Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vnedel4ev - помощник
И така - бойлер "ТЕСИ" 3 кв. Термостат ето такъв:Изображение и му избива термозащитата. Мерих с амперклещи, токът е 11,6 А. Направих елементарна сметка за съпротивлението на нагревателя по закона на Ом, изчисленото с измереното се припокриват с 0,5 ома разлика(от вариациите в захр. напрежение). Бойлерът е с дефектно токова защита, която не сработва. Извод от последните 3 изречения - нагревателят работи коректно и няма пробив.

Бойлерът е захранен с кабел ПВВМ-Б1 3х2,5 мм2. Свързващите проводници вътре бяха пва-2 4 мм2 и се нагряваха доста при работа на бойлера. За всеки случай ги смених със същия тип проводник и нови кабелни обувки.

Защо сработва термозащитата, която е в термостата? Единственото логично обяснение, за което се сещам е за насъбран котлен камък около нагревателя вътре в казана -> температурата при сондата на термостата се повишава повече от нужното -> защитата изключва. Но и ми се струва малко вероятно да е това.
dyaneff - майстор
Правилно мислиш, котлен камък.
Junak - майстор
Ако беше писал и откъде си :?
vnedel4ev - помощник
Варна. Бойлер е на пъпа на града
todortv - майстор
vnedel4ev написа:
..... Свързващите проводници вътре бяха пва-2 4 мм2 и се нагряваха доста при работа на бойлера. ...
Може това да е причината.
Junak - майстор
Котлен камък. Ако не е гаранционен, няма проблем да го отвориш.
vnedel4ev - помощник
todortv написа:
vnedel4ev написа:
..... Свързващите проводници вътре бяха пва-2 4 мм2 и се нагряваха доста при работа на бойлера. ...
Може това да е причината.

Че са 4 мм2 или че греят? Като дебелина са дори преоразмерени. Интересува ме защо греят. Имам достатъчно практика, за да мисля, че не би трябвало...
Junak - майстор
Помисли за топлина, предавана от нагревателя към проводниците. Равномерно ли са загрети по дължина :?
r74
Имал съм два подобни случая и виновник беше котления камък. Мисля че по често се случва при малките и бързо загряващите бойлери
Duke_BG - специалист
като го включиш да загрява шуми ли ?
ако шуми имаш варовик и е поне една кофа 12 литра
във варна водата е такава

Тема "Проблем с бойлер ТЕСИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: