Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
boqnkov - специалист
Колеги, имам нужда от малко съвети относно слаботоковата инсталация на новострояща се къща. Замислил съм следното: На оградата от вътрешна страна на двора ще имам табло от което ще пусна коаксиален и FTP кабел до слаботоков шкаф в коридора на къщата, където ще са рутери, модеми и т.н. от този шкаф съм пуснал по земята коаксиален кабел до всяка стая. Сега се чудя има ли смисъл да пускам и FTP кабел от този шкаф пак до всяка стая. Отделно си мисля и за оптичен кабел. Има ли смисъл да пускам оптика от таблото вън до шкафа вътре. Както и да пускам оптика от шкафа до всяка една стая? Гледам, че всичко вече си е wi fi и реално погледнато не знам за какво би ми бил нужен кабел за интернет. Стационарни компютри няма да имам. Въобще ще съм благодарен за всякакви съвети относно слаботоковата инсталация.
Duke_BG - специалист
За оптика не мисля че има смисъл, тъй като почти всички доставчици докарват оптиката до входа или то апартамента и там слагат вече конвертор за RG45 мрежа.
За мен е задължително да пуснеш по двa UTP или FTP до всеки извод за телевизор :
- ако пуснеш IP телевизия ще ти трябва извода до телевизора, а ако телевизора е смарт ще е добре да имаш и още една линия.
- сега има някои доставчици коитопредлагат цифрова телевизия по коаксиален кабел така че и коаксилния ще е добре да го имаш до телевизора.

оптика от шкафа на оградата до шкафа в коридора е безсмислено да пускаш - по-добре пусни две кабелни тръби между двата шкафа с телена профолка вътре - така като ди дойде доставчика той ще си изтегли оптиката до шкафа в коридора.
добре е да пуснеш и коаксиалка по същото направление
toolegittoquit - майстор
Ще ти дам един съвет - колкото повече, толкова повече. Положи кабелите в гофрирани тръби, ако работят майстори и гипсокартонджии, по-добре в армирани. Много познати се оплакват, че планират нещо, а като мине майстора с рапидките, от кабелите после нищо не става. Или им се къса кабела точно където излиза от стената. FTP кабелите са много тънки като жила и изолация, много лесно се късат. Ако нямаш възможност да ги сменяш, като са през гофра, се получава силно неприятно. Дори и когато се ползват розетки. Или ако ще слагаш розетки, сложи възможно най-дълбоки конзоли и остави аванс вътре възможно най-много.
Оптика няма смисъл да пускаш, гигабитова мрежа с хубав кабел ще ти задоволи нуждите достатъчно. А на Wi-Fi не разчитай да покрива всичко. Не става с 1 рутер да имаш хубаво покритие във всички стаи на нормална къща, особено ако рутера си го наврял в някаква кутия или шкаф в някакъв ъгъл, каквото си мислиш да направиш ти. Та дори и да пуснеш оптика, тя не се свързва с клещи за 20лв и букси за по 15 стотинки. Един сплайсер за оптика струва в хиляди левове и никой няма да ти се навие да ти свърже тая мрежа без пари. Що иде реч до коаксиалният кабел, малко отживелица е. Хората слагат IPTV Set top box-ове. Не пречи иначе.
mironcho - специалист
За на двора:
Мисля, че и 3 FTP-та да изтеглиш няма да сбъркаш, а коаксиалния дори и никога да не потрябва нищо му няма да стои вътре.
Можеш да ползваш от черните тръби за вода не са скъпи и трудно се мачкат и стават за подземно полагане (25мм са 70-80ст/м) и в тях можеш да изтеглиш каквото ти трябва. Мисля, че е добра идея да изтеглиш и един кабел 3х1.5 - може да се наложи във външния шкаф да има нещо активно.

За вътре:
:+1 като в предния пост - пускаш тръби до всички стаи. След време като ти затрябва за нещо нов кабел ще има от къде да мине без да се кърти.

Дори и да не оставиш проволка в тръбите през двора сондите за теглене на кабел не са златни долу-горе лев за метър. При положение, че ще пускаш тръби и по стаите - ще ти трябва.
sstefanov - майстор
Чак FTP не, но поне UTP до всяка стая - да!
Безжичните технологии са хубави, но не са универсални.

Тема "Слаботокова инсталация на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: