Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте приятели! Преди време се натъкнах на следният проблем...при замерване с фазомер на контакт в хола установих, че на ,,нулата,, същия свети. В друг контакт установих окисляване на фазовия проводник и след почистването му нещата се нормализираха. Не съм спец по ел. системите, но нещо не мога да си го обясня. Другият проблем...контакта ми за бойлера тип ,,джапанка,, от старите т.е. двата кабела от инсталацията се закрепват на гетинаксова плочка, а към самия контакт отиват два ...отделни проводника пак към тази плочка. Та фазовият проводник / частта от плочката към контакта/ за период от 4-5 месеца също се окислява и изолацията се топи. Този път се стопи и щепсела от към фазата... Моля, ако някой може да помогне... Забравих.....кабела от щепсела отива в ключ /табло/ а от него друг кабел към бойлера.
FM STEREO - специалист
Щом ти свети фазомера на нулевият проводник това означава че той е прекъснат а фаза ти идва на него от някой уред включен в друг контакт от този токов кръг,това е много опасно,защото при такова прекъсване на нулата ако ти е занулен,фазата ще излезе на корпус на уреда който е включен в този контакт и може да те убие ако докоснеш уреда с ръка по корпусът му и не си добре изолиран от земята,незабавно трябва да изключиш всички уреди от този токов кръг към който е вързан този и другите контакти,спиране ел. захранването от предпазителя до отстраняване на прекъсването. За бойлера,задължително трябва да е захранен с трижилен кабел и занулен,жълтозеленото жило трябва да е свързано с нулевата шина в таблото а другият му край за корпусът на бойлера,контакта го махни и свържи бойлера на твърда връзка ,като извън бянята се поставя ключ за бойлер и той се захранва през него.Ако инсталацията е двупроводна третото жило жълтозеленото на кабела отиващ към бойлера се свързва към нулата преди ключа за бойлера,който се поставя извън банята,минималното сечение на проводникът трябва да е 3жила по 2,5 квадрата или 3 по 4квадрата.ЩОМ НЕ СА ТИ ЯСНИ ТОКОВЕТЕ ИЗВИКАЙ ПРАВОСПОСОБЕН ЕЛ.ТЕХНИК ДА ТИ ГО НАПРАВИ!
thinkpad - майстор
Какъв е вида на кабела? Нулата не трябва да свети - означава лоша връзка по пътя й. Това е опасно за живота. Нагарянето на изолацията означава лоша връзка.
FM STEREO написа:
3жила по 2,5 квадрата или 3 по 4квадрата
Ако бойлерът е до 3000W, т.е с водосъдържател, а не проточен - излишни са 4mm2, но колкото повече - по-добре. Също така, ако действително е 2000W(2000-2500W са типичните масови 50-80 литра), може и да е на контакт и то без никакви проблеми, до ремонта на инсталацията у нас беше така, но не е много препоръчително. При първа възможност при мен го смених с директна връзка към инсталацията през табло. Но такива изпълнения като контакт и после табло са абсурдни. Да се свърже директно без този контакт. Защитната нула/заземяване не се прекъсва никъде. Жълто-зелен проводник трябва да бъде или свързан към заземяването или при липса на такова към нула. И трябва да има чист път навсякъде от всеки консуматор до нулата в Разпределителното табло.
Изключи всичко консуматори на този предпазител и направи измервания. Има ли напрежение(с мултимер ще видиш стойност) и дали и двата проводника не "светят". После трябва да се отварят най-вероятно разклонителни кутии, където е възможно също да има нагорели връзки. Действай сега, ако не знаеш как - не пипай и по-добре питай. Би било добре да извикаш квалифициран електротехник.
п.п За вида на кабела питам, за да не излезе че е някой с каучукова изолация на жилата. Среща се в стари инсталации. Нормално като го обелиш е тъмен и посивял, не с характерният цвят на нова мед. И после пак си посивява, понеже реагира със сярата в каучука(до колкото помня) Оправия няма.

Тема "Окисляване на фазов проводник в контактите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: