Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gecata1059 - специалист
Преди дни ми се наложи да подменя разклонителите с които захранвам телевизорите вкъщи с други понеже си вкарах сат.тв.След подмяна правя проверка с фазоуказателя и пробна лампа.На последния при проверката, фазоуказателя светна на зануляващите пластини.Разглобих разклонителя и щепсела,всичко си е наред.И при двата жълто-зеления проводник е на зануляване.Но фазоуказателя свети по-слабо, отколкото при докосване до фаза.Пробвах с втори фазоуказател, той не свети. И двата са български ,на Н.Киров .Единият е много стар, другия е нов.Свети новия.Пробвах при разкачен проводник за зануляване на разклонителя, с пробна лампа между нула и зануляване ,не свети.Пробвах и с пръст. :? Не усещам нищо.
И тук идва интересното.Този разклонител на който свети фазоуказателя, е включен в друг с три гнезда.Следва проверка на този с трите гнезда и на контакта в които е включен.Всичко си е редовно.Проверка с фазоуказател и пробна лампа.
И тук идва най-интересния момент. Втория разклонител има потенциал ,само ако е включен в първото гнездо ,на тройният разклонител.
Проверено многократно .
Чакам мнения за този "феномен". :? #-o
FM STEREO - специалист
Провери на първото гнездо да не е прекъснато зануляването. Някой фазомери светят по индукция,зависи каква е стойността на съпротивлението на глим лампата на фазомера,на мен ми се е случвало при изключен АП да свети по слабо. Ако разполагаш с мегаоммер(мегер)1000волтов можеш да провериш изолационното съпротивление на кебела,може да е нарушено,защото ако проблема е в фазомера,то би трябвало да ти свети и на другите удължители.
gecata1059 - специалист
Нямам уреди и не разбирам да меря с тях.Проверявах разклонителя ,здрав е.При включване в първото гнездо/до кабела/ свети на пластините за зануляване.В другите гнезда не.Смених тройният разклонител с друг и при него светна и на трите гнезда/но само при включен щепсел на другия разклонител/.Разглобих контакта и смених кабелите който правят връзка от основните захранващи до контакта.
Проверих зануляването, всичко е на ред.При включване във втория троен разклонител/за пробата/, за момент светна фазомера.Но при последвали проби без проблем.Проблема си остана само при "проблемният "разклонител и то само във първото гнездо.
Не знам дали проблема не идва от фазомера, но свети само на първото гнездо.

Прикачен файл

kontakt.jpg
gecata1059 - специалист
А контакта е за темата "Ел. абсурди" ,защото фазата е на проводниците със син цвят. #-o На него му предстой смяна на вътрешността с нова ,че старата е понагоряла. Зачистих пластините с шкурка, но ще се сменя.Само че като знам какви ментета продават ,се чудя от къде да взема.Дали от обикновен контакт ще стане да се замени.
valentino76bs - майстор
gecata1059 написа:
А контакта е за темата "Ел. абсурди" ,защото фазата е на проводниците със син цвят. #-o
Почти всички панелки са така по едно време взех да се чудя дали стандарта за фаза по онова време е бил ''СИН'' и нулата през ключовете :)
FM STEREO - специалист
Зачисти зануляващите пластинки на първото гнездо с шкуртка и ги навий малко навътре за да правят добър контакт с щепсела,същото направи и с пластинките на контакта от снимката.Вземи батерийка и крушка и провери жълто зеленият кабел на удължителя дали е здрав,ако е крушката ще светне. За подмяната на контакта мисля,че може да използуваш обикновен шоко,тоест сваляш капачката му и го слагаш на мястото на стария. Изключи захранването като сменяш контакта,внимавай да не те тресне тока!
Lisko - майстор
valentino76bs написа:
...едно време взех да се чудя дали стандарта за фаза по онова време е бил ''СИН'' и нулата през ключовете :)
Това щеше да е по-актуално за страни с прекалена гъстота на населението
:wink:
gecata1059 - специалист
Като включа разклонителя за тв. в контакта няма проблем. Другия ще го нося на ел.техника в работата да го замери.
velas - специалист
Пипни фазопоказателя от двата края и виж дали ще светне. Има такива, които са и тестери, демек с батерийка вътре и със светодиод. При тях фаза се замерва без да се пипа пъпката отзад.
Кики - специалист
valentino76bs написа:
gecata1059 написа:
А контакта е за темата "Ел. абсурди" ,защото фазата е на проводниците със син цвят. #-o
Почти всички панелки са така по едно време взех да се чудя дали стандарта за фаза по онова време е бил ''СИН'' и нулата през ключовете :)
Не, стандарта никога не е бил такъв, просто някой (дори отговорни хора навремето) си правеха свободни интерпретации на тема цвят на фазовия проводник. И още една особеност за тези контакти точно (панелни или "чехли" им казвахме), те са "навързани" един след друг, та някой аджамия може просто за някой от премостванията да е ползвал синия проводник.

Тема "Необяснимо за мен светене на фазоуказател ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: