Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
колеги знаете ли за какво служи лъскавата пластмаса около сензора за движение?
предполагам че се ползва като огледало.проблема е че не е добре захванато и мърда от което предполагам че се получават лъжливи сработвания

Прикачен файл

att-4c7d47e9d0d59PIR2.jpg
att-4c7d47e9d0d59PIR2.jpg (101.48 KиБ) Видяна 2065 пъти
Nimi - специалист
Датчик за осветление ли е това?
Приличат на модификатори за областите на детекция. Закрепи ги стабилно щом имаш съмнения в тях.
Lisko - майстор
Чакай ся, на капака няма ли една такава пластмасова полусфера ? Тия двете пласмаски вероятно служат да създадат определена форма на "ветрилото на чувствителността" тоест в коя посока "вижда" по-добре и в коя по-зле. (както вече е писал и колегата преди мен)
Как така мърдат ? Те не могат да мърдат от само себе си. Ти ако си отишъл да ги барникаш, още преди да ги пипнеш трябва да си детектиран ;-)
moimoimoi - майстор
датчика за движение се ползва за охрана/ сигнализиране в един двор и към него има свързана сирена,но се получават фалшиви сработвания и сирената притеснява съседите
датчика го отворих и видях че тези "огледалца" не са закрепени стабилно и понеже са пред самия сензор си помислих че фалшивите сработвания може да е от това,снимката не е от моя датчик а примерна .при моя датчик самия сензор минава през основата на "огледалцето" ,т.е. нужно е да се презапой сензора към платката така че огледалцето да се стегне между сензора и платката.
ditronix - специалист
Какво значи "фалшиви сработвания"? Точно тия дни, с много вятър, много дъжд датчика ще си сработва като момиченце :-D Така като гледам платката това си е най- обикновен IR датчик, без корекции и компенсации. Избран е възможно най- невъзможния вариант за охрана. Кучета, котки, вятър, дъжд, сняг- ще се обажда непрекъснато. Няма как с малко пари да си осигуриш хем охрана, хем спокойствие. В случая тези две неща просто са несъвместими според мен.Има една възможност за намаляване на сработванията от движещи се животни и въздушни течения ( в доста по-малка степен!), но трябва да се попреработят два датчика. Самите те са поставят един срещу друг, в двата края на охраняваната зона. Разбира се, тази зона като ширина не трябва да надхвърля работния периметър на датчиците. Отделят се контактите на релетата от фазата и се извеждат до сирената. Двата контакта се свързват последователно, тоест за да ревне сирената двата датчика трябва да сработят едновременно! Възможно е с малко играчка датчиците да се настроят така, че да захапват движещ се човек едновременно, но на дребни животни-котка, куче или прелитащи птици да реагира само единия. Но при силен вятър и дъжд концертът е неизбежен!
Nimi - специалист
moimoimoi написа:
датчика за движение се ползва за охрана/ сигнализиране в един двор и към него има свързана сирена,но се получават фалшиви сработвания и сирената притеснява съседите
датчика го отворих и видях че тези "огледалца" не са закрепени стабилно и понеже са пред самия сензор си помислих че фалшивите сработвания може да е от това,снимката не е от моя датчик а примерна .при моя датчик самия сензор минава през основата на "огледалцето" ,т.е. нужно е да се презапой сензора към платката така че огледалцето да се стегне между сензора и платката.
Дай снимка на конкретния датчик. Това което си описал е "огледална оптика" и няма ама нищо общо със снимката в началото на темата!
Не съм виждал огледала закрепени директно към платката. Обичайно са на щипки с фиксатори. Да не говорим, че не съм виждал евтин датчик с огледална оптика.
Крепежа с щипки не е проблемен ако датчика е закрепен по някакъв начин. Ако обаче се мандахерца от вятъра то някой е блял при монтажа и проблема не е в датчика.

Иди го снимай датчика от вън и от вътре, че ми стана интересно :lol:
moimoimoi - майстор
датчика в момента не мога да го снимам
но е от лед прожектор 30вата на v-tac
kато казвам огледало имам предвид това лъскавото пред сензора
Nimi - специалист
moimoimoi написа:
но е от лед прожектор 30вата на v-tac
С това трябваше да започнеш за да не разтягаме локуми. На прожектора ме е все тая дали ще светне фалшиво или не.. и дали изобщо ще светне също му е през оная работа.

В смисъл - датчика не е предвиден за това за което искаш да го ползваш!

.. понеже сме в "Направи сам".. идея.
Истински датчик PIR+MW на 12В. Херметизиран със санитарен силикон и управляващ някакво електронно реле за командване на сирената. Но каквото и да правиш винаги остава някаква възможност за фалшиво сработване. Макар и много малка ако се използва външен датчик примерно.
moimoimoi - майстор
въпросното нещо го премахнах и днес не е сработвало
zmiori - специалист
Nimi написа:
moimoimoi написа:
но е от лед прожектор 30вата на v-tac
С това трябваше да започнеш за да не разтягаме локуми. На прожектора ме е все тая дали ще светне фалшиво или не.. и дали изобщо ще светне също му е през оная работа.

В смисъл - датчика не е предвиден за това за което искаш да го ползваш!

.. понеже сме в "Направи сам".. идея.
Истински датчик PIR+MW на 12В. Херметизиран със санитарен силикон и управляващ някакво електронно реле за командване на сирената. Но каквото и да правиш винаги остава някаква възможност за фалшиво сработване. Макар и много малка ако се използва външен датчик примерно.
И задължително с схема "И".

Тема "датчик за движение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: