• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pipilica - майстор
Трябва да сложа още лампи в оранжерията и ме осени следната шантава идея. За да икономисам пари от кабел мисля да ползвам металната констукция за кабел и да я вържа на нулата и земното пред къщата и да опъна само едножилен проводник. Ще ползвам луминисцентни лампи, 35 броя по 36 вата на 5 ключа.
Та въпроса е бива ли такова нещо или да се откажа от идеята.
drastar - специалист
Та, колко пари каза, че ще спестиш ?
moimoimoi - майстор
надали ще спестиш пари и за един ковчег
щом ще пускаш кабели по металната конструкция на оранжерията даже е необходими да забиеш 2-3 кола за земно и да заземиш конструкцията

когато протича ток винаги има загуби/отделя се топлина/, медта е по проводима от желязото и затова кабелите се правят от мед.това е още една причина защо не може да ползваш металната конструкция за проводник,загубите от топлина бързо ще надвишат направената икономия от спестен кабел
krasi92 - майстор
pipilica написа:
Трябва да сложа още лампи в оранжерията и ме осени следната шантава идея. За да икономисам пари от кабел мисля да ползвам металната констукция за кабел и да я вържа на нулата и земното пред къщата и да опъна само едножилен проводник. Ще ползвам луминисцентни лампи, 35 броя по 36 вата на 5 ключа.
Та въпроса е бива ли такова нещо или да се откажа от идеята.
Бива ли да задаваш такива въпроси бе ''МАИСТОРЕ'' -нулата си я имаш нали земята е нула, фазата пусни по металната конструкция -така би спестил още повече. Спирам да гледам сериозно на всичко написано от теб.Мислех че си сериозен човек а ти излезе майтапчия
miroton - майстор
И вместо гролукс сложи обикновени лампи-икономията ще е още по голяма.
krasi92 - майстор
Прикачен файл:
10250100_630345370432659_7444369291284917071_n.jpg
10250100_630345370432659_7444369291284917071_n.jpg (28.07 KиБ) Видяна 1290 пъти
с тока шега не бива
Andri01 - майстор
Я стига сте плюли човека! Много хубава идея! pipilika направи го бе човек,пък пиши след 6 месеца как е-като икономия и работа...е, ако не прочетем преди това във вестника!? :?
FM STEREO - специалист
Първо не е много безопасно,защото когато се появи потенциал на нулата спрямо земя,при докосване с ръка на металната конструкция и ако не си изолиран от земята,ще те бъзга напрежението от потенциала на нулата,а такъв почти винаги има,колкото и заземления да правиш.Мен редовно си ме бъзга въпросният потенциал когато докосна корпуса или тръбите на бойлера и съм бос на плочките в банята,нищо че въпросният потенциал е 6,7волта.Не се занимавай с такива щуротии ами си пусни два кабела да ти е мирна главата.
pipilica - майстор
ОК
Добре няма да икономисвам тогава. Тя тая идея ми дойде на акъла след като се сетих че като правех конструкцията мъкнех само ръкохватката на електрожена а масата беше заварена в единя край, та за това така.
Нали за това сме тука да обменяме идеи, съвети и да се предпазваме от вършенето на глупости.
Благодаря ви.
Johny - майстор
Малко белетристика :-D .
Едно време хазяйката ми изключваше вечер тока, защото четях до късно. По онова време тока беше 2/две/ стотинки, а бушони се слагаха и на нулата. Сигурно и е било по-удобно, но изключваше нулата. Аз пък вземах нула от чешмата дето беше в стаята ми. По едно време ми омръзна гимнастиката и след като дадох на късо фасунгата, изчезнах за цял ден. Чакаха ме с нетърпение, защото им изгарял бушона и се наложило да палят печка посред лято, за да сварят манджата. С лед това спя да ми развива бушона :lol: .
  • 1
  • 2

Тема "Възможно ли е това?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: