• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Lisko - майстор
asdf1 написа:
moimoimoi написа:
специфичното съпротивление се отнася за един метър от веществото при един метър омничното и специфичното съпротивление съвпадат по стойност
при повече от един метър омничното е равно на специфичното по метрите примерно ако един проводник 1мм* има специфично съпротивление на метър 0.018 ома/метър то за 30 метра този проводник омничното ,което по скоро трябва да се назовава активно съпротивление ще е 0.018x30=0.54 ома
Ето това е най точният оговор според мен!
Благодаря на всички за проявеният интерес по темата!
Изключая онзи паляк с разкраченият аватар!
За съжаление това е изключително грешен отговор. Но не можем да ти попречим да вярваш на когото си избереш. Ако беше чел тия които разбират, щеше да забележиш, че специфичното съпротивление не се мери в ома на метър (ом/м) както пише moimoi, а в ом по метър (ом*м).
Също така ако беше чел какво написах няколко пъти, щеше да запомниш че "един проводник 1мм*" няма специфично съпротивление тъй като е конкретен предмет с конкретни размери, а специфичното съпротивление характеризира конкретен материал без значение на размерите му. Материалът на тоя същия проводник има специфично съпротивление и ако приемем, че е сравнително хомогенен, специфичното му съпротивление е едно и също във всяка точка на проводника. Така че ако отрежеш примерно три парчета - едното 1мм дълго, другото 5см, а третото 5 метра - всичките тия парчета имат еднакво специфично съпротивление - това на конкретната мед с конкретна чистота от която е направен проводника. Това е физиката.
moimoimoi - майстор
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B8%D0%B5

може и да съм бил въведен в заблуждение от статията във википедиа, ама там се упоменава че специфичното ел. съпротивление зависи от сечението и дължината на кабела
Прикачен файл:
79542459730c0df93816f7ce265c9de5.png
79542459730c0df93816f7ce265c9de5.png (501 Байта) Видяна 1985 пъти
и ако вземем сечението за еденица т.е. както съм го представил в примера с проводник 1мм*
Прикачен файл:
79542459730c0df93816f7ce265c9de5.png
79542459730c0df93816f7ce265c9de5.png (940 Байта) Видяна 1983 пъти
но за да се спазят десетичните запетаи явно трябваше да дам пример с "проводник" със сечение 1квадратен метър и тогава при един линеен метър от този проводник R= ρ
ivanovbg - майстор
Лиско пак си пише глупости. Естествено че специфичното съпротивление се отнася само за материал с определено сечение и дължина. По определение: Съпротивлението измерено на проводник със сечение 1 м2 и дължина 1 метър се нарича специфично електрическо съпротивление на съответното вещество

Ето как да си определиш специфичното съпротивление на какъвто и да е материал. http://www.gpne-goethe.org/joomla/image ... 1_10kl.pdf

И ако Лиско се загледа в таблиците са специфично съпротивление ще забележи , че по често тази величина я дават в стойност ом*мм2/м
asdf1 - помощник
Класика!
Едни знаят,други не,но лаят.
Трети се правят на гении,други на радисти =D>

Welcome to Bulgariа
ESPACE - майстор
Страхотно описание си даде. Идеално ти пасва.
Andri01 - майстор
petkomz написа:
та-а ти ти ти та-а ............
Ей върнахте ме в казармените години! Носталгия! :-D
Ползваха се не само в казармата ,а и по корабите,когато имаш радисти. Сега със сателитните игри,всичко се говори в прав текст! :)
todortv - майстор
Lisko написа:
..... специфичното съпротивление не се мери в ома на метър (ом/м) ..., а в ом по метър (ом*м).
......
Лиско, по нашите земи не е така!
hidrazin - майстор
asdf1 написа:
Класика!
Едни знаят,други не,но лаят.
Трети се правят на гении,други на радисти =D>
Welcome to Bulgariа
Е ами така е. Не може всички да сме тъпи като цървули и да задаваме елементарни въпроси.
Що? Ами щото елементарна проверка в нета дава отговор на това какво е специфично и какво е електрическо съпротивление.
Специфично електрическо съпротивление
Електрическо съпротивление
Мдааа... И само да спомена - това се учи по физика в 7-ми клас. Това че нямаш основно образование си е лично твой проблем. :lol:
:partyman:
Lisko - майстор
moimoimoi написа:
може и да съм бил въведен в заблуждение от статията във википедиа, ама там се упоменава че специфичното ел. съпротивление зависи от сечението и дължината на кабела
на ивановбг се отказвам да обяснявам повече, тъй като се държи грубо и не може да осъзнае сравнително прости неща. Но с теб ще опитам още веднъж:
В статията НЕ пише че ЗАВИСИ. Пише, че се ОПРЕДЕЛЯ по тази формула. Но това са съвършено различни неща. Ако една константа се определя по дадена формула в която влизат няколко други величини, това не значи че ЗАВИСИ от тях. Ето ти един аналогичен пример:
Плътността на водата е (горе-долу) един килограм на литър, или ако сме изрядни (в SI) - 1000 килограма на кубичен метър.
Можем да го определим по формулата Изображение Вземаме определено количество вода, измерваме масата и обема и после делим първото на второто.
Добре, от това следва ли че плътността на водата ЗАВИСИ от обема и масата ???
Не, това си е свойство на водата като вещество. НЕЗАВИСИМО каква маса вода вземем да мерим, след като измерим нейния обем и изчислим плътността - винаги ще получим все същата плътност.
Последна промяна от Lisko на съб май 23, 2015 10:10 am, променено общо 1 път.
asdf1 - помощник
hidrazin написа:
Е ами така е. Не може всички да сме тъпи като цървули и да задаваме елементарни въпроси.
Що? Ами щото елементарна проверка в нета дава отговор на това какво е специфично и какво е електрическо съпротивление.
Специфично електрическо съпротивление
Електрическо съпротивление
Мдааа... И само да спомена - това се учи по физика в 7-ми клас. Това че нямаш основно образование си е лично твой проблем. :lol:
:partyman:

Кому е нужна тая непредизвикана агресия?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Омично съпротивление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: