• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolson - майстор
valentino76bs написа:
Що под не може ли над или отстрани?
Вероятно, защото на апартаментите електромерът е монтиран на площадката на входа и кабелът върви през апартаментите до него. Няма как да минат през апартамент над него и да слязат надолу. Така мисля, не живея в апартамент, но злите езици... :lol:
valentino76bs - майстор
nikolson написа:
valentino76bs написа:
Що под не може ли над или отстрани?
Вероятно, защото на апартаментите електромерът е монтиран на площадката на входа и кабелът върви през апартаментите до него. Няма как да минат през апартамент над него и да слязат надолу. Така мисля, не живея в апартамент, но злите езици... :lol:
До сега не съм срещал такива изпълнения в панелните колиби! Единствено кабелите за осветлението /лампите/минават през пода на комшията отгоре сиреч ако разровиш замазката може да се закачиш спокойно за осветлението на тоз под тебе.И като се се има предвид ,че при по голямата част ключа прекъсва нулата/това вече съм го приел като едновремешен стандарт за панела/ си имаш постоянна фаза и 1.5 сечение на проводника.Иначе има много други щуротии за който съм чувал но не съм виждал....Разправяли са ми колеги как един разкъртил стената майсторски и се закачил,стената била външната на която е било монтирано електромерното табло за етажа....
solar_entusiast - специалист
nikolson написа:
Вероятно, защото на апартаментите електромерът е монтиран на площадката на входа и кабелът върви през апартаментите до него.
Точно така и има не малко такива случаи.
KingLin - майстор
Есента търсих проблем с високи сметки при един авер. След доста ровене и къртене на разклонителните кутии намерихме два извода за контакти замазани в мазилката без дори да са изолирани. Един в спалнята и един на терасата. След монтирането на контакти на двете места сметката му спадна осезаемо. А той си мислеше че ЕРП го цака или брат му над него го краде или поне че инсталацията на времето е сбъркана и при брат му има кабели пуснати от неговото табло. Първоначалната проверка я направих като минах и изключих всички консуматори до един и се видя че електромера върти. Та това със изключването на бушоните не винаги помага.
Става въпрос за ЕПК с един вход, 17 етажа и ГРТто е на партерна площадка под ключ. Електромерите на целия блок са електронни (не със шайби), като специално моя беше сменен миналото лято, защото щял да се запали. Което ме наведе тогава на мисълта че нещо го е натоварило, и то доста, но проверих всички уреди, които ползвах-нямаше проблем. Или просто е бил дефектен и му е дошло времето... След смяната на електеомера започнаха да ми идват сметки с тези количества-550-600 кВч потребление. Спрях да ползвам проточения бпйлер, но отчетените количества продължаваха да са в тези стойности с изключениие на месеци в които е нямало никой за по седмица-10 дни, тогава е работил само хладилник.
Преди да сменят елмера идваха сметки до 300 кВч потребкение, но тогава не ползвах бойлерите. Като се направи елементарната сметка, че бойлера на месец харчи 125 кВч по спецификация от производител (годишна консумация около 1500 кВч) тррябва да получавам месечна консумация от сорта на 420-450 кВч а не над 500.
Тези проверки за които казвате със спиране на всичко и гледане дали елмер отчита са ми минавали през главата да ги направя но тука покрай празниците не можах да се стиковам с домоуправителя да ми даде ключа за да направя тази проба. Като ги направя ще пиша за резултати. А ако нищо не покаже ще ходя да пускам молба за проверка на елмера.
А иначе преди да се нанеса в този апартамент бях на квартира и си гледам сметките от там-макс 250 кВч при нормално ползване на уреди и без бойлери, просто нямаше. А уредите бяха старички и не отговаряха на някакви енергийни стандарти. Тъй че има нещо по трасето до елмера но трябва да го намеря.
hidrazin - майстор
както вече веднъж казах - не си прави никакви сметки кое колко ти консумира щото винаги ще са грешни.
И това за спецификация от производител направи си го избий от главата.
Такива филми няма а са само търговски похвати. Също както Фолксваген били много екологични коли. :lol:
В твоя и във всички други случаи, единствената отправна точка са само и единствено измерванията и пробите за изключване.
:partyman:
DMN - майстор
syrusthevyrus написа:
Като се направи елементарната сметка, че бойлера на месец харчи 125 кВч по спецификация от производител (годишна консумация около 1500 кВч) тррябва да получавам месечна консумация от сорта на 420-450 кВч а не над 500.
Ооооо, точно пък за такава спецификация сметката не само е елементарна, ами е и пълна глупост с извинение. Как ще си направиш такава сметка, като не се знае нито колко е температурата на студената вода, която загряваш(зимата е по-студена), нито до колко градуса я загряваш, нито колко литра топла вода ползваш на месец(едва ли всеки път е еднакво), нито колко време ти е включен бойлера, всичко е доста относително.
DMN написа:
syrusthevyrus написа:
Като се направи елементарната сметка, че бойлера на месец харчи 125 кВч по спецификация от производител (годишна консумация около 1500 кВч) тррябва да получавам месечна консумация от сорта на 420-450 кВч а не над 500.
... всичко е доста относително.
Явно тези дружества разчитат точно на това, че всичко е относително, само това, което е отчел уреда не е. За това са ни и относителни сметките. Но не искат да си ги плащаме относително, а точно :-D
Нали за това са тези спецификации за да може простия потребител да си направи прости сметки колко ще харчи въпросния уред ако си го купи. Не казвам точно, а относително. И в моя случай относителността е в повече от реалността :-D . За това ще направя тестовете и ще пусна елмера за диагностика пък каквото стане. Ще пиша какъв е резултата.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Контролен електромер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: