• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
asdf1 - помощник
Привет,Омично и специфично съпротивление,има ли разлика и каква е тя?
moimoimoi - майстор
има разлика я, то ако нямаше дали щяха да са с различни имена?

като за начало това което назоваваш омично се мери в ом-ове

а специфичното е се мери в ом.метър - Ωm т.е. това е съпротивлението на материала при определено сечение за един метър.
Последна промяна от moimoimoi на чет май 21, 2015 5:32 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Май съм бил на този урок
Доколкото си спомням омическото съпротивление е ел. съпротивлението на веществото по цялата му дължина.
Спесифичното съпротивление е за единица дължина.
Lisko - майстор
Има много начини да се каже. Ето един който е лесен за помнене:
Специфичното съпротивление не е за конкретен предмет а характеризира конкретен материал - мед, сребро, алуминий, графит, дестилирана вода и т.н. сиреч не зависи от никакви размери. Мед с чистота 99.9% ще има едно специфично съпротивление, а мед с чистота 99.99% - друго. Едно на ръка че при една и съща чистота, има разлика какви точно са примесите.

"Омичното" е за конкретен предмет - тоя резистор, тая жица, тая лампа, бай Запрян кога е със сухи ръце, и т.н.
:-D
todortv - майстор
Аз имам въпрос: Имаме снадени медни жици с различно сечение.
Какво е специфичното съпротивление ?

rho=RS\ l
Andri01 - майстор
Специфичното съпротивление е едно и също,омичното зависи от сечението на жиците! Изчисляваш съпротивлението поотделно всеки на проводник или по средното сечение на двата.
todortv - майстор
И двете зависят от сечението! :partyman:
asdf1 - помощник
Ок,полезни познания откривам тук.
При измерването на намотка на двигател се мери омично със мост,тоест измерва съпротивлението на всяка една намотка тоест се търси скъсяване в самата намотка тоест намаляне дължината на намотката при евентуален пробив.Спец. съпротивление не е ли това?
Мисля че го наричат витково късо.
fikata - майстор
Спец. съпротивление не е ли това?
Не.
Специфичното електрическо съпротивление (или само специфично съпротивление) е мярка за противопоставянето на материала на протичането на електрически ток. С ниско специфично съпротивление се характеризират материалите, които позволяват лесно движение на електрически заряди. Единицата за специфично електрическо съпротивление в системата SI е ом.метър (Ωm). Означава се с ρ (ро).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Омично съпротивление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: