• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
FM STEREO написа:
Да колега прав си,по скоро му трябва отделна партида,ще му станат два електромерите но пък няма да се притеснява от претоварване и да търчи час по час да включва предпазителя.
Ами от време на време за кумова срама гледам да съм прав. За съжаление с тая консумация по една линия с неизвестно състояние на ГРТ на входа не се знае дали няма да подпали нещо като "подсилва" бушоните по-малко да изгасват и подобни схеми. Не е предвидено да работи така. Пускал съм бойлер 7kW с директна линия пред предпазител към главен предпазител и се търпеше някак. Но това отива към 2 пъти повече.
FM STEREO - специалист
Така е варианта е отделна партида или да остане както е сега,главният АП на апартаментното табло да е 55А за да може да изключва вслучай че се включи бойлера и някой друг консуматор,за да не се подпали инсталацията.
bobko - специалист
Отделна партида за един бойлер :-? то е евтина тази работа само срещу 450лв. може да е има.Толкова мисля че беше на ЧЕЗ.
thinkpad - майстор
bobko написа:
Отделна партида за един бойлер :-?
Не какъв да е бойлер, а 12kW бойлер. Аз за това не си сложих проточен и си карам с 2000W с водосъдържател.
bobko - специалист
Не знам на тези хора каква им е сметката(ползата),да си инсталират 12KW бойлер.Но всеки си знае!
gogo7777 - майстор
Не може ли да са подмени нагревателя с по-маломощен.
hidrazin - майстор
На пазара има много такива проточни бойлери и то не само 12kW ами има и 18kW, 21kW....
Обикновено тези дето са 12kW имат и малка мощност - 8kW. Тя обаче стига за дребни неща - миене на съдове, пералня.... За къпане идва малко.
Особено пък зимата. Ползата от проточен бойлер е че имаш топла вода веднага и нямаш загуби от изолация както при другите бойлери.
При него проблема е явен - единият от двата предпазителя или и двата. Този в главното табло или АП-то от 50А в неговото табло.
По-склонен съм да се насоча към този в главното табло дето е стопяем. Явно от токова претоварване е нагорял и не прави добър контакт.
По принцип не е надвишил партидата, поне не много. В различните ЕРП-та има различни мощности 12,5kW , 15kW ....
Не е ясно колко е неговата партида ама щом главния му е 63А говори за 15kW партида. Дотук всичко добре.
Само дето в таблото няма каскадиране - не би трябвало да има дава 50А башона последователно.
И то не за друго ами защото ако тръгне да претоварва няма да му пада този за бойлера ами този дето е сложен за главен в неговото табло.
Иначе може и да си увеличи партидата до колкото си иска или до колкото му предоставят от ЕРП-то (до колкото кажат че имат възможност).
Тогава нещата могат да станат доста по-истински. Главен в таблото на входа 100А, главен в неговото табло 63А и 50А за бойлера.
Да ама тогава ще трябва да пуска и по-дебел кабел до апартамента. Този 10мм² ще му дойде тъничък и ще има голям пад.
А всичкото това е свързано с доста пари и мъка от висене и ходене до ЕРП-то и т.н.т.
Да си сменя башона в главното табло с читав и да внимава когато се къпе какво друго ползва.
:partyman:
moimoimoi - майстор
според таблиците за допустимо токово натоварване на кавели, кабел 10мм без проблем си държи 75-80 ампера viewtopic.php?f=11&t=23796
единия вариант е автора да си смени основата с нова и така да я кара,переодично ще я сменя 1-2 пъти в годината най много

друг вариант е да си сложи на мястото на порцелановата основа един автоматичен 80 ампера,за апартаментното табло 63 ампера главен и за бойлера 50 или 63 ампера,понеже 12киловата са около 52 ампера

с 80 ампера главен при електромера в мазето няма да има проблеми повече с изключвания там!
с 63 ампера главен няма да може да претовари захранващия кабел!
ако се включат повече консуматори единствено главния на апартаментното табло 63 ампера може да изключи но това се оправя за секунди!
hidrazin - майстор
Според таблицата проводника ще има недопустим пад на напрежение: :-D
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 9&start=15
Освен това слагането дори и на 80А предпазител в главното табло преди електромера е незаконно увеличаване на партидата.
Ако съм от ЕРП-то и го видя, веднага ще го резна. :-D
Пък и човека казва че до скоро системата си е работила без да гори тоя 63А в главното табло.
:partyman:
moimoimoi - майстор
e то пад ще има винаги независимо дали ползваш 63 или 80 ампера предпазители,все пак пада се получава в резултат на товара
а след като в амартаментното е 63 ампера не мисля че е увеличение на партидата,а може 80 от предпазителя да се премахне и никой няма да знае колко ампера е,пък и не мисля че ерп-то го бърка че му правят повече оборот
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Проблем с автоматичен бушон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: