Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pansim - майстор
Точноста на подържане на температурата НЕ зависи само от терморегулатора. Напълно възможно е и с контактния термометър да не постигнеш желаната точност.
Може да имаш инертни нагреватели с голяма за целта мощност, както и лошо разположение на датчика за температура
Draganov - специалист
ivan7503 написа:
Здравейте колеги...Имам запитване за направата на терморегулатор за инкубатор...
Колега,понеже темата се обръща в "много баби-хилаво дете",ще ти дам някои съвети.
С такъв живачен терморегулатор (предполагам Made in GDR ),бях направил инкубатор на родителите ми на село преди 10-на години.Вадеше рандеман 95%,но го подарих,защото прецака 2 пъти по 50 яйца,след спиране на тока за повече от 6 часа.
Мога да ти дам съвети за изработката,но задължителните неща са:
- нагряване с лампи 40W (броя според обема на инкубатора)
- вентилатор за равномерно разпределение на температурата.
- система за въртене на яйцата на 180 градуса през 1 час.(с мотор с редуктор).
- поддържане на необходимата (сравнително висока) влажност на въздуха.
Доста материали за самостоятелна изработка има по руските сайтове.
http://www.ya-fermer.ru/samodelnyy-inkubator
http://selok.ru/fermerstvo/soderzhanie/ ... .html#h2_1
ditronix - специалист
Хайде и аз да се из.....кажа по въпроса. Лампите не знам защо трябва да са по 40W, но знам, че трябва да се свързват по две последователно- за да работят на 110V. При отвратителното им качество сега включването им директно на 220V почти сигурно обрича терморегулаторите на гибел. Едно "гръмване" на лампа и всичко приключва, независимо какъв е комътиращия елемент- реле или триак (симистор). Възможно е вместо триак да се ползва тиристор- така се отрязва едната полувълна и тогава лампите се свързват нормално. 40,75 или 150W- инертността е достатъчно малка, за да се постигне огромна за целта точност на поддържаната температура стига терморегулаторът да е добър. За въртенето на яйцата- тук въпросът е много дискусионен. Дали е необходимо. Кокошката ги въртяла. Ами ще ги върти- като лежи само от едната им страна дали може да ги топли равномерно? А в един добър инкубатор с добра конвекция температурата е потоянна навсякъде и от всички страни. За пример мога да дам един от най-добрите заводски инкубатори- този на ЗЗУ Пловдив. Там механизъм за въртене няма, което не пречеше рандеманът да е близък до 100%. В крайна сметка ако човек е в състояние да спретне системата за въртене-няма никакъв проблем да я има. Другото основно нещо според мен е добрата изолация,на люпилната камера. Не напразно в любителските конструкции се предпочитат стари хладилници. По-нататък-добър теморегулатор и добър термометър. И разбира се, ако е възможно поне 3-4 пъти на ден да се проверява температурата, защото издънки винаги са възможни! Весела и Щастлива Нова година на всички! :wink:
Draganov - специалист
Колега ditronix,въртенето на яйцата не е свързано с равномерното им затопляне:
http://www.incubatory.ru/content/view/61/48/

Если яйца с первых дней инкубации не поворачивать или поворачивать редко, то бластодиск и зародыш могут пристать к подскорлупным оболочкам, амнион не будет образовываться, и зародыш погибнет. При редких поворачиваниях на более поздних стадиях развития аллантоис разрастается неправильно, а белок пристает к подскорлупным оболочкам. Если угол наклона
лотков при повороте вертикально инкубируемых яиц недостаточен, то аллантоис срастается над белком, и белок не используется, тик как не попадает в амнион. Из-за этого питание зародышей серьезно нарушается, что приводит к различным нарушениям в их развитии.
DMN - майстор
Аз залагам на това:
микропроцесорно управление и устойчива работа при спиране на тока :-D
Прикачен файл:
kvachka.png
kvachka.png (120.45 KиБ) Видяна 1504 пъти
Draganov - специалист
DMN написа:
Аз залагам на това:
микропроцесорно управление и устойчива работа при спиране на тока
Това е най-сигурния начин за люпене,само петела да си е свършил добре работата....
Щастлива и успешна 2015 на всички съфорумци !!!
ivan7503 - помощник
благодаря на всички много бяхте полезни. :yawinkle:

Тема "помощ за терморегулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: