Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
filip50 - помощник
Как да разбера плюса и минуса на винтоверт без батерия?Искам да го захраня от трансформатор 12v директно без батерия.Може ли да стане?Благодаря предварително!
FM STEREO - специалист
Махаш батерията и на мястото и включваш изправителя,на батерията си пише кое е + и - :wink:
filip50 - помощник
FM STEREO написа:
Махаш батерията и на мястото и включваш изправителя,на батерията си пише кое е + и - :wink:
Ясно колега.Батерията я няма.На самия винтоверт има клеми.Как да разбера коя е плюс коя минус?
Gnus - специалист
Включваш по единия начин и гледаш дали върти в правилната посока.
jordanvass - майстор
filip50 написа:
Искам да го захраня от трансформатор 12v директно без батерия.
Какъв е този трансформатор? И сигурен ли си, че е трансформатор? Щото трансформаторите нямат плюс и минус.
shadow__01 - майстор
Отваря се корпуса и ако производителя е спазвал някакви стандарти трябва минуса да е с черен проводник.
Обикновено винтоверите имат ШИМ регулатор в бутона и включването към трансформатор без изправител би изгорило регулатора.
moimoimoi - майстор
един път размених плюса и минуса и резултата бе че отказа регулирането на оборотите,така че внимавай.отвори го и виж ,все някъде ще пише ,я на моторчето,я на платката,или потърси инфо в нета,снимки и др.

трябва ти трансформатор 220/12 волта поне 150вата и грец изправител
Johny - майстор
И още един вариант - пишеш какъв е модела и евентуално някой колега с такъм модел да откликне и да ти каже :) .
DMN - майстор
Някои винтоверти имат вътре защитен диод свързан паралелно. И аз веднъж бях обърнал поляритета и диода се повреди(пробил), като даваше постоянно на късо след това. Така че има и вариант с мултицет да се определи поляритета. Аз така се ориентирам понякога и на други устройства(с електроника), в обхват на измерване на диод покаже ли ми около 600-700, значи това почти със сигурност е грешната полярност. Като разменя поляритета на сондите и пак замеря би трябвало вече да покаже много по-голяма или никаква стойност. Не е напълно сигурен метод, но доста често ми върши работа.

П.П. Сега проверих това, което писах по-горе на един винтоверт "Макита" с регулатор на оборотите. При обърната полярност при натискане на пусковия бутон на винтоверта мултицета показва 506, а при правилна - 1607.

Тема "елтехника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: