Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Gnus - специалист
Подценяваш детската креативност.
П. Петков - специалист
Gnus написа:
Така се казваше един котарак. От години вече го няма, но името си остана.
Явно е бил много пакостлив! :snakeman:
П. Петков - специалист
jordanvass написа:
Хубава задача, Петков, ама сигурен ли си, че е точно за ДЕЦА-ученици? Изхождайки от преките си впечатления именно от такива ученици, силно се съмнявам дали някой от тях ще разбере обяснението, камо ли да я реши без помощ. Това малко ми прилича на оня виц:
Първокласник пита баща си математик:
- Тате, тате, как се пише цифрата осем?
- Много лесно, сине. Вземаш знака за безкрайност и му правиш централна ротация на Пи върху 2.
Така ще да е! Ама има и много умни деца!
Като ги гледа човек, направо му топлят сърцето.
А иначе, май никой не ще да чете вече книгите на Мартин Гарднър, Хенри Дюдени, Перелман, Джърл Уокър (Летящият цирк на физиката), Ричард Курант и прочее. Едно време имах една чудесна книга - "По стъпките на Питагор", но някой ми я открадна и още се хапя за задника. За съжаление, навремето, повечето хубави книги бяха преводи на руски, но този език го низвегнаха и сега се задоволяваме със Сандра Браун и компания.
П. Петков - специалист
А ето и една блестяща задача (за по-големи), чието решение юристите само объркват :x (ако се перифразира възклика на един дърводелец: "Юрист ли е, е.. му м...та - уважавай го!" :-D ):

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f ... 77&start=0

Решението е едва в края на спора:

"Като отхвърля иска, делото се печели от Еватъл, което дава право на Протагор за иск за парите - тоест това ще бъде второ дело", което Протагор несъмнено ще спечели.

И още малко, но по-различно и без решение:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 0.B8.D1.8F
jordanvass - майстор
П. Петков написа:
За съжаление, навремето, повечето хубави книги бяха преводи на руски, но този език го низвегнаха и сега се задоволяваме със Сандра Браун и компания.
И не само преводни. Спомням си преди няколко десетилетия бившата Руска техническа книжарница на пл. Славейков в столицата. В нея влизаха повече хора, отколкото в киното. Имаше невероятни книги по физика, механика, електротехника... И то книги задълбочени, книги, писани от умни глави, а не глупости на някой малоумник в интернет. Тогава хората четяха, имаха неутолима жажда за знания, за наука. А сега - да ти се плаче.
П. Петков - специалист
Руски книжарници имаше и на площад "Гарибалди", на ъгъла на бул. "Руски" и ул. "Раковски", като и на "Графа" и "Витошка". Да, ама сега няма-а-а-а! (Като изключим тази в руския, културно-информационен център, където цените са безбожни!)
fikata - майстор
Другари носталтици по "съветската"литература. По това време,за което вие роните сълзи нямаше регулярна техническа литература на български от български автори. Пример "Съпротивление на материалите" на Кисьов се намираше на много висока цена в антикварните книжарници..Там на същата цена като антиквар с късмет можеше да се открият математиките,дескриптивната геометрия,теоретичната механика/статика динамика,кинематика/....
Причината - нисък тираж и тоой не подлежи на преиздаване всяка година по печелбарски причини или други причини. Друга причина - всички корифеи по техн.дисциплини държаха изпитващите да са подговени по техните учебници.Всеки мастит професор по математика си издаваше свой учебник и улавяше изпитвания, ако не се е подготвал по неговия учебник...
Имаше и куриози учебници като "Основи на електротехниката" на проф.Минчо Златев /-Завършил в 1931 год. електроинженерство във Висшето техническо училище в Тулуза - Франция, той получава научната степен "Доктор на техническите науки" в Ленинградския политехнически институт - СССР през 1966 год. Той е чуждестранен член-кореспондент на Френската академия на науките в Тулуза и активен член на редица други международни дружества и комитети./Та той си беше извоювал издание на неговия "Теоретични основи на електротехниката" /Известният изпит-цедилник при него "ТОЕ "
Един "учебник" на луксозна хартия и текстилно облицовани корици със запомнещата се цена за годините 3.!4 лв, който освен за юбилеен албум на автора не ставаше за обучение -
В същото време имаше съветски учебници по този предмет,които бяха много лесно достъпни за разбиране на същия материал.
По тези причини като достъпност до цена и разбираемост на езика поради задължителното му обучение тогава за завършване на средно и висше образование много хора се образоваха по това време на достъпната съветска техническа литература./Достъпна като достатъчен тираж за българския пазар и достъпна като цена - и двете неща си имат пропагандна цел/
Заслужава да се отбележи и друго. Много руски туристи си тръгваха от България с наръчи от съветски издания освен от техническа литература а и на руска и западноевропейска и класическа и съвременна литература поради ограничиния тираж в страната им и поради по-високата цена там.
П. Петков - специалист
Съпроматът се продаваше в книжарниците свободно (четвърто издание - тираж 20,070). Аз си купих два броя, защото първата книга я бях изпонадраскал с бележки при ученето:
Прикачен файл:
Picture 203.jpg
Picture 203.jpg (53.84 KиБ) Видяна 1045 пъти
Прикачен файл:
Picture 200.jpg
Picture 200.jpg (57.18 KиБ) Видяна 1045 пъти
Намерете сега учебник с такъв тираж и толкова издания!
Дескриптивната геометрия - също купена свободно от книжарница и вече доста опърпана:
Прикачен файл:
Picture 204.jpg
Picture 204.jpg (39.93 KиБ) Видяна 1045 пъти
Механика първа част - от книжарницата на ИСИ:
Прикачен файл:
Picture 205.jpg
Picture 205.jpg (40.37 KиБ) Видяна 1045 пъти
Двата тома на Нейман и Демирчан една позната ми ги отнесе в Хасково (за брат си), и така и не се върнаха.
Да не ги изреждам останалите. Нищо не съм купувал от антиквар.
Единствено ОЕ-то нямаше учебник, а само лекции (изключвам този на М.Златев), защото Сава Папзов и Самуил Фархи още не го бяха издали.
Учебници тогава - колкото искате! Само някой да щеше да ги чете.
Брадистилов също ни четеше по негови учебници, като само аналитичната геометрия беше съвместно издание с Божоров и колектив.
А томовете на Ричард Фейнман по физика си ги пазя до днес и са безценни.
Сега идете и си ги купете!
fikata - майстор
П. Петков
Позволете всеки да се изказва за своето време, без да да внасяте нотки със съмнение,че другият пише неистини или че нямал желание да чете за изпити."Учебници тогава - колкото искате! Само някой да щеше да ги чете."
Всеки със своето време.
Явно е, че моето време и Вашето се разминават.
П. Петков - специалист
Времето е едно и също - (ефемеридно) :)!
Хората са различни ( и...добре, че е така)!
А от внушения и упреци за неистинност - опазил ме Господ!
Не обичам словесните конфронтации, епистоларните дуели и затова всичко "позволявам" (то..., кой ли ме пита?!).
Ако неволно съм Ви засегнал - извинения!
Просто светогледът ми е такъв и се стремя до го излагам без досадна натрапчивост (поне така си въобразявам). ("Мироглед" е русизъм и трябва да се избягва.)
С други думи - старчески брътвежи! :)

Тема "Задача" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: