• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
=D> Ето, че можеш сам да достигнеш до верния отговор като помислиш. Мисли вместо да питаш!

:partyman:
alsted - майстор
Лиско, как аджеба според теб е хванато специфичното съпротивление на веществата? Не мислиш ли, че е на база някакви измервания? Мислиш ли, че някой е правил кубове от по 1000 литра за да измери реално въпросните стойности? Неправдоподобно ли ти звучи да е направено измерване на нещо с други размери и съответно ползвайки "низша" математика да е достигнато до данни за 1000 дм³ за универсалност?
Най-после за какъв х@й е нужно някому това ρ ако няма практическа приложимост?
Директен въпрос: отричаш ли, че използвайки коефициента ρ можем да сметнем (приблизително) активното съпротивление на да речем 100 метра проводник 16mm² "чист" алуминий?
asdf1 - помощник
Приятели любими,наглед толкова елементарен въпрос се оказва леко неприятен!
Респект към тези които го заслужават.
Lisko - майстор
asdf1 написа:
Лиско,това което говориш звучи логично!
Става все по интересно,значи щом формата или сечението на веществото не е от значение за специфичното съпротивление на веществото
.то ако приемем че имаме 100 кг мед с форма на тел със сечение 1кв.мм
и 100 кг мед със форма на куб,то специфичното съпротивление ще еднакво.
То тогава специфичното трябва да се определя на килограм вещество и производните му.
Не мислиш ли,моля обяснете на невежият.
БЕЗ ЗАЯЖДАНЕ,МОЛЯ!
Виждам че след като го повторих не знам колко пъти е почнало да се изяснява.
ДА - 100-те килограма мед с форма на тел и 100-те кг с форма на куб ще имат ЕДНАКВО специфично съпротивление, защото е все мед. И килограмите нямат нищо общо. Едно топче мед 10 грама ще има все същото специфично съпротивление.

Дали се определя не килограм - НЕ ! Няма никакво значение килограмите.


По нататък един друг колега е питал:
alsted написа:
Лиско, как аджеба според теб е хванато специфичното съпротивление на веществата? Не мислиш ли, че е на база някакви измервания? Мислиш ли, че някой е правил кубове от по 1000 литра за да измери реално въпросните стойности? Неправдоподобно ли ти звучи да е направено измерване на нещо с други размери и съответно ползвайки "низша" математика да е достигнато до данни за 1000 дм³ за универсалност?
Най-после за какъв х@й е нужно някому това ρ ако няма практическа приложимост?
Директен въпрос: отричаш ли, че използвайки коефициента ρ можем да сметнем (приблизително) активното съпротивление на да речем 100 метра проводник 16mm² "чист" алуминий?
Чак се чудя защо тия въпроси са към мене, но ще отговоря по ред на всички:
- "хванато" е като са измерени съпротивленията на различни материали с еднаква форма, примерно два проводника с дължина 20см и сечение 1мм2 само че единият примерно меден а другият примерно алуминиев.
- Да разбира се, че е на база измервания, виж първия отговор.
- Не мисля, че някой е правил кубове по 1000 литра, това е идиотщина.
- Абсолютно правдоподобно ми звучи някой да е правил измерване на "нещо" с други размери и съответно с ползване на "низша" математика. В частта "1000 дм³ за универсалност" не разбирам какво искаш да кажеш.

На директния въпрос - Разбира се че не отричам, защо да отричам - нали тъкмо това е ползата от тази константа - да можем да си смятаме съпротивлението на различни проводници/материали с различна дължина и сечение.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Омично съпротивление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: