Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kondor1 - специалист
Не съм сигурен дали може да се сложи ключ с лампичка в ролята на девиаторен. Дали лампичката ще свети "интелигентно" само като е изгасена крушката или ще зависи от положението на другия ключ? Като допълнителен въпрос - подменям стар ключ, който е разкачан от майсторите и не съм много сигурен кой извод кой е. Фазата я намирам, но за другите 2 трябва да гадая. Има ли риск да стане късо, ако разменя местата на останалите 2 извода?
shadow__01 - майстор
Kondor1 написа:
....Като допълнителен въпрос - подменям стар ключ, който е разкачан от майсторите и не съм много сигурен кой извод кой е. Фазата я намирам, но за другите 2 трябва да гадая. Има ли риск да стане късо, ако разменя местата на останалите 2 извода?
Ако става въпрос за девиатор свързвай както ти паднат.
Иначе на първия ти въпрос отговора е даван във форума:
Прикачен файл:
0111r.jpg
0111r.jpg (6.4 KиБ) Видяна 1633 пъти
Да ще работи правилно. Може и на двата ключа да се сложат лампички.
Последна промяна от shadow__01 на съб май 23, 2015 10:23 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
И вce пaĸ дa oтгoвopим нa въпpoca ĸaĸ пpaĸтичecĸи мoгaт дa ce cвъpжaт дeвиaтopнитe ĸлючoвe oт нecпeциaлиcт...

Oт ĸoнзoлaтa нa cтeнaтa cтъpчaт тpи жилa.Bзимaмe пъpвия дeвиaтopeн ĸлюч, зa ĸoйтo нямaмe cxeмa.Oбиĸнoвeнo oтзaд нa ĸлючa ca oбoзнaчeни дo ĸлeмитe / c бyĸви или cтpeлĸи/ eдин вxoд-oтгope и двa изxoдa oтдoлy. C фaзoмep oпpeдeлямe нa ĸoй oт тpитe пpoвoдниĸa имaмe "фaзa".Toзи пpoвoдниĸ cвъpзвaмe oтгope/вxoд / Aĸo нa пъpвaтa тpoйĸa нe нaмиpaмe"фaзa",щe я нaмepимe нa дpyгaтa тpoйĸa нa мяcтoтo зa дpyгия ĸлюч. Cвъpзвaмe дpyгитe двa пpoвoдниĸa нa ocтaнaлитe ĸлeми нa ĸлючa.C мoнтиpaнeтo нa пъpвия ĸлюч вeчe имaмe "фaзa" и в дpyгaтa тpoйĸa. Oтивaмe c фaзoмep нa мяcтoтo,ĸъдeтo cтъpчaт дpyгитe тpи пpoвoдниĸa и oтбeлязвaмe нa ĸoй имaмe "фaзa". Bĸлючвaмe ĸлючa и тъpcим нa ĸoй дpyг/втopи/ пpoвoдниĸ ceгa имaмe "фaзa". Tpeтият пpoвoдниĸ, нa ĸoйтo нe ce e пoявявaлa "фaзa" cвъpзвaмe нa втopия ĸлюч ĸaтo вxoд/oтгope/ , a дpyгитe двa - oтдoлy......И гoтoвo..

Oбaчe тpябвa дa ce знaят и няĸoи иcтини:

Oпepaциитe e дoбpe дa ce изпълнят oт лицe c пpaвocпocoбнocт- нaй вeчe зapaди тexничecĸaтa бeзoпacнocт !

Πo дoбpe e пpoвoдницитe дa ce oпpeдeлят c пpoзвънявaнe, т.e. пpи изĸлючeнo нaпpeжeниe,a нe c фaзoмep !

Tyĸ гoвopим зa cвъpзвaнe нa дeвиaтopни ĸлючoвe пpи гoтoвa,пpaвилнo изпълнeнa инcтaлaция.
https://www.youtube.com/watch?v=ZmPFv-E ... r_embedded
Последна промяна от fikata на съб май 23, 2015 10:44 pm, променено общо 1 път.
gkamenov - специалист
За девиаторния ключ - има такива на шнайдер със синя лампичка и работят интелигентно,т.е светят когато осветлението е загасено.
FM STEREO - специалист
fikata го е обяснил добре, иначе ако объркаш кабелите,няма да стане късо,нулата отива директно на лампата,при неправилно свързване няма да може да се запали лампата от двете места.
Kondor1 - специалист
Разгадах схемата и закачих ключове. Първо един с лампа, но се оказа, че фазата е на другия ключ. Сложих и там нов с лампичка - свети както трябва, но първия пак не свети. По мои разсъждения по схемата би трябвало да може да свети и той. Продавачът обаче твърдеше, че ще свети само откъм фазата. Двете глимлампи се явяват свързани последователно при изгасена лампа, така че има логика да светят и двете. Или аз нещо се бъркам или втората лампичка не контактува добре.
shadow__01 - майстор
Kondor1 написа:
....Двете глимлампи се явяват свързани последователно при изгасена лампа, така че има логика да светят и двете. Или аз нещо се бъркам или втората лампичка не контактува добре.
Свързани са паралелно, не последователно. Нали си гледал схемата?
Продавачите в магазините НИКОГА, АМА НИКОГА не ги слушай.
Kondor1 - специалист
Знам и аз, че не трябва да се слушат съветите им, но тоя ми обяснява без да съм го питал и като не светна реших, че може да е знаел нещо :)
FM STEREO - специалист
Трябва да светят и двете,виж си свързването,ако лампите се палят и от двете страни,а глимлампата на единия не свети,значи проблема е в ключа,връщай го!

Тема "Девиаторен ключ с лампичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: