Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
SuB^ZerO - специалист
Здравейте,
гледах това клипче (ако отворите линка, ви препоръчвам да спрете звука ако не харесвате такава музика :rolleyes: ) и се загледах в "еквалайзера" около сферата в средата. Зачудих се- колко ли спектрални канала могат да се изобразят от DIM-вани светодиоди, посредством PWM (Pulse with modulation) на едно Arduino Uno да речем? Arduino Uno специално има 6 PWM пина, но да речем че използваме някое друго с повече, те пак няма да са кой знае колко. Можем ли по някакъв матричен път да ги DIM-ваме тези светодиоди или ако arduino-то има 6 PWM пина, това значи че можем да управляваме само 6 светодиода ? А как по-точно се прави анализа на звука и разделянето му на канали ? Каква ще е разликата ако входния аудио сигнал идва от 3,5 mm жак на аудио устройство, или идва от микрофон ? Намерих едно видео с 64 колони от по 16 светодиода, с разликата че тук за изобразяването на всеки от 64-те канала се ползват 16 светодиода, а моята идея е това изобразяване да става от един светодиод за всеки канал, който ще светва по-силно или по-слабо в зависимост от канала който изобразява. Не съм задълбочавал още в research-а по въпроса, но реших че може и друг да се заинтересува и за това ви пиша :) . Поздрави .
SuB^ZerO - специалист
Дали пък този ... пак ще го нарека "еквалайзер"... от клипа не е съставен да речем от 16 изобразени канала, които се повтарят описвайки целия гръг, но с различна чувствителност ? В крайна сметка, ако успеем да разделим звуковия спектър на толкова много канали, че всяко светещо квадратче да е за отделен канал, то близките квадратчета нямаше така да си контрастират помежду. Когато свърши сета, или да речем когато не съм толкова напушен, ще започна същинското проучване по въпроса :? А дали няма някоя светодиодна лента, на която всеки светодиод (или поне всяка тройка светодиоди) да може да се управлява поотделно, без да се налага рязане на лентата и допълнително окабеляване :?:
hidrazin - майстор
SuB^ZerO написа:
... а моята идея е това изобразяване да става от един светодиод за всеки канал, който ще светва по-силно или по-слабо в зависимост от канала който изобразява....
Още малко ако помислиш и ще откриеш цветомузиката. Такива правехме някъде още 80-те години. Разликата ще е в светодиодите. :-D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1jvaAFSC4Ak[/youtube]
:partyman:
SuB^ZerO - специалист
hidrazin [-X Далеч съм от мисълта че сега откривам цветомузиката. По-скоро ми е интересно каква схема ще намеря за устройство което анализира звук и подава различни аналогови сигнали (за различните канали), към микроконтролера, който да се програмира така че да взема аналоговата стойност (на всеки канал) и в процентно съотношение да DIM-ва светодиод (изобразяващ съответния канал). И как аджаба ще DIM-ваме повече светодиоди, отколкото са PWM пиновете на микроконтролера ? Не мисля че има само един начин за направата на цветомузика и това че аз търся вариант различен от този който ти знаеш, не ти дава правото да си саркастичен. Неправилно ли съм се изразил нещо или нещо не те разбирам... ? :?
Последна промяна от SuB^ZerO на ср фев 18, 2015 3:24 am, променено общо 1 път.
SuB^ZerO - специалист
Може би микроконтролера е излишен ? Мисля си обаче че малко програмиране, ще успее да улесни сложността на общия план. Или пък поне от към DIM-ване. Дали пък микроконтролера няма да поддържа някоя функция за спектрален анализ и всичко да се сведе до програмиране ? Може би "Електротехника" не е най-правилния раздел, но не намерих по-подходящ. Ще проуча въпроса утре и вероятно ще пиша.
SuB^ZerO - специалист
Човъркаше ме и не можах да заспя. Открих отговора на почти всичките си въпроси и той се крие в този tutorial. Към datasheets-а на MSGEQ7 си има и схемата която ми е нужна. Ако някой има проблем с английския, а му е интересно, нека каже и ще направя резюме на tutorial-а на български.
И все пак остават въпросите за броя на каналите и DIM-ването на повече канли само с едно Arduino... MSGEQ7 различава 7 канала ... ако се използват две MSGEQ7 може да се докара стерео, или с други думи 14 канала... Ще поровя за друга ИС с повече канали. Може би някоя за 5.1 , 6.1 или 7.1 surround :? . Е това вече наистина ще е утре. Лека.
ivanovbg - майстор
Замисли се защо няма 7 канални цветомузики. Ако пък са едноцветни всичко ще се слее в едно такова мигане, че ...

Поне ще се поупражняваш в програмирането :wink:
:partyman:
hidrazin - майстор
SuB^ZerO написа:
.... и в процентно съотношение да DIM-ва светодиод (изобразяващ съответния канал). ...
Не съм саркастичен. Ама щом ще е само един светодиод на канал ще направиш точно цветомузика. Нищо друго и далеч от какъвто и да е "спектрален анализатор".
Само един мигащ светодиод на канал не е достатъчен за да придобиеш каквато и да е приемлива представа за сигнала.
Не случайно стремежът при направата на такива устройства е да се измерват и показват колкото се може повече нива за всеки един канал.
Ако аз трябва да го правя ще използвам подобна схема:
http://www.animeguru.com/images/velleman/k4300.html
Тези 10 канала с по 10 светодиода са напълно достатъчни.
:partyman:
SuB^ZerO - специалист
ivanovbg написа:
Замисли се защо няма 7 канални цветомузики.
Няма ли :? ... Аз пък си мислех че в онзи туториал точно такава се разглежда.
hidrazin написа:
Не съм саркастичен. Ама щом ще е само един светодиод на канал ще направиш точно цветомузика. Нищо друго и далеч от какъвто и да е "спектрален анализатор".
hidrazin ... Може би трябва да дефинираме някои думи. Според мен: цветомузика е понятие за едно общо устройство съставено от нещо което "слуша" звука и го разделя на канали с различни честоти (това дето го наричам спектрален анализатор , друго нещо което взема тези канали от него (или с други думи взема някакви аналогови стойности) и ги преобазува в (цифрова) цветна индикация.
hidrazin написа:
Само един мигащ светодиод на канал не е достатъчен за да придобиеш каквато и да е приемлива представа за сигнала.
Не случайно стремежът при направата на такива устройства е да се измерват и показват колкото се може повече нива за всеки един канал.

Тук също не съм напълно съгласен. Мисля че това зависи от гледната точка. Ако да речем поставиш този светодиод в "сандвич" от огледало и стъкло с отразяващо фолио ? Като в такъв например LED Infinity Effect проект. Предполагам стана ясно каква е идеята ми, но ще разясня - при този ефект, дълбочината (визуална) на всеки стълб се определя от силата на светене на съответния светодиод. За това ми е DIM-ването. За да опишеш обаче едно огледало с по-големи размери от това в клипа, ще трябват повечко светодиоди ... съответно попитах и за повече канали.
SuB^ZerO - специалист
Ето го отговора за увеличаването на каналите : http://www.reddit.com/r/AskElectronics/ ... with_more/
Могат да се ползват 3 MSGEQ7 с пропорционална времева разлика. Или пък софтуерно да подавам fake сигнали към определени светодиоди (fake- с леки промени спрямо базовите 7)

За управлението на повече канали май ще се насоча към I2C шината на Arduino, но тепърва ще разучавам как работи.

Тема "Спектрален анализатор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: