Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krfidanov - напреднал
Здравейте.
Попадна ми мотор от чистачки на автобус -24V- куплиран с червячен редуктор. По него няма никакви надписи освен 24V. Изпробвах го за секунди на акумулатора на колата-работят и двете степени.
Както се досещате нужно ми е захранване за него (идеята е да механизирам гроздомелачката).
Имам траф. обаче е на 36V, забутан ми е някъде вкъщи-ще го открия обаче след празниците, по спомен е доста голям. Имам и друг 380/36 по спомен по-малък като габарит.
Ще ми върши ли работа, някой от тях или не и какви други елементи ще са ми необходими за изпълнението на тази идея.
Поздрави на всички.
kolev_k - специалист
Пробвай с този който е 220/36,ако вземе да стопля много моторчето сложи 380/36,той ще ти ивади около 21V на празен ход при 220V входно.Не споменаваш каква мощност са трафовете,дали няма първо те да прегреят.Аз от такова съм си направил шмиргелче,давам му 30V след няколко мин.работа започва да грее,но го загъвам с мокра кърпа.Освен як грец монтиран на подходящ радиатор не ти трябва друго.
krfidanov - напреднал
Колега имам ги отдавна трафовете и нямам никакъв спомен за тях, забутани са някъде в къщи. След празниците мога да дам повече информация, като се прибера.
gogo7777 - майстор
Ако трафа 220/36 се окаже 220/18-0-18 си готов, стига мощността да е достатъчна.
krfidanov - напреднал
Каква е идеята ако е 18-0-18. Предполагам имаш в предвид 2 вторични намотки по 18V.
Но мисля че беше с 4 извода само 2 за вход и 2 за изход.
Поздрави.
hidrazin - майстор
Имал е в предвид да използваш само едната намотка от 18 волта защото като сложиш грец на тези 18 волта ще станат 25 волта.
На 36 волта като сложиш грец и ще станат 50 волта. :-D
:partyman:
miroton - майстор
hidrazin написа:
Имал е в предвид да използваш само едната намотка от 18 волта защото като сложиш грец на тези 18 волта ще станат 25 волта.
На 36 волта като сложиш грец и ще станат 50 волта. :-D
:partyman:
Ако сложи кондензатори
krfidanov - напреднал
Ще работя по възмжно най-простата схема. Само грец без кондензатори ще стане ли.
gogo7777 - майстор
Имал е в предвид да използваш само едната намотка от 18 волта защото като сложиш грец на тези 18 волта ще станат 25 волта.
Всъщност имах в предвид да използва и двете намотки на 18 волта и средната точка между тях. Изправител само с два диода......така удвоява мощността и пада в преходите е два пъти по-малък от този при Греца. Според сметките излизат 24 волта, а ако диодите са Шотки може и 25-26 да се изкарат....да има запас :)

Тема "Захранване 24V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: