Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vlad4o1 - напреднал
Здравейте,в двустаен апартамент реших да преместя кухнята на терасата.Тока го прокарах в канала където минават търбите в замаската.Та да ви кажа какво съм сътворил накратко,да подчертая не съм се занимавал много много с ел инсталаций,тока реших да взема от контакта на бойлера защото той е сам на предпазитела в таблото,посъветваха ме да не слагам друго табло на терасата защото нямало смисъл,та затова с 4кв кабел до първата кутия от там пускам 1 контакт за пералня и към лампата следователно 2.5кв и 1.5кв кабел.От първата кутия пак с 4 кв към втора кутия,от нея е само един кабел изведен за контакт 2.5кв.Иотново с 4кв кабел към трета кутия.от нея сум пуснал кабел за 1 контакт и абсорбатора по 2.5кв кабел,а за печката от същата кутия съм пуснал 4 кв кабел.Дали ще имам проблеми с тази инсталация?Или да си сложа табло на терасата и да отдела печката пералнята и контактите на отделни предпазители? [-o< :prayer:
hidrazin - майстор
vlad4o1 написа:
...Дали ще имам проблеми с тази инсталация?...
Колкото си искаш.
:partyman:
vlad4o1 - напреднал
hidrazin написа:
vlad4o1 написа:
...Дали ще имам проблеми с тази инсталация?...
Колкото си искаш.
:partyman:
ако може да ми обясните куде са ми грешките и какво може да стане.
thinkpad - майстор
Печката, ако ще е с голяма консумация - на отделен кръг с отделен предпазител. Въобще, не ме радва изпълнението на инсталацията. Особено да взимаш от кръга на бойлера захранване. Той тоя предпазител на бойлера дали ще покрие консумацията на бойлера, както и всички останали уреди пък в кухнята? Дали този бойлер е свързан с 2.5мм2 или 4мм2 кабел? За кухнята би трябвало да вземеш ток от апартаментното табло и да направиш едно малко табло в обособената кухня, щом ще я кичиш с толкова уреди.
Последна промяна от thinkpad на чет яну 15, 2015 10:48 pm, променено общо 1 път.
fox_vt - майстор
Не вземай от контакта на бойлера а от таблото няма да ти се оскъпи много.Принципно не е мног оправилно така както си ги накачил но ако е свършен факт трябва да тръгнеш от таблото минимум със 4кв до първата кутия на терасата.От там директен 4 кв за печката.Останалите там кутии и контакти със 2,5кв няма нужда от 4 кв.Разбира се може да сложиш и табло на терасата но за двустаен апартамент е излишно.Бушона за този голям кръг който си сътворил от таблото не трябва да е по малък от 25А даже с риск да ме освиркат може и 32А да е макар и да не е много правилно но предвид сътвореното. :)
vlad4o1 - напреднал
thinkpad написа:
Печката, ако ще е с голяма консумация - на отделен кръг с отделен предпазител. Въобще, не ме радва изпълнението на инсталацията. Особено да взимаш от кръга на бойлера захранване. Той тоя предпазител на бойлера дали ще покрие консумацията на бойлера, както и всички останали уреди пък в кухнята? Дали този бойлер е свързан с 2.5мм2 или 4мм2 кабел? За кухнята би трябвало да вземеш ток от апартаментното табло и да направиш едно малко табло в обособената кухня, щом ще я кичиш с толкова уреди.
Това беше и моята идея обаче един познат ми каза че няма да има проблеми да взема от кабела на бойлера понеже бил по дебел и че няма да е кои знае какво натоварването за да слагам табло и да разделя уредите.а така според теб дали ще нагорят кабелите?
hidrazin - майстор
Кажи на твоя познат да дава съвети за това от което разбира.
Електротехниката определено не е от тези неща.
:partyman:
vlad4o1 - напреднал
fox_vt написа:
Не вземай от контакта на бойлера а от таблото няма да ти се оскъпи много.Принципно не е мног оправилно така както си ги накачил но ако е свършен факт трябва да тръгнеш от таблото минимум със 4кв до първата кутия на терасата.От там директен 4 кв за печката.Останалите там кутии и контакти със 2,5кв няма нужда от 4 кв.Разбира се може да сложиш и табло на терасата но за двустаен апартамент е излишно.Бушона за този голям кръг който си сътворил от таблото не трябва да е по малък от 25А даже с риск да ме освиркат може и 32А да е макар и да не е много правилно но предвид сътвореното. :)
И според мен това беше най правилния начин.Но дилемата беше дали да разбивам за прокарването на кебел или да го вкарам във вече изкопания канал за търбите.А дали ще има място за друг предпазител в таблото че,в момента не съм в апартамента и нз как беше таблото.
vlad4o1 - напреднал
thinkpad написа:
Печката, ако ще е с голяма консумация - на отделен кръг с отделен предпазител. Въобще, не ме радва изпълнението на инсталацията. Особено да взимаш от кръга на бойлера захранване. Той тоя предпазител на бойлера дали ще покрие консумацията на бойлера, както и всички останали уреди пък в кухнята? Дали този бойлер е свързан с 2.5мм2 или 4мм2 кабел? За кухнята би трябвало да вземеш ток от апартаментното табло и да направиш едно малко табло в обособената кухня, щом ще я кичиш с толкова уреди.
4x2 е кабела от таблото до бойлера.
thinkpad - майстор
vlad4o1 написа:
Това беше и моята идея обаче един познат ми каза че няма да има проблеми да взема от кабела на бойлера понеже бил по дебел и че няма да е кои знае какво натоварването за да слагам табло и да разделя уредите.а така според теб дали ще нагорят кабелите?
Виж, ако ще ползваш Раховец, аспиратор и миксер, вероятно няма да има проблеми, въпреки всичко не е правилно. Ако ще ми ползваш 6-7 киловата печка, ориентирай се към директен кабел до апартаментното табло. Във всеки случай, нов кръг трябва да тръгва от апартаментното табло, не да си нагаждаш всичко на един кръг. Разбирам да бяха 2 крушки, но ти цяла кухня искаш да местиш.
А какво ще нагаря зависи най-вече как са направени връзките и дали са кадърни. Ама да забравиш да взимаш ток от контакта на бойлера, такива работи се правят с твърда връзка с клеми/спайки от кутията. Въобще не ме радва и по-добре го оправи към таблото. Жената сигурно ще мрънка, че ще правиш боклук, ама... Другото което не ме радва е кабели успоредно в един канал с водопроводни тръби. Надявам се, че тръбите са пластмасови поне.

Тема "Съвет за инсталация!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: