Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
marian1 - майстор
Ми за това не ти свети крушката най-вероятно - имаш най-вероятно 2 фази - или ми е в повечко грога и бъркам
miroton - майстор
toci1 написа:
Сега разбрах, но има един друг проблем. Изглежда от ключа не се прекъсва фазата, и при двете положения на ключа, светят с фазомера и двете жици на фасунгата и не мога да разбера кое е нулата.
Хората ти казаха да използваш пробна лампа.

Вариант 2 бараш с пръста и къде те удари тока там е фазата.
miroton - майстор
marian1 написа:
Ми за това не ти свети крушката най-вероятно - имаш най-вероятно 2 фази - или ми е в повечко грога и бъркам
Пиини още малко и кат видиш 3 фази да знаеш, че е средната :lol:
hidrazin - майстор
:-D Гледай сега. За да светят и двете жици има няколко причини. Най-вероятната - ключът ти е с лампичка. :-D Та оттам минава малко колкото да светне фазомера. Ако използваш пробна ламба вместо жицата както описвах по-горе, ще стане работата.
Свързваш единия край на пробната ламба в нулата на разклонителя. После пробваш на двата края на фасунгата при ВКЛЮЧЕН ключ на ламбата.
Там където светне е фазата. На другия край не би трябвало да свети. После може направо да оставиш пробната ламба закачена на нулата във фасунгата и да пробваш как е в другите стаи. Като цъкаш ламбите там, трябва да става цветомузика - да светва и пробната ламба с по-малка мощност.
Дано си ме разбрал. А дано, ама надали.
:partyman:
nikolovvd - майстор
Аз затова предложих да си пусне една "НУЛА" и да пробва с нея.
При тази манипулация се свалят и крушката и ключа. От друга страна трябва да се изключат и всички мощни ел.уреди в апартамента. После се свързва една фасунга с пробна лампа, като изходящата жица (тази от крушката, а не нулата) се допира до всяка една жица във фасунгата и ключа. По всяка вероятност ще открие, че винаги има фаза на крушката, което е характерно за старите панелки и на практика от ключа се прекъсва нулата.
Същото се получава и при размяна на фаза и нула при некадърен ремонт в трафопост.
toci1 - напреднал
hidrazin написа:
:-D Гледай сега. За да светят и двете жици има няколко причини. Най-вероятната - ключът ти е с лампичка. :-D Та оттам минава малко колкото да светне фазомера. Ако използваш пробна ламба вместо жицата както описвах по-горе, ще стане работата.
Свързваш единия край на пробната ламба в нулата на разклонителя. После пробваш на двата края на фасунгата при ВКЛЮЧЕН ключ на ламбата.
Там където светне е фазата. На другия край не би трябвало да свети. После може направо да оставиш пробната ламба закачена на нулата във фасунгата и да пробваш как е в другите стаи. Като цъкаш ламбите там, трябва да става цветомузика - да светва и пробната ламба с по-малка мощност.
Дано си ме разбрал. А дано, ама надали.
:partyman:
Дай да започнем отначало. Какво представлява тази пробна лампа и как да се сдобия с нея?
Gnus - специалист
Най-обикновена крушка - нажежаема - завита във фасунга и то фасунгата стърчат 2 жици, вързани на двете клеми на фасунгата.
Как да работиш с нея - допираш двете жици до мястото, което искаш да изследваш. Ако свети - ОК. ако не свети - не е ОК.
Гледаш да не пипаш оголени жици и да не направиш късо.
hidrazin - майстор
toci1 написа:
Дай да започнем отначало. Какво представлява тази пробна лампа и как да се сдобия с нея?
Не се обиждай ама вземи се обади на някой приятел да пиете по няколко бири с картофики и между другото да ти види ламбите.
:partyman:
toci1 - напреднал
Gnus написа:
Най-обикновена крушка - нажежаема - завита във фасунга и то фасунгата стърчат 2 жици, вързани на двете клеми на фасунгата.
Как да работиш с нея - допираш двете жици до мястото, което искаш да изследваш. Ако свети - ОК. ако не свети - не е ОК.
Гледаш да не пипаш оголени жици и да не направиш късо.
Добре, това го разбрах, значи имаме напредък. Другото, което не разбирам, е как със жица да взема нулата от разклонител - директно мушкам жицата в дупката, където е нулата на разклонителя ли?
Gnus - специалист
Да. Уверяваш се, че в разклонителя има читаво напрежение. Може с пробната лампа да се пробва, ако няма друго.
Като се увериш, че е наред, намираш нулата с фазомера.
После мериш между нулата на разклонителя и фазата на ключа.
Но както и други ти казаха - внимавай да не влезеш в новините. Моето предложение е да свалиш бушона, после да направиш постановката и после да включиш бушона.
Последна промяна от Gnus на чет окт 23, 2014 10:35 am, променено общо 1 път.

Тема "Странен проблем с тока - ПОМАГАЙТЕ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: