм отварял такива печки и до сега не съм се задълбочавал толкова в принципа на работа. :)

П.П. Ще погледна и кабелните обувки. Ще си проверя всички връзки.
MamaMy - майстор
tv-servize написа:
Подсказвам ти ,карбовката на кабелната обувка за отоплението на магнетрона ти е лоша
+1

Провери всички обувки. Това е редовен проблем.
lov - майстор
rado_ev написа:
Благодаря за отговора. А какъв елемент физически регулира това време на работа/пауза. В смисъл някакво съпротивление или реостат или реле. Това искам да си изясня.
Точно заради подобни въпроси написах онова горе с червеното. Това са елементарни неща и тях като не знаеш има опасност от сериозни проблеми за здравето.

Може да е механичен. Диск с гърбици ли електронно реле за време.
rado_ev - специалист
:) Благодаря на всички отзовали се до момента. Безопасността ми е на първо място в работата. От електротехника представа имам. С написаното до тук си изясних нещата. Утре вечер ще разглобя отново печката и ще проверя всички връзки и кабелни обувки. Ще пиша за резултата.
kuger - майстор
Моята, Мулинекс, мод `96 год., така си прайкаше, докато реши да спре и толкоз. След доста бърникане на принципа сваляне и мерене /отбелязвам, че силовата част беше изправна/ се стигна до релетата /електроника за управление, релета за изпълнение/. Три на брой, едно, да го нарека главно и другите съответно за микрото и грила. На две от тях контактите бяха прегорели.
Та, и това е вероятност.
rado_ev - специалист
Днес се срещнах с хората ползващи печката, та засега работи и се отказах да я отварям. Явно слабата връзка по някакъв начин осъществява верига. При следваща повреда ще прегледам всичко внимателно, както и ще проверя релето за проблем в контактите.
Отново благодаря на всички за изказаните мнения! :)
За проблема и лично за мен бяхте изключително полезни! :)

Тема "Микровълнова Самсунг - топли когато си иска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: