• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
BAT_GOIKO - специалист
Здравейте,

moimoimoi и KingLin уцелиха в десетката с въпросите. Аз също си зададох въпроса къде ми е нулата и земята в куфара (само фаза ли ще карам по 5х1.5). Куфара съм го правил преди 3 години и не помня дали имам отделен кабел с нула и земя там (в краен случай ще влиза през гофрето, то е до ниво телевизор (т.е. 220 V) и към земната инфраструктура с още едно гофре)

Сега избирам луните за да го надупча (няма дупки по картона още). Имам една древна карта с координатите на точките в които гофретата за 14 лампички се срещат :) - ще е забавно (а имам тавани къде ще карам на фантазия къде са гофрата - но това е друга тема).

За мен е важно че трябва да мина на 12 V крушки (т.е трябва да скрия трафчетата някъде горе). Щеше да е добре да мина с без тях за да мога да направя по малки куни но няма да стане явно.

Димирането се прави винаги на 220V страна - това го научих от Вас - благодря.

В най тежкия случай.
1. От гофрето 220 V фаза до два димера на мястото на ключа (там няма ключ сега а само стърчащ кабел петица, дълбочина има към 30 см е стената).
Т.е 1 проводник -> вход Фаза към двата димера
2 проводник -> вход нула към двата димера
3 проводник -> изход Фаза 1 кръг
4 проводник -> изход Фаза 2 кръг
5 проводник -> изход нула 1 и 2 кръг

така ок ли е?

2. Всички луни от даден кръг им пускам дълги проводници и ги сързвам паралелно като в един сноп с трансформаторите предполагам че ще са по два трафа на кръг.

3. първичните на трансформаторите към съответния тример.

4. Натискам копчето и всичко свети.

Предложения?

P.S.: moimoimoi - уникален ник - немога да си сваля усмивката от лицета сега два дена! Да не си орнитолог?
Поздрави
BAT_GOIKO
moimoimoi - майстор
има димери на 12vdc има и на 220vac
за нито един не е нужна нула за да работи

тези за 12vdc им трябва ПРАВО НАПРЕЖЕНИЕ за захранване 12 волта
а тези за 220 волта само една захранваща фаза и един кабел за изход за лампата

има луни за 12волта право напрежение-димират се с 12vdc димер
има луни за 220 волта променливо напрежение.не се димират.но има начин!
има луни за 220 волта променливо напрежение като всяка луна е с собствен драйвер,димират се мисля с обикновен димер за 220 волта

аз лично съм слагал обикновени лед луни за 220 волта дето уж не се димират само че с добавянето на една обикновенна халогенка 20-35вата в паралел и ледовете почват да се димират.халогенката се скрива в тавана
описано е в тази тема viewtopic.php?f=43&t=45802&p=573866&hilit=%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5#p573866

а намерих и един клип с този начин на димиране https://www.youtube.com/watch?v=_RRSyWLk0_c


ето така се прави с 12vdc димер,както забелязваш до димера трябва да има 4 проводника,т.е. с таз 5-ца кабел само един димер може да сложиш!това над зелената линия трябва да е в зеления куфар.
Прикачен файл:
12 vdc.jpg
12 vdc.jpg (39.98 KиБ) Видяна 1541 пъти
а така е с два димера на 220vac,трябват три проводника общо до димерите,всяка лед луна трябва да е с собствен драйвер и не всеки димер е подходящ!
Прикачен файл:
220 vac.jpg
220 vac.jpg (38.31 KиБ) Видяна 1536 пъти
ulieliadi - специалист
Сложи си ЛЕД луни на 220 волта с топла светлина. Те се продават с две години гаранция и са с мощности по 2-3 вата, а 14 луни които искаш да сложиш дори и с мощност 20вата са си сериозен консуматор. Лошото е че искаш да ги димираш и тогава цената им е почти двойна 9-10лв, но това е инвестиция която има своята възвращаемост във времето. Също пестиш пари от трафове и разликата в случая е минимална.

В момента съм точно на тази вълна със смяната - естествено заради цените на тока. Само в хола имах 10х50вата, а в спалнята са 6 + 3 в кухнята и 3 в банята което си е доста...поне за мен. На един клиент му сложих 28 луни само в хола. Сега дали ги пуска - незная :-D
BAT_GOIKO - специалист
здравейте,

Благодаря на всички за помоща

днес куфара бе тържествено отворен с бор корона. Оказа се че 5цата кабел не е петица а е тройка в която съм вързал фаза от разклонителната кутия и после останалите два проводника отиват в куфара където ги чакат нула и земя.

Т.е. дилемата с димера е ясна - 220V.

сечението на проводника е 1,5 мм2 което се надявам да стигне за 90 W (14 x5 W) :)

Сега избирам евтини спотове на 220В около 250 Lumena(не димируеми които ще слагам на двора) но преди това ще ги монтирам вътре на този куфар за да видя дали светлината се разпръсква равномерно в помещението или да взимам въртящи се луни или такива с градус над 60.

За самия димер ще избера този които го има в серията с стенните ключове които ще избера за помещението. Надявам се при 220Волта да не е толкова чувствителен избора.

поздрави
BAT_GOIKO
BAT_GOIKO - специалист
Здравейте,

закупени са 15 луни на 220V 5 W с 27 броя SMD диода в една на GU10 (предпочитан от мен цокъл). Целта ми е да имам по равномерно разпръскване на светлината и един по голям ъгъл на разпръскване, което с тези луни определено се получава. ЗА предимствата на SMD луните видях пост в друга тема. За сега съм взел не димиращи се такива за да видя разпръскването на светлината (след теста отиват на двора където ми трябват даже повече). Видях че като минат през ключ с разредник за светлинна индикация, не се изключват напълно ами мъждукат :) явно има и в тях хляб за димиране както е показно по горе в един Reply.

Благодаря на всички за помоща.

Успехи и на вас при майсторенето.

Поздрави
BAT_GOIKO
  • 1
  • 2

Тема "Помогне за изграждане на осветление с 14 луни всекидневна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: