• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Пускам нова тема, понеже от една година няма отговор на въпроса ми в темата http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 40#p568808
От тогава чета и събирам информация за управление с RF дистанционно 433.92MHz на осветлиние, поради многото кръгове в апартамента ми и реших да споделя резултатите и с други, като мен, които търсят как да реализират такова решение. Първо да обобщя видовете технологии, които съществуват в момента, според възможностите, които предлагат:
1. "Smart House"/"Интелигентна Къща"-това са комплексни модулни системи от различни производители за автоматизация и управление на дома или офиса, които са базирани на различни безжични технологии и протоколи за данни, които в повечето случаи са несъвместими със системите на други производители. В момента тези системи са прекалено скъпи за реализация в домашни условия и според мен не предлагат достатъчно практическа функционалност за цената на която се предлагат.
Линк към руски сайт, които описва големите производители и средни цени на такива системи в момента.http://smarthouse2.ru/obzor-sistem-umno ... osti-1.php
2. "Направи си сам" системи за автоматизация на базата на микрокомпютри "Raspberry PI" и "Arduino" в комбинация с контролери, датчици, релета и софтуер, които изискват сравнително малко средства и доста комплексни знания за реализацията им. Намерих едно готово решение с нормална цена, на моя проблем с контрола на много кръгове на осветлението, от множество ключове в различни точки на помещението, но не знам дали ще е моят избор, понеже освен от ключовете се контролира с Андроид приложение, което ми се струва бъгаво http://denkovi.com/wifi-relay-module-12 ... tAodRkQALQ
3. Китайски дистанционно управляеми ключове и контакти с по-ниски цени и голяма доза късмет при избора на производител :-D За сега съм се спрял на Щтайнбергер/Конрад http://www.stbbg.com/?page_id=3&record_id=213 китайски дистанционно управляеми контакти и ключове произведени от "RisingSun", които мисля че са копирали от някъде понеже почти не изглеждат китайски http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=8822 Дистанционното е с 16 канала термометър и таймер и функция за имитиране на присъствие, което за 13 кинта си е без пари. Изработката им е на добро ниво и електрониката в тях ми вдъхва най-голямо доверие с обхвата в сравнение с други китайски производители на тези цени.
Прилагам и чертеж на хола, в който имам 8 осветителни кръга, които се контролират от 4 точки с по 6 пуш бутона в обща конзола на "Vimar"
Споделяйте информация, мнения и наблюдения и дано са полезни на някой, като мен, който търси.

Прикачен файл

4ertej.jpg
4ertej.jpg (87.53 KиБ) Видяна 7364 пъти
Последна промяна от nikolov333 на нед мар 22, 2015 2:11 am, променено общо 1 път.
nikolovvd - майстор
Има IR приемници за управление, като се управлява с дистанционна на телевизор примерно.
Едва ли имаш повече кръгове от бутоните на дистонционното. :-D
nikolov333 - майстор
nikolovvd написа:
Има IR приемници за управление, като се управлява с дистанционна на телевизор примерно.
Едва ли имаш повече кръгове от бутоните на дистонционното. :-D
В целия апартамент са 16 кръга, 8 са само в хола, но избрах този основно заради обхвата и екстрите, които има това дистанционно http://www.stbbg.com/?page_id=3&record_id=213
Управление на до 16 контакта;Бутони 4 х ON (вкл.) и 4 х OFF (изкл.) х 4 Групи. Бутони за едновременно вкл. ALL-ON и изкл. ALL-OFF на всички контакти; Функция таймер (Count Down); Термометър и часовник; Функция седмично реле за време; Функция за случайно вкл./изкл., подходяща за симулиране на присъствие; Функция терморегулатор (TEMP);

Прикачен файл

remote.jpg
remote.jpg (76.28 KиБ) Видяна 7355 пъти
nikolov333 - майстор
Започнах тестове на системата за смесено (ръчно и дистанционно управление)на лед осветлението у нас.
За целта ползвам тези дистанционно управляеми контакти за осветление http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=9852 като през тях захранвам трансформаторите за различните кръгове лед осветление.
Прикачен файл:
осветл.jpg
осветл.jpg (21.03 KиБ) Видяна 7118 пъти
Използвам on/off бутона на устройството, като го извеждам с кабели за ръчно управление до пуш бутони на Vimar http://www.vimar.com/en/int/catalog/pro ... code/16080, като в една стая имам по 4-ри конзоли с по 6 бр.пушове в конзола
Прикачен файл:
placca-vimar-idea-classica-metallo-6-moduli-argento-metallizzato.jpg
placca-vimar-idea-classica-metallo-6-moduli-argento-metallizzato.jpg (4.46 KиБ) Видяна 7118 пъти
.
Прикачен файл:
push.jpg

Първо пробвах с1,5м силиконов кабел 2х0.5, но се получи индукция от кабела и контакта се изключваше самоволно през кратки периоди след включването. Смених кабела с 13m-SFTP cat.6e и сега няма проблем. Утре ще тествам дали ще има индукция, ако се ползват и 4-те двойки на един SFTP кабел за 4-ри различни контакта, понеже искам да ги разклонявам и комбинирам за ръчно включване от различни места в помещението. Моля, дайте съвет, как да избегна идукцията, ако не се получат нещата с тестовете утре?
hidrazin - майстор
Не знам каква е схемата на тези дистанционни контакти за осветление, но почти е сигурно че бутоните за ръчно управление не са предвидени за "изнасяне".
Навярно са във верига с ниски сигнали - просто дублират нивото получено от приемника. Няма как да нямаш смушения с обикновен кабел.
Леко се съмнявам че и SFTP-то ще позволи да пуснеш по него 4 различни бутона и да не си влияят.
Ама поради неизвестните, най-добре ще покаже пробата. Ако пак се смущават има и други варианти.
Единия е екранирани отделни двойки за всеки ръчен бутон - например стерео кабел с общ екран за всеки.
Другото е малко по-сложно. Вместо бутона за ръчно управление на контакта слагаш едно микро реле и го управляваш по какъвто си искаш кабел.
Разбира се някъде трябва да бутнеш едно малко захранване за релетата което да се прекъсва от бутоните на стената.
За сега - толкоз. Утрото е по-мъдро от вечерта. :-D
:partyman:
nikolov333 - майстор
Прикачен файл:
реле.jpg
Това е пуша, ако можеш да видиш как е свързан.. Не знам, дали съм разбрал правилно,но ако сложа микро реле няма ли да наруша универсалноста на системата?
Проблема е, че трябва да мога да включвам и изключвам осветлението от пуша или от дистанционното, като тригерно реле, в обратното състояние на това, което е в момента.
Въпроса е, ако сложим микро реле в схемата, какъв тип трябва да е то, за да подава само импулс вместо пуша? :?:
hidrazin - майстор
Е няма как от снимката да видя свързването но със сигурност е във верига с ниски сигнали.
И как ще нарушиш универсалността на схемата? Даже ще я повишиш.
Този контакт ще може да го управляваш с дистанционното, пуш бутона дето е на него и дистанционно с допълнителното реле.
Слагаш някакво реле (каквото си харесаш) близо до контакта.
Нормално отворения контакт на релето с две жички го запояваш на изводите на пуш бутона без да го махаш.
Така ще му дублираш контактите. Ще може да превключваш и от пуш бутона и като подадеш напрежение на релето.
С релето избягваш дългите проводници в които се индуцират смушения.
Просто управляващия контакт ще е близо до платката и няма да работи като антена.
Неудобството е необходимостта от допълнително захранване за релето.
Ето едно примерно реле дето ще стане и е евтинко.
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... F10A+LEG12
Само гледай да не вземеш някое бистабилно поляризовано реле. :-D
:partyman:
nikolov333 - майстор
Действам направо по твоята схема понеже с кабелите панаира ще е по-голям. Купих релета 7Аx90ст. траф 12v 5.80лв и грец 2W.Ще нареждам 24 релета на обща платка направи си сам за 30 кинта с релетата,греца и трафа. Пробвано и работи.
Понеже не знам кога ще черпя, за сега наздраве и благодаря за идеята :partyman:
Последна промяна от nikolov333 на вт май 19, 2015 11:54 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Чакай сега малко. Тези 24 релета на една платка близо ли ще са до дистанционните ключове?
Щото ако дистанционните ключове са далеч цирка пак ще е същия.
То дали ще се индуктира по кабела от бутона на стената дето ходи до дистанционния контакт или ще се индуктира в кабела от релето до контакта е все тая.
Целта е да се скъси кабела от управляващия контакт, в случая контакта на релето до самата платка.
Тези релета би следвало да се намират всяко максимално близо до неговия си контакт.
Пък до намотката на самото реле да ходи дългия управляващ кабел дето не го бърка ако си индуктира някакво малко напрежение.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Близо са и контактите са на едно място и платката с релетата е до тях, съответно и трафчетата за лед лентите са там с отделен кабел 2х1.5мм2 до всяка лед лента.
Сега работи само един пробен контакт, свързан с платката с релетата със същия силиконов кабел 1,5м-2х0,5мм2, т.е. със същата дължина и вид, както беше и вчера, когато имаше индукция, само че тогава на края на кабела беше пуша, а сега е платката с релетата, но сега индукция няма и работи без да изключва контакта :?
И друго се сещам. Като наредя 24 такива контакта един до друг на обща подложка, няма ли да си влияят един на друг при приемане на сигнала от дистанционното? :?:
Последна промяна от nikolov333 на вт май 19, 2015 12:09 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Дистанционно управление на осветление и контакти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: