Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
cybersas - специалист
Здравейте - имам следния проблем:

Стая с ЛЕД лента и траф за нея марка MEAN WELL 12В 12.5А, но се "пали" от димер (специфичен модул), който винаги ПЛАВНО пуска захранването и ПЛАВНО го спира. Няма опция за моментални 220 волта :( Идеята беше, че се управлява с 3 ключа (димер модула) тип бутон - като за стълбищно осветление - като е тъмно и кликнеш - постепенно стига до 100%; като е светло и кликнеш - постепенно сваля до 0%. Ако го задържиш (бутона, който и да е от трите) играе от 0 до 100% в стъпка от 5% докато пуснеш и си го помни.

Цялата тая схема работи идеално с нажежаема жичка, но с този траф - едно, че бръмчеше, второ, че вчера изпуши - много дим много нещо и сега не зная какво да правя точно? Сигурно ще ми го сменят - той е с 3 год гаранция, но си мисля, че е от плавното подаване на стартовия ток?! С какво да заменя това модулче? То е на тавана и до него стига фаза, нула и трите бутона на практика - двупроводни линии?! Всякакви идеи са добре дошли - дано съм обяснил добре куцата схема :)

P.P. Ето това пише за димиращия модул:

Technical data
Supply voltage: 230V +10% -15% 50 Hz
Supply current : < 20 mA capacitive
Making capacity: 40W/230V to 700W/230V for incandescent lamps and low voltage
halogen lights with transformer.
Soft start and soft dim. Memory function for last dimmer setting.
Control time: 3.5 sec. ± 0.2 sec. from completely on (100%) to off (0%)
Fuse: 3,15 A (T)
Signal sensitivity: 15 mVpp min 50 mVpp max at 120 kHz
Input impedance: > 60 Ohm (L - N) at 120 kHz
Connection: Connecting clamps for phase, neutral, switched phase and
pressure pulse switch
Ambient temperature: - 10° C to + 50° C (operation) - 20° C to + 70° C (storage)
Dimensions: 50x80x70mm

Това за трафчето:

http://www.meanwell.com/search/RS-150/RS-150-spec.pdf (моето е модел RS-150-12)
hidrazin - майстор
Абе не е ясно какъв точно ти е димера. По описанието предполагам че е фазов регулатор. С него не може да димираш електронни трансформатори.
Ако използваш електронен трансформатор димирането се прави на изхода на трафа а не на входа. Има електронни трансформатори с вграден димер.
Примерно този:
http://led.omega-light.com/Power/Power_ ... H-spec.pdf
При него си има вход за димиране. Към входа се включва потенциометър 100 килоома с ключ или се подава захранване от 0 до 10 волта за регулиране.
Другия вариант е да използваш твоя димер но трансформатора да е обикновен, от тежките с ламели. Разбира се с грец и кондензатор в изхода.
И още един вариант - пак такъв електронен трансформатор, но с димер в изхода. Примерно такъв или друг. Само дето този от линка май ще ти дойде слаб.
http://avangard-led.com/Language/bg/Products/37.html
Ако тези от магазина са пичове и си разбират от работата, не би трябвало да ти уважат гаранцията за трансформатора.
:partyman:
cybersas - специалист
Изрично съм казал, че ЩЕ ИМА димер ПРЕДИ трафа, така че те са ми го избрали - аз не разбирам, така че ще се уважаваме - ако са сбъркали - да го сменят с подходящ? Аз си плащам колкото са казали и не споря с никого какво трябва да бъде... Иначе, ако имаш време ето линка за димера: http://www.haibrain.com/documents/downl ... _IT_NL.pdf

Аз явно ще сменя трафа, както предлагаш - пък този ще го ползвам някъде другаде (къща голяма) - стига да уважат гаранцията, а би трябвало... Ако бяха пичове - нямаше да ми дадат това - дето произведе бая пушек в детска (!) стая, хубаво, че бях там... Работеше 1 и 1/2 година и сега изпуши бтв. Мерси за съветите - ще се възползвам.

п.П. Сега видях какво си писал за димирането - не си разбрал - НЕ ЩА да се димира лед лентата, но заради окабеляването с три бутона в стаята (тя е измазана и готова и не мога да го променя) ползвам тоз модул - иначе димиране не ми трябва - трябва ми от три бутона да се пуска и спира просто... Само това имам налично - само това ползвам? Разбираш ли? Заради трите бутона е - един е на входа на стаята - другите два са за двамата "спящи" на спалнята, която е там. Тва е драмата - три двупроводни бутона - ако имах по 3 жила да направя кръстат ключ и девиатори - ама - няя :(
hidrazin - майстор
cybersas написа:
п.П. Сега видях какво си писал за димирането - не си разбрал -.............. Тва е драмата - три двупроводни бутона - ако имах по 3 жила да направя кръстат ключ и девиатори - ама - няя :(
Не че не съм разбрал а просто така си обяснил. И каква е тая драма и защо си ползвал точно такъв модул? Няма никакъв проблем да си палиш ламбите/лентата от колкото си искаш места с двужилен кабел щом не искаш димиране.
На мястото на тоя блок за управление слагаш едно импулсно реле - такова или подобно:
Импулсно реле
Свързваш му колкото си искаш бутона и подменяш захранването с ново. Ся, дали ще ти го сменят или ще си купиш нов трансформатор е отделен въпрос и хич не ме вълнува.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на ср окт 29, 2014 11:38 am, променено общо 1 път.
cybersas - специалист
Мерси, май ще си взема въпросното реле. Иначе се спрах на този модул, защото позволява и контрол от разстояние, с дистанционни и т.н. по X.10 - домашна автоматизация. Обаче - не би. Еми ако не ми го сменят трафа - ще сменя изпушилия кондензатор - нищо че ме мързи и така...
hidrazin - майстор
Има разни дистанционни за тази работа. Не е проблем да сложиш при импулсното реле един приемник за дистанционно. Той ще играе ролята на още един бутон.
Потърси че сега нямам време да се ровя.
:partyman:
MIRO_073 - майстор
Това. Трябва му и дистанционно. Излиза около 150 лв На Шнайдер е.

Прикачен файл

Без име.jpg
cybersas - специалист
Само да кажа, че се справих, мерси отива при hidrazin. Стана с импулсно реле на ABB - малко кофти цъка като включваш и изключваш, но предполагам е замислено да седи в табло, а не над ГК. Ко да се прави :)

Тема "Проблем с димер и траф 12 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: