Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hartiiko - помощник
Здравейте,

Наскоро закупих детски джип и малко се разочаровах, защото е само с едно слабо и бавно 6 волтово моторче.

Та реших да го тунинговам Smile с втора ръка 2 моторчета по 12V и още един 6V акумулатор (който ще свържа или последователно или паралелно с оригиналния, в зависимост от отговорите, които се надявам да ми дадете :)).

За зареждането - имам зарядно с 2 режима - 6V и 12V
Купих още една трансмисия с моторче, която ще сложа на другото колело.

Въпросите ми са:

- ако сложа 12V моторчета и ги захраня с 2 паралелно свързани батерии по 6V и общо 2х12 ампера какъв ще е резултатът?

- ако пусна 12V напрежение какво рискувам (предполагам, че ще изгори електрониката, което не е проблем, стига все още да може да се движи назад джипчето)?


Благодаря предварително!
jordanvass - майстор
За да получиш 12V, трябва акумулаторите от 6V да ги свържеш последователно, а не в паралел.
Не вярвам да има някаква електроника вътре. Поне в колата на моя син едно време нямаше, а задна скорост се включваше, като лостът разменяше плюс и минус на мотора и той въртеше обратно. Ако има крушки, трябва да ги замениш с 12 волтови. И все пак огледай, може в новите да има някаква електроника.
nv952 - майстор
:?
Тая кола предполагам че е от тия дето "шофьора" влиза вътре и си кара.
или е от тия играчки с дистанционно?
hartiiko написа:

ако сложа 12V моторчета и ги захраня с 2 паралелно свързани батерии по 6V и общо 2х12 ампера какъв ще е резултатът
Ти две моторчета ли мислиш да сложиш?
Аз мисля че едно моторче с подходящи параметри е достатъчно :)
Резултата ще е че ще се въртят :wink: след като свържеш батериите последователно (6волна+6 волта =12 волта) и моторчето ще се върти.
hartiiko написа:

ако пусна 12V напрежение какво рискувам (предполагам, че ще изгори електрониката, което не е проблем, стига все още да може да се движи назад джипчето)?
Няма да е лошо да покажеш няколко снимки!
Това с движението назад не го разбирам нещо но мисля че искаш да може да превключва и на заден ход.
Аз мисля така.
Слагаш едно моторче и го захранваш с батерия.После за да го накараш да върти на обратно аз бих сложил ключ от винтоверт.
Мисля че ще се получи :?
пп Вече са ти отговорили...докато го напиша :)
hartiiko - помощник
Много ви благодаря за отговорите!
Малък шофьор ще сяда вътре :).

За задния ход - не знам как е направено - през уикенда ще разглобявам да видя - дали с прост ключ, който сменя полюсите, или по "електронен" път - затова се притеснявам за 12-те волта, ако ги пусна в "системата".

Иначе мисля и нещо друго, затова казвам паралелно свързване - 12V моторчета да работят на 6 V от два шестволтови акумулатора 2х12 ампера, ама сигурно ще вървят по-бавно...
shadow__01 - майстор
Ако има дистанционно управление за родителя е нормално да има електроника. Иначе съм почти сигурен, че ще има поне платка за контрол на заряда или ШИМ регулатор за педала.
Аз се занимавам отскоро с контролери за ел. мотори и да ти кажа е трудно без електроника да ги накараш да имат абсолютно едни и същи обороти. Въпреки че сигурно са еднакви. По-добре намери един по-мощен ел. мотор и действай с него :)
hartiiko - помощник
Здравейте,

Да ви кажа резултата:

Подходих по най-лесния (за мен) начин (доста лаически): за да не загубя гаранцията не съм пипал оригиналния мотор, само сложих още една трансмисия и ново моторче от 12V. Свързах ги към два 6V акумулатора, 24А общо. Резултатът беше задоволителен, но не очакваният...
Така че... затворих очи и вързах акумулаторите последователно и... джипчето хвръкна на 12V без никакви щети, дори лампите светят. Оборотите на различните моторчета някак си, неочаквано се компенсират и няма завиване като на танк :). Около 4-5 часа го карахме (с 2 зареждания на батериите), така че се надявам ефектът да не е временен докато просто изгори нещо.

Доволен съм :))))))
nv952 - майстор
радвам се за успеха :)
обаче нещо последното ти мнение много постно :? (от към снимки )
я покажи резултата който се получи ...и може да дадеш идея на някой колега.
hartiiko - помощник
Разбира се, ще сложа, ама то се виждат две моторчета, две трансмисии и два акумулатора. Ама ще се опитам да систематизирам и да покажа какво и как направих.

Тема "Въпрос за детски джип" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: